Fundacja Terytoria Książki

W Patronite od 14.01.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
0 patronów
0 miesięcznie
0 łącznie
Od 2012 roku realizujemy projekty wspierające rozwój czytelnictwa. Zrzeszamy środowisko artystyczno-humanistyczne, promujemy autorów i ich dzieła, wydajemy publikacje, podejmujemy inicjatywy edukacyjne i prospołeczne. Stałym partnerem naszych działań jest wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

O Autorze

Kim jesteśmy i co robimy?

Głównym celem, jaki stawia sobie Fundacja Terytoria Książki, jest popularyzowanie kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury książki. W dobie Internetu pragniemy wspierać przedsięwzięcia edytorskie zarówno książkowe, jak i czasopiśmiennicze, a także realnie wpływać na poziom czytelnictwa w Polsce oraz rozwijać świadomość obecnych i potencjalnych czytelników. Ważnym zadaniem Fundacji jest również wspomaganie oraz inicjowanie projektów edukacyjnych i prospołecznych, a także działanie na rzecz współpracy środowisk twórczych i humanistycznych.
 

Nasze dotychczasowe projekty:

 1. Upowszechnianie nauki - monografie i digitalizacja: szerokie upowszechnianie wyników badań w formie cyfrowej w Internecie z zachowaniem poszanowania praw autorskich. Materiały dostępne na portalach: terytoriaksiazki.pl oraz issuu.com/schulzforum
 2. Seria Biblioteka Mnemosyne (dotychczasowe tytuły: terytoria.com.pl/36-biblioteka-mnemosyne)
   

 3. Aby Warburg – teksty i spuścizna krytyczna – prezentacja spuścizny oraz krytycznej recepcji jednego z największych historyków sztuki (i kultury) XX wieku.
 4. Schulz/Forum – czasopismo i biblioteka. Czasopismo ma szansę stać się międzynarodowym periodykiem współorganizującym coraz intensywniej rozwijającą się na świecie debatę na temat Schulza i jego dzieła. Pod jego patronatem, w ramach Biblioteki Schulz/Forum, wydawane są najnowsze książki schulzologiczne zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów.
 5. Naukowa seria wydawnicza Ars medica ac humanitas – seria zainicjowana dzięki środkom finansowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a realizowanego w ramach programu badawczego-dydaktycznego „Dyskursy maladyczne – teoria i praktyka”.
   

  Ars medica ac humanitas

 6. Terytoria online. Rozmowy o tym, co teraz – spotkania są przestrzenią do myślenia o tym, co się dzieje – o epidemii, o trudnej i nieznanej sytuacji, która wymaga oswojenia. Do rozmów zapraszamy osoby, które na co dzień zajmują się próbami zrozumienia świata. Oddalamy się wspólnie na terytoria humanistyki, filozofii, sztuki. Dotychczas zaproszeni goście: dr Mira Marcinów, prof. Tadeusz Sławek, prof. Maria Poprzęcka, prof. Magdalena Środa, prof. Dobrosław Kot, Hanna Kordalska-Rosiek.
    1. Projekt Theatroteka. Seria adresowana nie tylko do teatrologów i studentów wiedzy o teatrze, reżyserów, aktorów i performerów, ale także do kulturoznawców i performatyków, literaturoznawców i socjologów, pedagogów, psychologów, historyków sztuki oraz miłośników sztuki.
 2. Projekty lokalne: książka i czytelnictwo w Gdańsku, m.in.: Gdańsk w literaturze oraz Danzig w Gdańsku.
   

 3. Realizacja cyklu „Inedita: Przybyszewska” – seria ma za zadanie wydobyć na światło dzienne nikomu nieznane utwory znakomitej pisarki, Stanisławy Przybyszewskiej.


Nasze plany na kolejny rok?

 • regularne wydawanie publikacji papierowych oraz e-booków,
 • inicjowanie nowych cykli wydawniczych, chętnie poznamy Wasze propozycje :-),
 • regularne wznowienia ważniejszych tytułów polskiej i światowej humanistyki. Nasze najnowsze wznowienia: publikacje Michela Foucaulta, monografia o Glennie Gouldzie, trzytomowa seria „Historia ciała”, seria „Przygody ciała", „Dziady. Teatr święta zmarłych" Leszka Kolankiewicza - dzięki Waszemu wsparciu, całe mnóstwo jeszcze przed nami, 
 • coroczne promowanie autorów, naukowców i ich publikacji na targach książki w kilku miastach Polski,
 • realizacja spotkań online z autorami, naukowcami, artystami,
 • organizacja spotkań autorskich oraz warsztatów edukacyjnych.


Dlaczego prosimy o wsparcie?

Przekazując nam nawet najmniejszą kwotę, przyczynisz się do rozwoju polskiej kultury i humanistyki, wesprzesz twórców i naukowców, a także związane z kulturą inicjatywy edukacyjne i prospołeczne.


Jak wykorzystamy Twoje wsparcie?

 • Utrzymamy obecne etaty, a w przyszłości powiększymy zespół redaktorów i grafików. Chcemy utrzymać wysoki poziom edytorski naszych książek, zatrudniać najlepszych profesjonalistów i dobrze ich wynagradzać.
 • Sfinansujemy prace redaktorskie nad opracowywaniem e-booków.
 • Przyczynimy się do szerokiego promowania wartościowej literatury poprzez finansowanie kampanii promocyjnych naszych publikacji oraz inicjatyw edukacyjnych.
 • Opłacimy uczestnictwo w targach książki.
 • Odnowimy prawa autorskie do tytułów z czołówki światowej humanistyki.
 • Będziemy kontynuować projekt „Terytoria online. Rozmowy o tym, co teraz”. Zatrudnimy porządną obsługę techniczną, zaprosimy wyjątkowych gości, kierując się również Twoimi wskazaniami.
 • Może się zdarzyć, że będziemy zbierali fundusze na jakiś konkretny projekt, o którym z pewnością Cię poinformujemy.

Zapraszamy do obserwowania nas w mediach społecznościowych:
wydawnictwo słowo/obraz terytoriafacebook.com/slowoobraz
Fundacja Terytoria Książkifacebook.com/FundacjaTerytoriaKsiazki

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydują się na bycie patronem Fundacji Terytoria Książki. Dziękujemy za Wasze zaufanie. 

Możliwe jest również wsparcie Fundacji przelewem bankowym (jednorazowo lub zleceniem stałym). 

Dane do przelewu:
Fundacja Terytoria Książki
Santander Bank Polska
61 1090 1098 0000 0001 1923 7376

Tytuł przelewu: „Darowizna na rzecz Fundacji Terytoria Książki”


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem