Avatar użytkownika

Fundacja Katarzyny Kozyry

1
patron
50 
miesięcznie
7 500 
łącznie
1
patron
50 zł 7 500 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Odwdzięczymy się dostępem do newslettera, gdzie dzielimy się podsumowaniami naszej działalności oraz planami na przyszłość.
25 zł miesięcznie
Dwa razy do roku otrzymasz fundacyjną pocztówkę z podziękowaniami od Katarzyny Kozyry - Prezeski Fundacji oraz dostęp do newslettera, dzięki któremu na bieżąco będziesz śledził nasze poczynania i wszelkie kulturalno-artystyczne aktywności.
50 zł miesięcznie
Wybierz 50 zł
19 dostępnych miejsc
WYJĄTKOWY DARCZYŃCA

Oprócz nagród z poprzednich progów, czyli dwóch pocztówek z podziękowaniami od Katarzyny Kozyry i dostępu do newslettera, raz w roku otrzymasz wybraną książkową publikację Fundacji Katarzyny Kozyry z dedykacją.
220 zł miesięcznie
Wybierz 220 zł
5 dostępnych miejsc
MECENAS SZTUKI

Odwdzięczymy się dostępem do newslettera oraz książką wydaną przez Fundację Katarzyny Kozyry ze spersonalizowaną dedykacją wypisaną przez artystkę. Ponadto, w ramach wyjątkowego wyróżnienia za comiesięczny mecenat trwający minimum rok, otrzymasz wybrany przez nas zestaw trzech prac z kolekcji FRIENDS, 2019 sygnowanych przez autorkę.
500 zł miesięcznie
Wybierz 500 zł
3 dostępne miejsca
PATRON HONOROWY

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko podziękować za zaufanie. Otrzymasz od nas dostęp do newslettera oraz książkę z dedykacją wydaną przez Fundację. Za mecenat trwający minimum rok podarujemy Ci serię 6 fotografii ze „Święta Wiosny” Katarzyny Kozyry - znajdującą się w najstarszej kolekcji Fundacji, czyli FRIENDS, 2019.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Katarzyny Kozyry w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Fundacja Katarzyny Kozyry - niezależna organizacja utworzona w 2012 roku mająca na celu wspieranie kobiet w polu kultury i sztuki.

Fundację Katarzyny Kozyry tworzy zespół zaledwie trzech osób. Od momentu powstania Fundacji zorganizowaliśmy ponad 20 różnych projektów oraz szereg wystaw i inicjatyw. Pomagamy kobietom sztuki w promowaniu ich twórczości oraz zdobywaniu doświadczenia zawodowego. Pracujemy z najwybitniejszymi artystkami Europy Środkowej i Wschodniej – zarówno młodymi jak i ze starszego pokolenia, o uznanej pozycji w historii sztuki oraz niesprawiedliwie pomijanymi. Jesteśmy dumni, że możemy je wspierać.

 


 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zrealizowaliśmy następujące projekty: 

 • pierwsza indywidualna wystawa Katarzyny Kozyry w Poznaniu „Opowieść letnia”, gdzie kwestionowaliśmy normy kulturowe dotyczące płci oraz wystawa „Świat wzorcowy” w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie podsumowująca 25 lecie twórczości artystki 
 • pierwsza solowa wystawa niesłusznie zapomnianej malarki Urszuli Broll, autorki niezwykłej medytacyjnej twórczości - "Urszula Broll. Atman znaczy Oddech" w Muzeum Rzeźby Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie (2020) oraz kolejna odsłona w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (2021)
 • projekt Secondary Archive SECONDARYARCHIVE.ORG - internetowa baza artystek z Europy Środkowej i Wschodniej, odróżniająca się od innych projektów archiwistycznych ideą oddawania głosu twórczyniom
 • autorska kolekcja prac artystek z Polski, Węgier, Czech i Słowacji - FRIENDS, 2020 oraz najnowsza FRIENDS, 2021 obejmująca Polskę, Ukrainę i Białoruś
 • wydanie polskiego tłumaczenia książki "Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki"
 • wystawa poświęcona hipisowskiej pacyfistycznej rewolucji w Polsce - "Cząstki niepodległe - polska kontrkultura (1967-1975)", kuratorowana przez Kamila Sipowicza - ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, dotąd pomijanych w badaniach i publikacjach.

 

JESTEŚMY

 

NIEZALEŻNE   

Fundacja Katarzyny Kozyry jest organizacją pozarządową. Nie stoi za nami ministerstwo, nie jesteśmy ograniczane przez rotacje polityczne, nikt nie mówi nam czym mamy się zajmować. Nie boimy się podnosić trudnych tematów, nie boimy się angażować. 

ODWAŻNE 

Chcemy opowiadać o sztuce zaangażowanej i pokazywać ją w szerokim kontekście kulturowym i społecznym, nie zapominając o odpowiedzialności wiążącej się z zabieraniem głosu w przestrzeni publicznej. 

WYTRWAŁE 

Fundacja Katarzyny Kozyry funkcjonuje od 2012 roku i od samego początku nie jest działalnością dochodową. Praca w Fundacji przynosi dużo satysfakcji, ale nie jest opłacalna finansowo. Wspieranie kobiet w polu kultury i sztuki bywa wyczerpujące, ale dostrzegamy w tym cel.

 

O FUNDACJI

Fundacja powstała w 2012 roku z inicjatywy Katarzyny Kozyry. To nazwisko zna w Polsce każdy, kto interesuje się sztuką. Z wykształcenia rzeźbiarka, zajmuje się sztuką wizualną od 30 lat. Jej praca dyplomowa z 1993 roku - Piramida Zwierząt - wywołała w Polsce prawdziwy skandal i powszechne oburzenie.

 

 

Prawie dwadzieścia lat po tych wydarzeniach, obciążających młodą Kozyrę zalewem krytyki, artystka postanowiła założyć fundację, mającą na celu wspierać kobiety w polu sztuki. Bo sztuka jest dziedziną zdominowaną przez mężczyzn

Kobiety działające w kulturze potrzebują wsparcia. Właściwie na wszystkich polach. Jeden z pierwszych dużych projektów zrealizowanych przez Fundację to “Marne szanse na awanse? Raport z badania na temat obecności kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce” - szeroko zakrojone badanie poświęcone obecności kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce. Kobiety stanowią ponad 70% osób studiujących na uwzględnionych w raporcie uczelniach artystycznych, a przy tym zaledwie 22% kadry profesorskiej.

W ubiegłym roku przeprowadzone zostało kolejne badanie, rozszerzające temat. Studentom i absolwentom Uniwersytetu Warszawskiego zadane zostały 3 pytania na temat sztuki polskiej, które wykazały, że co trzeci spośród badanych nie zna żadnego nazwiska kobiety-artystki.

 

 

W rankingu 100 najważniejszych artystów według artfacts.net jest zaledwie 19 kobiet. Czy to oznacza, że kobiety są mniej uzdolnione? Nie! Już w 1971 roku Linda Nochlin odpowiedziała na to pytanie w eseju "Dlaczego nie było wielkich artystek?". Kobiety nigdy nie otrzymywały wystarczającego wsparcia instytucjonalnego, nie miały równych mężczyznom możliwości rozwoju, swobody wyboru, a społeczne konwenanse skutecznie krępowały ich aspiracje. 

Fundacja Katarzyny Kozyry to organizacja, której celem jest zmiana tego stanu rzeczy. Jest platformą łączącą doświadczenie w polu sztuki i kultury z otwarciem na to, co nowe, nieznane.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Cover photo by Paulina Bijoch 


Cele Autora

Młode profesjonalistki sztuki
 • 3 000 zł miesięcznie
 • 2 950 zł brakuje
1%
Sektor sztuki to małe, hermetyczne środowisko, w którym bardzo trudno zaistnieć. Jednym z założeń statutowych Fundacji Katarzyny Kozyry jest wsparcie młodych kobiet na rynku sztuki oraz kultury.

W tym celu powstał PROGRAM STAŻOWY, w którym obecnie uczestniczą trzy studentki. Odbycie stażu w Fundacji umożliwia młodym osobom ROZPOCZĘCIE KARIERY na bardzo wysokiej nocie. Zebranie swoich pierwszych doświadczeń zawodowych w niezależnej instytucji kulturalnej przynosi SZEREG KORZYŚCI. Oprócz samej współpracy z utytułowaną artystką, doświadczonymi profesjonalistami i instytucjami, są to rownież zdobyte umiejętności z zakresu projektowania graficznego, tworzenia wystaw, wydawania publikacji.

Chcielibyśmy umożliwić naszym młodym współpracowniczkom POZOSTANIE W ZESPOLE i wynagrodzić je stosownie do włożonego wysiłku. Niestety, utrzymanie Fundacji jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Uważamy, że te UTALENTOWANE KOBIETY mają przed sobą naprawdę niezwykłą przyszłość i chcemy wesprzeć je dodatkowymi funduszami.
Projekt Architektoniczki
 • 8 000 zł miesięcznie
 • 7 950 zł brakuje
0%
Architektoniczki to interdyscyplinarny projekt Fundacji Katarzyny Kozyry trwający od 2019 roku, który jest dedykowany kobietom w działającym w obszarze architektury. Celem projektu jest pokazanie WPŁYWU KOBIET na relacje społeczne, a tym samym na tworzenie przestrzeni miasta. Wychodząc z analizy współczesnego świata oraz konsekwencji rozwoju miast będziemy definiować “inną” przestrzeń, w której zwiększy się udział procentowy kobiet. 

Potrzebujemy Państwa wsparcia, aby móc przygotowywać SEMINARIA TEMATYCZNE (laboratory of the future), WYKŁADY w instytucjach publicznych z udziałem zaproszonych architektek oraz WYSTAWY poświęcone ich twórczości z towarzyszącym temu PANELEM DYSKUSYJNYM.

Otrzymane dofinansowanie ułatwi nam również WYDANIE PUBLIKACJI w limitowanym nakładzie egzemplarzy, która dotyczyć będzie tematów poruszanych na seminariach naukowo badawczych. Planujemy także REALIZACJĘ INSTALACJI PRZESTRZENNEJ, która przełoży teoretyczne rozważania na realne formy przestrzenne.
Stała praca nad projektem Secondary Archive
 • 15 000 zł miesięcznie
 • 14 950 zł brakuje
0%
Badanie przeprowadzone przez Fundację w 2020 roku wykazało, że co trzecia spośród badanych studentek i studentów nie zna żadnego nazwiska polskiej artystki XX i XXI wieku. Nasza inicjatywa, platforma Secondary Archive, może pomóc to zmienić.

Internetowe archiwum SECONDARYARCHIVE.ORG jest projektem wyjątkowym, ponieważ głos oddaje samym twórczyniom. Zawiera ponad 250 WYPOWIEDZI ARTYSTEK z Polski, Czech, Węgier oraz Słowacji.

Niestety, bez dodatkowego wsparcia finansowego nie jesteśmy w stanie nadal prowadzić projektu z takim poświęceniem jak w ubiegłym roku. Stworzenie portalu, rejestracja wszystkich wypowiedzi, współpraca z kuratorkami, oprawa graficzna i całościowa koordynacja była możliwa dzięki funduszom pochodzącym z międzynarodowego grantu wyszehradzkiego. Po rozliczeniu projektu nie dysponujemy wystarczającymi środkami na podjęcie kolejnych kroków.

Ciągle spływają do nas zgłoszenia od nowych osób, chcących wziąć udział w inicjatywie. NIE CHCEMY GODZIĆ SIĘ NA KOMPROMISY ani dokonywać krzywdzącej selekcji. Państwa wsparcie pozwoli nam sukcesywnie rozszerzać archiwum, współpracować z kolejnymi kobietami, uzupełniać bazę danych o nowe nazwiska, a przede wszystkim GODZIWIE OPŁACIĆ ICH CIĘŻKĄ PRACĘ.
Rozwój Fundacji
 • 25 000 zł miesięcznie
 • 24 950 zł brakuje
0%
Drodzy Patroni! Wasze wsparcie okaże się nieocenione w kwestii ZABEZPIECZENIA NASZEJ FUNDACJI. Kwota tego celu zapewni nam możliwość codziennego funkcjonowania w podstawowym, trzyosobowym składzie, bez obaw pod koniec każdego miesiąca. Na ten moment nasza działalność jest możliwa głównie dzięki ciągłym kompromisom i niezwykłemu oddaniu pracowników. Państwa wsparcie pozwoli nam w pełni skupić się na naszej pracy i zapewni możliwość AKTYWNEGO ZAANGAŻOWANIA w pole kultury i sztuki.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Katarzyny Kozyry już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

adam probosz
adam probosz
50 zł
Bartosz Deskiewicz
Bartosz Deskiewicz
500 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.