Avatar użytkownika

Fundacja Chrześcijańska „Adullam”

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Fundacja już od ponad 25 lat realizuje swoje zadanie wspomagania rodzin (osoby samotnie wychowujące dzieci, rodziny niewydolne wychowawczo, rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej), a także pomocy osobom skrajnie ubogim i bezdomnym. Pomóż nam tworzyć ten świat lepszym!

W tym miejscu powinna być zewnętrzna treść

Aby zobaczyć treść musisz zmienić ustawienia polityki prywatności

W Częstochowie mieszka blisko 240 tysięcy mieszkańców, życie każdego z nich ma własny rytm. Tym rytmem tętni całe miasto - kiedy jedziemy do pracy, idziemy na zakupy, realizujemy pasje. Naszym azylem jest dom, w którym odpoczywamy, dbamy o relacje rodzinne i czujemy się kochani. Niestety nie dla wszystkich tak jest.

Codziennie ulicami naszego miasta mijamy osoby, którym żyje się trudniej niż moglibyśmy przypuszczać. Jako Fundacja Chrześcijańska „Adullam” od ponad 25 lat dbamy o to, by osoby, które korzystają z naszego wsparcia nie były oceniane na podstawie tego, co wydarzyło się w ich życiu, ale przez to kim są obecnie. A są wartościowymi mieszkańcami naszego miasta. Pomocna dłoń, jaką wyciąga się do człowieka każdego dnia, znaczy więcej niż słowa.

W stołówce charytatywnej przy ulicy Krakowskiej 34 wydajemy osobom w potrzebie ponad 500  bezpłatnych, dwudaniowych obiadów dziennie. Osoby potrzebujące korzystają z magazynu odzieży, wsparcia specjalistów i wolontariuszy – którzy oferują im rozmowę, wysłuchanie, zrozumienie i pomoc. Wspieramy też tych, którzy z różnych przyczyn nie mają swojego domu, oferując nocleg w Ogrzewalni miejskiej i Schronisku.

Wsparciem Fundacji obejmujemy całe rodziny, począwszy od najmłodszych, którzy pod okiem wykwalifikowanej kadry rozwijają swoje talenty. Dzieci prezentują się podczas przeglądów teatralnych, występów, pikników. Na scenie realizują swoje marzenia i budują poczucie własnej wartości.

W każdym dniu spotykamy różnych ludzi. Widzimy, że różnimy się wzrostem, ubiorem, zachowaniem. Nie twórzmy podziałów, ale niwelujmy te, które już istnieją. Nie oceniajmy ludzi przez pryzmat tego, co mają, ale kim są. Wyciągnijmy rękę do osób, które znalazły się w najtrudniejszym momencie swojego życia.

Stołówka charytatywna jest trzonem naszych działań. Posiłki – dwudaniowe obiady są wydawane w stołówce przez 6 dni w tygodniu (z wyłączeniem dni świątecznych i niedziel). Początkowo było to 150 obiadów, a obecnie jest wydawanych ponad 500 posiłków. Z tej formy pomocy korzystają zarówno klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, jak i osoby objęte nieodpłatnym wsparciem Fundacji. Dla tych, którzy ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie mogą przyjść do stołówki – posiłek dowożony jest w formie cateringu (od 2017 r – klienci MOPS – 40 osób). Dodatkowo, oprócz ww 500 obiadów codziennie, przygotowywany jest także obiad dla 80 osób przebywających w schronisku dla mężczyzn bezdomnych i ośrodku wsparcia (15 osób), a w dni robocze dla 100 dzieci i młodzieży uczęszczających do świetlicy „Życie poza szkołą” (ww. placówki są prowadzone przez Fundację). Zimą w czasie niskich temperatur posiłki przygotowywane są dla osób bezdomnych korzystających z Ogrzewalni Miejskiej oraz przebywających w miejscach niemieszkalnych (posiłki dowożone są przez Straż Miejską).


Kolejnym z prowadzonych przez nas działań jest praca z osobami bezdomnymi i uzależnionymi. Te dwa problemy często się łącza ze sobą. Początkowo praca ta odbywała się z mężczyznami przebywającymi w prowadzonym przez nas Hostelu dla 12 osób, później 20. W czasie pobytu w Hostelu mężczyźni w ramach ergoterapii uczyli się dyscypliny pracy, współżycia w grupie, brania odpowiedzialności za siebie i współpracujący z nimi zespół ludzki. W ramach współpracy z PUP byli zatrudniani w ramach robót publicznych. W 2014 r. Fundacja podjęła się prowadzenia Noclegowni dla mężczyzn bezdomnych z programem profilaktyczno-readaptacyjnym na rzecz osób bezdomnych. W 2016 placówka została przekształcona w schronisko. Schronisko dla 80 mężczyzn prowadzone jest pod 2 adresami. W 2016 r. w ramach zadania publicznego podjęliśmy się prowadzenia „Ogrzewalni Miejskiej” dla 50 osób (czynnej całodobowo). W placówkach dla ww. osób oprócz zapewnienia schronienia, niezbędnych warunków socjalnych, prowadzona jest praca socjalna oraz aktywizacja społeczna i zawodowa. Rezultatem prowadzonej pracy socjalnej oraz współpracy z pracownikami socjalnymi MOPS w Częstochowie jest podjęcie przez mieszkańców schroniska pracy w Centrum Integracji Społecznej, na otwartym rynku pracy lub angażowanie się w różne prace wolontarystyczne (wolontariat stały i akcyjny) na rzecz mieszkańców miasta. Na terenie placówek dla osób bezdomnych (w schronisku oraz ogrzewalni) realizowany jest także program działań profilaktycznych, interwencyjno–pomocowych oraz readaptacji społecznej wśród osób bezdomnych zagrożonych uzależnieniem „Wolni – aktywni”. Z uwagi, iż jedną z głównych przyczyn bezdomności jak i przeszkód w wyjściu z niej jest uzależnienie alkoholowe, prowadzimy również działania związane z pracą z osobami uzależnionymi. Początkowo z ww. osobami prowadzone były rozmowy motywujące, edukacyjne i podejmowane działania profilaktyczne. W 2010 r. działania te zostały bardziej sformalizowane – powstał Klub Abstynenta „Droga do wolności”. Praca z osobami bezdomnymi uzależnionymi jest związana z motywowaniem ww. osób (w tym przez terapeutę uzależnień/psychologa) do podjęcia leczenia (terapia odwykowa i leczenie schorzeń spowodowanych nadużywaniem alkoholu), do rozwoju życia duchowego i budowania spójnego systemu wartości, dokonania zmiany w funkcjonowaniu społecznym.

Działania podejmowane w Klubie abstynenta przyczyniają się do zaspokojenia ważnych potrzeb jego członków (np. sukcesu, przynależności) oraz osiągania satysfakcji życiowej przez stwarzanie możliwości zaangażowania się w działalność pozytywną (artystyczną, społeczną, sportową, itp.). Efektem prowadzonej przez nas pracy z tą grupą społeczną jest ich wyjście z bezdomności i uzależnienia. Niektórzy spośród nich są dziś naszymi partnerami i pracownikami. W celu dotarcia do szerszej grupy osób z problemem alkoholowym i ich rodzin organizowane były imprezy integracyjne „Częstochowskie Dni Trzeźwości” (2011 i 2012r.), seminaria (np. Seminarium „Częstochowskie Dni Trzeźwości” – dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w 2013 r.) warsztaty (np. podczas „Śniadania Wielkanocnego” – od 2014 r. do chwili obecnej) i realizowane projekty z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień (np. Punkt Konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin – 2017 i 2018 r.). Praca z osobami uzależnionymi i ich rodzinami jest także prowadzona w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”. Jak wspomnieliśmy powyżej kolejnym ważnym działaniem prowadzonym przez Fundację od początku jej powołania jest praca z dziećmi i młodzieżą. Najczęściej są to dzieci osób korzystających ze wsparcia fundacji oraz ich najbliższego otoczenia. Początkowo świetlica prowadzona była dla 30 dzieci. Wzrost uczestników świetlicy nastąpi z chwilą otrzymania dofinansowania na lata 2008 -2009 w ramach projektu EFS realizowanego w partnerstwie (Lider: Częstochowskie Stowarzyszenie Rozwoju Małej Przedsiębiorczości) związanego min. z prowadzeniem świetlicy pn. „Życie poza szkołą” – świetlica środowiskowa z elementem socjoterapii. W 2012 świetlica została zarejestrowana, jako placówka wsparcia dziennego. W 2018 roku ze wsparcia świetlicy skorzystało ponad 100 dzieci w wieku od 3 do 18 lat, którym zapewniono fachową opiekę i wsparcie w rozwoju, w tym w przezwyciężaniu własnych ograniczeń. W ramach działań świetlicy realizowane są  programy profilaktyczne, integracyjne, edukacyjne, sportowe, artystyczne, wyrównawcze, eliminujące braki edukacyjne itp. W czasie ferii i wakacji dla dzieci i młodzieży organizowane są wyjścia, wycieczki i kolonie letnie:

  • w 2017 r. do Jantara – dofinansowane z środków Gminy Częstochowa,
  • w 2018 do Bocheńca – woj. świętokrzyskie – zorganizowane ze środków własnych i darowizn).

Uczestnicy świetlicy brali udział w konkursach Małych Form Teatralnych pod hasłem „Młodość bez uzależnień” w latach: 2011 – „Krzyk”, 2014 – „Łańcuchy” i 2016 – „Masz jedno życie”, w których zajęli I miejsce. Bezpośrednim efektem pracy kadry zatrudnionej w świetlicy, ich zaangażowania, umiejętności budowania właściwych relacji i więzi jest grupa młodych wolontariuszy, którzy wywodzą się ze świetlicy.

Kolejną grupą społeczną, z która prowadzimy pracę, to osoby starsze. Z myślą o nich powstał przy fundacji Klub Seniora „Złote Lata”. Ww. osoby spotykają się regularnie (od 2008r.) na różnych zajęciach, angażują w działania wolontarystyczne oraz redagują Biuletyn „Nasze Stare Miasto” (od 2016 r.). W 2014 r. fundacja realizowała zadanie publiczne w ramach Programu ASOS  pt. "Podaj rękę". Od października 2018 r. Fundacja podjęła się nowego zadania tj. prowadzenia ośrodka wsparcia z miejscami całodobowego okresowego pobytu dla 15 mieszkańców miasta Częstochowy, osób starszych, z niepełnosprawnością, po zakończonym leczeniu szpitalnym, oczekujących na umieszczenie w domu pomocy społecznej. Osoby przebywające w ośrodku mają możliwość uczestniczenia w działaniach klubu seniora.
Aby móc dotrzeć do jeszcze większej grupy osób znajdującej się w różnych kryzysach i pomóc im w inkluzji społecznej i zawodowej podjęliśmy się od 02.01.2018 r. realizacji projektu „Stare Miasto – Nowe Życie” współfinansowanego z EFS, powierzonego nam w formie zadania publicznego przez Gminę Częstochowa. Realizacja projektu obejmuje:

1. Utworzenie i prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego – placówki pomocy doraźnej, w tym udzielanie bezpłatnych konsultacji i porad,  prowadzenie pracy w terenie z dziećmi i młodzieżą przez 2 streetworkerów, prowadzenie punktu zbierania i wydawania odzieży, i innych rzeczy przekazywanych przez Częstochowian.
2. Klub aktywizacji zawodowej i wsparcia dla osób z Dzielnicy Stare Miasto – którego zadaniem jest realizowanie działań przyczyniających się do wzrostu aktywności społecznej i zawodowej, a także zmniejszenie zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym mieszkańców dzielnicy.
3. Organizowanie Społeczności Lokalnej dla Dzielnicy Stare Miasto (kontynuacja wcześniej rozpoczętego działania), którego celem jest budowanie potencjału dzielnicy poprzez wspieranie postaw obywatelskich, pobudzanie lokalnej społeczności, zachęcanie do aktywnej integracji.


Fundacja prowadzi również działania akcyjne, cykliczne związane z organizacją „Śniadania Wielkanocnego”, Pikniku „Przystanek Warta”, akcji „Nowy Plecak Na Nowy Rok Szkolny”, „Czytanie w bramie”, „Mikołaj z ulicy Krakowskiej”. Prowadzenie tak szerokich działań statutowych nieprzerwanie od 25 lat jest możliwe dzięki wsparciu darczyńców, np. firm:

  • Mapol,
  • Dospel,
  • Prymat,
  • TRW,
  • Manager,
  • Fundacja Orlen „Dar serca”
  • ...i wielu innych oraz dzięki wsparciu finansowemu w ramach realizowanych zadań publicznych, np.: Gminy Miasta Częstochowy, MRPiPS (2010 – 2013, 2016), ASOS (2014), Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach (2010, 2012), Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (2012), ROPS Województwa Śląskiego (2008, 2012, 2013), FIO (2012)

Ponad to fundacja jest członkiem Partnerstw: Na Rzecz Aktywności Lokalnej "Stare Miasto – Nowe Życie", „Na rzecz rozwiązywania problemu bezdomności oraz łagodzenia jego skutków na terenie Gminy Miasta Częstochowa”, „Na rzecz dziecka i rodziny”, Porozumienia „Częstochowa – mówimy NIE uzależnieniom i przemocy”. Współpracujemy z MOPS, Klubami Abstynenta (Północ, Rozsadek, Ostoja, Wytrwałość), organizacjami pozarządowymi, przedszkolami, szkołami, bibliotekami.