W Patronite od 18.03.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 495

liczba Patronów: 457

23 patronów
481 miesięcznie
6 220 łącznie
Demagog to pierwsza polska organizacja fact-checkingowa. Od 2014 roku weryfikujemy wypowiedzi polityków, sprawdzamy obietnice wyborcze, walczymy z fake newsami i dezinformacją. Dzielimy się wiedzą i edukujemy.

O Autorze

Działalność Demagoga

Misją Stowarzyszenia Demagog jest poprawa jakości debaty publicznej  poprzez tworzenie i szeroką dystrybucję merytorycznych treści na portalu Demagog.org.pl oraz działania edukacyjne zmierzające do rozwoju kompetencji związanych z krytycznym myśleniem w społeczeństwie w ramach Akademii Fact-checkingu.

Portal Demagog.org.pl powstał w kwietniu 2014 roku. Działalność serwisu opiera się na fact-checkingu czyli dostarczaniu obywatelom wiarygodnych źródeł informacji, dementowaniu fałszywych informacji oraz kontrolowaniu wypowiedzi polityków.  Przez 6 lat działalności portalu, zespół wykwalifikowanych wolontariuszy zweryfikował 3670 wypowiedzi osób publicznych i przygotował ponad 160 analiz i raportów. 

Działania edukacyjne prowadzimy w ramach projektu Akademia Fact-Checkingu. W warsztatach i prelekcjach dotyczących zjawiska fake news, dezinformacji oraz sposobów walki z fałszywymi informacjami wzięło udział ok. 3,4 tys. uczniów i studentów, ok. 250 nauczycieli i 70 seniorów w całej Polsce.

Jak zaczynaliśmy?

Zaczynaliśmy jako grupa przyjaciół i znajomych, których połączyła idea sprawdzania wypowiedzi polityków. Impulsem do powstania polskiej wersji Demagoga w 2014 roku była międzynarodowa współpraca z bliźniaczymi organizacjami w Czechach i na Słowacji. Postanowiliśmy przenieść pomysł niezależnej organizacji pozarządowej weryfikującej polityków na nasz polski grunt. Połączyła nas idea sprawdzania informacji i poczucie, że w Polsce jest ogromne społeczne zapotrzebowanie na systemową kontrolę ich prawdomówności i złożonych obietnic. Początki były trudne, brakowało rąk do pracy, ale udało się nam stworzyć stronę internetową, na której zamieszczaliśmy analizy wypowiedzi polityków w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Nasz zespół od lewej: Konrad, Marcin, Małgosia, Paweł, Agnieszka, Mikołaj, Marcel.


Dzięki studenckiemu entuzjazmowi i pomysłom kilku osób, udało nam się stworzyć zespół, który liczy już ok. 25 wykwalifikowanych wolontariuszy i dociera ze swoimi analizami średnio do 20 tys. czytelników miesięcznie. Przełomowym momentem dla Demagoga był kwiecień 2016 r., kiedy zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Demagog, którego misją jest promowanie idei fact-checkingu, pokazywanie mechanizmów manipulacji i  fałszów w wypowiedziach najważniejszych osób w państwie oraz dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji.

Nasza praca została doceniona przez Międzynarodową Sieć Fact-Checkingową (IFCN), która zrzesza najważniejsze organizacje fact-checkingowe z całego świata i czuwa nad przestrzeganiem przez nie zasad bezstronności, przejrzystości źródeł, transparentności metodologii, przejrzystości finansowania oraz otwartych i uczciwych poprawek. Od maja 2019 organizacja należy do International Fact-Checking Network. Od września 2019 roku Demagog dołączył do Programu niezależnej weryfikacji informacji Facebooka i stał się partnerem merytorycznym sprawdzającym fake newsy. 

Wciąż się rozwijamy i planujemy kolejne innowacyjne działania i projekty. Z biegiem lat Demagog stał się profesjonalną, niezależną, bezstronną i apolityczną organizacją, która dostarcza jakościowe i rzetelne treści. Wspieraj nas i dołącz do ekipy Demagoga!


 


RYZYKO
Ryzyka - O czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cie poinformować o ryzykach związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Tworcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizacje zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki)
  • Autor może zmienić charakter swojej dzialalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do jego dzialalności (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite, weryfikuje tożsamość każdego z Twórców zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel, zabezpieczamy także progi tak, że ich edycja jest możliwa po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Tworcą a Patronem.
  • Monitorujemy dzialalność Autorów zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wytąpieniu ryzyk, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia, mamy aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, pomagającą nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak nim zdecydujesz się na wsparcie Autora pamiętaj prosze weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem