Fundacja Migawka

W Patronite od 28.05.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1118

Liczba Patronów: 1432

Zostań Patronem
Kup na prezent
6 patronów
270 miesięcznie
3 385 łącznie
Jesteśmy grupą artystów niesłyszących i słyszących, którzy tworzą profesjonalne spektakle, filmy i warsztaty, pokazując, że w sztuce jest miejsce dla wszystkich.

O Autorze

Chcemy dać osobom z niepełnosprawnością słuchu dostęp do rozwoju artystycznego, którego w Polsce brakuje. Pragniemy to zmienić, ale żeby to się udało, potrzebujemy Waszego wsparcia!

 

▲ NASZA MISJA:

Fundacja Migawka działa od 2019 roku. Razem z osobami z niepełnosprawnością słuchu kreujemy wrażliwą przestrzeń twórczą i pokazujemy, że w sztuce jest miejsce dla każdego! Dajemy osobom z niepełnosprawnością słuchu narzędzia, dzięki którym możemy wspólnie przełamywać wszelkie bariery, rozwijać ich zainteresowania artystyczne oraz dodawać im odwagi do spełniania marzeń.

Naszym celem jest tworzenie wydarzeń kulturalnych dla i z osobami g/Głuchymi, a także zapewnienie im pełnego i profesjonalnego rozwoju w obszarze sztuki. Pragniemy, żeby te dwa światy — osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych — miały okazję spotkać się i wspólnie tworzyć. Chcemy, żeby nasze działania wyrównywały szanse grupy społecznie wykluczonej oraz budowały otwarte społeczeństwo, wolne od uprzedzeń i barier.

 

 

▲  PO CO NAM WASZE WSPARCIE?

Jesteśmy organizacją pozarządową, co oznacza, że nie mamy stabilności finansowej. Żyjemy z grantów, zbiórek publicznych i dofinansowań ministerialnych. Składając wniosek o dofinansowanie, nigdy nie mamy pewności, czy otrzymamy środki na realizację danego projektu.

Tymczasem bieżąca działalność fundacji pochłania czas, energię i pieniądze – to zasoby, które trzeba angażować nieustannie, bez względu na sytuację. Od początku pandemii, żyjemy w nieustannej niepewności, inwestując prywatne pieniądze i czas na utrzymanie się „na powierzchni”.

Nie chcemy przerwać tego, co rozpoczęliśmy, dlatego założyliśmy tę zbiórkę. 


Dzięki Waszej pomocy:

●będziemy mogli wynająć przestrzeń do realizacji działań artystycznych (próby, warsztaty, wystawy)

●będziemy nadal prowadzić stronę internetową i social media, dbając o ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami (tworzenie audiodeskrypcji, napisów, tekstów alternatywnych)

●będziemy mogli opłacić tłumaczenie na język migowy spotkań, filmów, warsztatów, tekstów poetyckich

●będziemy mogli zapłacić za dojazd i nocleg naszym niesłyszącym aktorom podczas realizacji prób do spektakli, warsztatów oraz wybranych projektów

●będziemy mogli wynagrodzić pracę ludziom, którzy wykonują nam zdjęcia, plakaty, grafiki oraz filmy


Wasze wsparcie pozwoli nam również:

●stworzyć pierwszą w Polsce dostępną przestrzeń artystyczną „Kreatywy. Centrum Kreatywności” dla słyszących i g/Głuchych. To nasze największe marzenie i cel!

● zagrać „Wojnę w niebie” w kolejnych teatrach (dojazd 10-osobowego zespołu do Teatru, realizacja spektaklu, transport scenografii i montaż, nocleg, wyżywienie)

● zrobić wystawę „Topiarius Dream” wraz z warsztatami

● zorganizować obóz artystyczny dla słyszących i niesłyszących kobiet „Poznaj siebie”

● stworzyć filmy w języku migowym

●zrealizować kampanię społeczną, która podwyższy świadomość i wrażliwość Polaków na mniejszość kulturowo - językową, którą są g/Głusi

 

 

▲  NASZA HISTORIA

Migawka to ludzie - ludzie, czyli spotkania, rozmowy i wspólne marzenia. Działamy, bo wierzymy, że świat może być lepszy, a osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą odnaleźć w nim swoje miejsce.

 

Naszą podróż rozpoczęło ważne spotkanie. Dominika Feiglewicz (założycielka Fundacji) i Krzysztof Globisz (aktor i profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie) poznali się podczas pracy nad tekstem „Wojny w niebie”. Praca z profesorem (który w wyniku afazji utracił jedno z podstawowych narzędzi aktora jakim jest mowa) zwróciła naszą uwagę na to, w jaki sposób możemy komunikować się między słowami i jak ważne jest wsłuchiwanie się w drugiego człowieka.

 

 

To spotkanie w AST pchnęło nas do dalszych poszukiwań. Patrycja, Dominika, Krystian i Rafał - niesłyszący aktorzy, to oni dołączyli do Dominiki Feiglewicz i rozpoczęli z nią pracę nad tekstem „Wojny w niebie” interpretując go na polski język migowy (PJM).

 

 

To doświadczenie pozwoliło nam poznać się bliżej oraz przełamać wiele barier i lęków, które na początku pojawiały się w naszych głowach. Zaufaliśmy sobie i temu, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zebraliśmy 15 000 zł na produkcję spektaklu, którego premiera odbyła się 30 czerwca 2018 w Cricotece w Krakowie.

 

 

Na sukces nie trzeba było długo czekać! Wygrana w konkursie na najlepszy spektakl teatru niezależnego „The Best Off” zagwarantowała nam występy w wielu teatrach w całej Polsce.

 

 

Wtedy formalnie jeszcze nie byliśmy Fundacją, ale czuliśmy, że nie chcemy zaprzepaścić tego co nas połączyło, że chcemy działać razem, mieć wpływ na dostępność i tworzyć sztukę przez osoby z niepełnosprawnością słuchu. Tak oto powstała Fundacja Migawka!

 

 

Wiara w to, że damy radę przełożyła się na konkretne wydarzenia. Braliśmy udział w warsztatach w Polsce i za granicą, w festiwalach oraz konkursach, rozwijaliśmy swoje teatralne i taneczne pasje.

 

 

W tym momencie zespół Fundacji tworzy ponad 20 osób, wśród których znajdują się artyści, twórcy, teoretycy, z którymi współpracujemy przy konkretnych projektach. Każdy stara dzielić się swoim czasem i umiejętnościami, tak aby zdobyć nasz upragniony cel – pełną dostępność i równość w tworzeniu sztuki przez osoby z niepełnosprawnością słuchu!

 

 

Z powodu pandemii wszystkie nasze spektakle i warsztaty zostały zawieszone. Ale nie przestaliśmy planować i przygotowywać się na powrót do normalności.

 

 

Pośród kilku zaplanowanych działań, mamy jeden projekt marzenie:  “KreaTyWy. Centrum Kreatywności”, czyli pierwsze w Polsce miejsce, dla osób słyszących i niesłyszących, w którym kształcić się będą w dziedzinie sztuki. Prowadzącymi będą g/Głusi i słyszący artyści.

 

 

 


 


NASI AMBASADORZY
 

Od samego początku swojego istnienia Migawka współpracuje z ambasadorami, którzy pomagają w dotarciu z naszą misją do szerokiego grona osób.

To ludzie, którym bliskie są nasze wartości, i którym leży na sercu dobro osób g/Głuchych w Polsce.

Wrażliwi, zaangażowani i na co dzień chętnie działający społecznie aktorzy:

 

    Krzysztof Globisz

     Andrzej Grabowski

     Mateusz Janicki


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Katarzyna Biela
Katarzyna Biela
Próg: 20 zł
Wojciech Skibicki
Wojciech Skibicki
Próg: 20 zł
Agnieszka Sztuk
Agnieszka Sztuk
Próg: 20 zł
Franciszek K.
Franciszek K.
Próg: 50 zł
Barbara Kuc
Barbara Kuc
Próg: 10 zł
Maciej Kempa
Maciej Kempa
Próg: 150 zł