Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Migawka w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyChcemy dać osobom z niepełnosprawnością słuchu dostęp do rozwoju artystycznego, którego w Polsce brakuje. Pragniemy to zmienić, ale żeby to się udało, potrzebujemy Waszego wsparcia!
▲ NASZA MISJA:
Fundacja Migawka działa od 2019 roku. Razem z osobami z niepełnosprawnością słuchu kreujemy wrażliwą przestrzeń twórczą i pokazujemy, że w sztuce jest miejsce dla każdego! Dajemy osobom z niepełnosprawnością słuchu narzędzia, dzięki którym możemy wspólnie przełamywać wszelkie bariery, rozwijać ich zainteresowania artystyczne oraz dodawać im odwagi do spełniania marzeń.
Naszym celem jest tworzenie wydarzeń kulturalnych dla i z osobami g/Głuchymi, a także zapewnienie im pełnego i profesjonalnego rozwoju w obszarze sztuki. Pragniemy, żeby te dwa światy — osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych — miały okazję spotkać się i wspólnie tworzyć. Chcemy, żeby nasze działania wyrównywały szanse grupy społecznie wykluczonej oraz budowały otwarte społeczeństwo, wolne od uprzedzeń i barier.
▲ PO CO NAM WASZE WSPARCIE?
Jesteśmy organizacją pozarządową, co oznacza, że nie mamy stabilności finansowej. Żyjemy z grantów, zbiórek publicznych i dofinansowań ministerialnych. Składając wniosek o dofinansowanie, nigdy nie mamy pewności, czy otrzymamy środki na realizację danego projektu.
Tymczasem bieżąca działalność fundacji pochłania czas, energię i pieniądze – to zasoby, które trzeba angażować nieustannie, bez względu na sytuację. Od początku pandemii, żyjemy w nieustannej niepewności, inwestując prywatne pieniądze i czas na utrzymanie się „na powierzchni”.
Nie chcemy przerwać tego, co rozpoczęliśmy, dlatego założyliśmy tę zbiórkę.
Dzięki Waszej pomocy:
●będziemy mogli wynająć przestrzeń do realizacji działań artystycznych (próby, warsztaty, wystawy)
●będziemy nadal prowadzić stronę internetową i social media, dbając o ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami (tworzenie audiodeskrypcji, napisów, tekstów alternatywnych)
●będziemy mogli opłacić tłumaczenie na język migowy spotkań, filmów, warsztatów, tekstów poetyckich
●będziemy mogli zapłacić za dojazd i nocleg naszym niesłyszącym aktorom podczas realizacji prób do spektakli, warsztatów oraz wybranych projektów
●będziemy mogli wynagrodzić pracę ludziom, którzy wykonują nam zdjęcia, plakaty, grafiki oraz filmy
Wasze wsparcie pozwoli nam również:
●stworzyć pierwszą w Polsce dostępną przestrzeń artystyczną „Kreatywy. Centrum Kreatywności” dla słyszących i g/Głuchych. To nasze największe marzenie i cel!
● zagrać „Wojnę w niebie” w kolejnych teatrach (dojazd 10-osobowego zespołu do Teatru, realizacja spektaklu, transport scenografii i montaż, nocleg, wyżywienie)
● zrobić wystawę „Topiarius Dream” wraz z warsztatami
● zorganizować obóz artystyczny dla słyszących i niesłyszących kobiet „Poznaj siebie”
● stworzyć filmy w języku migowym
●zrealizować kampanię społeczną, która podwyższy świadomość i wrażliwość Polaków na mniejszość kulturowo - językową, którą są g/Głusi
▲ NASZA HISTORIA
Migawka to ludzie - ludzie, czyli spotkania, rozmowy i wspólne marzenia. Działamy, bo wierzymy, że świat może być lepszy, a osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą odnaleźć w nim swoje miejsce.
Naszą podróż rozpoczęło ważne spotkanie. Dominika Feiglewicz (założycielka Fundacji) i Krzysztof Globisz (aktor i profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie) poznali się podczas pracy nad tekstem „Wojny w niebie”. Praca z profesorem (który w wyniku afazji utracił jedno z podstawowych narzędzi aktora jakim jest mowa) zwróciła naszą uwagę na to, w jaki sposób możemy komunikować się między słowami i jak ważne jest wsłuchiwanie się w drugiego człowieka.
To spotkanie w AST pchnęło nas do dalszych poszukiwań. Patrycja, Dominika, Krystian i Rafał - niesłyszący aktorzy, to oni dołączyli do Dominiki Feiglewicz i rozpoczęli z nią pracę nad tekstem „Wojny w niebie” interpretując go na polski język migowy (PJM).
To doświadczenie pozwoliło nam poznać się bliżej oraz przełamać wiele barier i lęków, które na początku pojawiały się w naszych głowach. Zaufaliśmy sobie i temu, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zebraliśmy 15 000 zł na produkcję spektaklu, którego premiera odbyła się 30 czerwca 2018 w Cricotece w Krakowie.
Na sukces nie trzeba było długo czekać! Wygrana w konkursie na najlepszy spektakl teatru niezależnego „The Best Off” zagwarantowała nam występy w wielu teatrach w całej Polsce.
Wtedy formalnie jeszcze nie byliśmy Fundacją, ale czuliśmy, że nie chcemy zaprzepaścić tego co nas połączyło, że chcemy działać razem, mieć wpływ na dostępność i tworzyć sztukę przez osoby z niepełnosprawnością słuchu. Tak oto powstała Fundacja Migawka!
Wiara w to, że damy radę przełożyła się na konkretne wydarzenia. Braliśmy udział w warsztatach w Polsce i za granicą, w festiwalach oraz konkursach, rozwijaliśmy swoje teatralne i taneczne pasje.
W tym momencie zespół Fundacji tworzy ponad 20 osób, wśród których znajdują się artyści, twórcy, teoretycy, z którymi współpracujemy przy konkretnych projektach. Każdy stara dzielić się swoim czasem i umiejętnościami, tak aby zdobyć nasz upragniony cel – pełną dostępność i równość w tworzeniu sztuki przez osoby z niepełnosprawnością słuchu!
Z powodu pandemii wszystkie nasze spektakle i warsztaty zostały zawieszone. Ale nie przestaliśmy planować i przygotowywać się na powrót do normalności.
Pośród kilku zaplanowanych działań, mamy jeden projekt marzenie: “KreaTyWy. Centrum Kreatywności”, czyli pierwsze w Polsce miejsce, dla osób słyszących i niesłyszących, w którym kształcić się będą w dziedzinie sztuki. Prowadzącymi będą g/Głusi i słyszący artyści.
▲ NASI AMBASADORZY
Od samego początku swojego istnienia Migawka współpracuje z ambasadorami, którzy pomagają w dotarciu z naszą misją do szerokiego grona osób.
To ludzie, którym bliskie są nasze wartości, i którym leży na sercu dobro osób g/Głuchych w Polsce.
Wrażliwi, zaangażowani i na co dzień chętnie działający społecznie aktorzy:
Krzysztof Globisz
Andrzej Grabowski
Mateusz Janicki
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.