Fundacja First Responder

W Patronite od 27.10.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 854

Liczba Patronów: 1341

Zostań Patronem
Kup na prezent
8 patronów
495 miesięcznie
10 050 łącznie
Jesteśmy jednostką wsparcia systemu - w ramach wolontariatu wspieramy warszawskie pogotowie. Co to znaczy? Jeśli jest ciężko i na karetkę czeka się kilka godzin (np. przy szczycie fali pandemii) wsiadamy do karetki i jeździmy do wezwań 999! Obecnie działamy 24/7 w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK.

O Autorze

Fundacja First Responder zajmuje się tym, co nazwa wskazuje. Być pierwszym na miejscu zdarzenia i udzielić pomocy. Jesteśmy zgrają ratowników, ratowników medycznych i lekarzy, którzy wykorzystują wolny czas na wsparcie pogotowia. 

Od dnia inwazji na Ukrainę działamy 24/7, od 5 marca zajmujemy się pomocą medyczną w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie - największym takim miejscu dla uchodźców z Ukrainy w Europie.
Obecnie uruchamiamy również projekt z anestezjologiem Michałem Duckim oraz Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK mający na celu transport noworodków w stanie ciężkim z Ukrainy do szpitali w Unii Europejskiej.

Bardzo liczymy na Wasze wsparcie, do dnia dzisiejszego koszt samych materiałów jednorazowych które zużyliśmy wynosi prawie 20 tysięcy złotych i możliwość odkupienia karetki da nam możliwość dalszych działań.

 

Celem długoterminowym jest stworzenie systemu, który pozwalałby ratownikom ochotnikom udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia.

Co to znaczy?

Ktoś dzwoni na pogotowie, przyjmijmy, że to Bożenka. 
Bożenka prosi o pilny przyjazd pogotowia, bo widziała z okna autobusu mężczyznę który leżał na przystanku.
Dyspozytor wysyła na miejsce zespół pogotowia, który przyjeżdża w 15 minut.
Okazuje się, że ta osoba, która leżała miała nagłe zatrzymanie akcji serca i nikt przez ten czas jej nie udzielił pomocy. Po kilku minutach wszelkie magiczne sztuczki, których może użyć zespół ratownictwa medycznego nie zdadzą się na nic.

My chcemy dołożyć to jedno ogniwo w tą całą sytuacje.
Po przyjęciu zgłoszenia od Bożenki, dyspozytor oprócz zadysponowania zespołu pogotowia, zgłasza w systemie potrzebę First Respondera. I przykładowo pan Maciej, ratownik będący na kawie w okolicy dostaje na telefonie informacje, że obok niego ktoś potrzebuje pomocy. Zrywa się i dociera na miejsce po 3 minutach (musiał się jeszcze ubrać i zabrać rzeczy). Natychmiast ocenia co się dzieje poszkodowanemu i zaczyna udzielać pierwszej pomocy.
Po przyjeździe ambulansu 12 minut później, przejmują oni pacjenta i stosują już medyczne czynności ratunkowe.
Dzięki tym 12 minutom, są w stanie realnie tej pomocy udzielić.

To nie musi być zatrzymanie krążenia, może być wypadek samochodowy gdzie trzeba unieruchomić kręgosłup, zadławienie dziecka, gdzie jest bardzo mało czasu na udrożnienie dróg oddechowych.


Wprowadzenie takiego systemu wymaga wiele czasu.
Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z Urzędem Wojewódzkim w Warszawie. 
Dostaliśmy komunikat, jeśli zrobimy taki system (informatyczny) to jest szansa, że zostanie on pilotarzowo wdrożony.

Tyle. Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą 30 ratowników, ratowników medycznych i pielęgniarek. Celem jest wsparcie systemu pogotowia, co bezpośrednio przekłada się na życie i zdrowie ludzi w potrzebie.

Cała nasza praca statutowa opiera się na wolontariacie, ale użyczona nam karetka nie działa na wodę a wyposażenie plecaków ratowniczych nie uzupełnia się automatycznie :)


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika