Avatar użytkownika

Fundacja Zapomniane

0
patronów
0 
miesięcznie
750 
łącznie
0
patronów
0 zł 750 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Dziękujemy! Jesteśmy zaszczyceni, że chcesz wesprzeć naszą działalność.

Dzięki Tobie możemy działać jeszcze lepiej. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to wsparcie.
10 zł miesięcznie
Wielkie dzięki! To wsparcie naprawdę wiele dla nas znaczy.

Każda osoba wspierająca naszą działalność daję nam nową energię i utwierdza nas w przekonaniu, że warto wykonywać tę pracę. Te osoby, które zdecydowały się na wsparcie nas taką kwotą otrzyma od nas imienne podziękowania na naszym profilu na FB.
25 zł miesięcznie
Ogromnie dziękujemy! Nawet nie wiesz, jakie to dla nas ważne, że decydujesz się dać nam takie wsparcie.

Ponieważ to dla nas zaszczyt i dowód ogromnego zaufania, chcemy osobiście podziękować każdej osobie wspierającej nas taką kwotą w czasie corocznego live'a na naszym profilu na Facebooku, podczas którego celebrować będziemy...Ciebie i osoby takie, jak Ty. Dzięki Tobie mamy poczucie, że nie jesteśmy sami na drodze do celu, który chcemy zrealizować.
50 zł miesięcznie
Wow! Jesteśmy pod wrażeniem i dziękujemy bardzo!

Takie wsparcie to dla nas bardzo duża wartość - zarówno symboliczna, jak i materialna. Każda osoba wspierająca nas taką kwotą, jako nasz przyjaciel/przyjaciółka i patron/ka, otrzyma imienne podziękowania na Facebooku (z obu poprzednich progów), a także dostawać będzie od nas drogą mejlową oficjalne zaproszenia na upamiętnienia i inne wydarzenia Fundacji Zapomniane.
100 zł miesięcznie
Nie do wiary! To wsparcie zasługuje na naszą dozgonną wdzięczność.

Za takie wsparcie należy się specjalne miejsce w panteonie Darczyńców/czyń naszej Fundacji. W związku z tym, osoby wspierające nas taką kwotą zostaną imiennie wpisani w naszym wirtualnym "wall of fame" na stronie www.zapomniane.org. Oczywiście, otrzymasz też od nas imienne podziękowania uwzględnione w poprzednich progach, a także dostawać będziesz oficjalne zaproszenia mejlowe na wszystkie upamiętnienia i inne wydarzenia naszej Fundacji.
500 zł miesięcznie
Zaniemówiliśmy z wrażenia! To więcej, niż ośmielilibyśmy się zamarzyć.

Pewnie nigdy nie zdołamy się w pełni odwdzięczyć za taki dowód zaufania, ale będziemy się starać zasłużyć na to wyróżnienie każdego dnia. Oprócz tego, chcemy zaproponować Ci wszystkie wyrazy wdzięczności wymienione w poprzednich progach, otwarty wstęp i zaproszenie na wydarzenia specjalnie wydarzenia naszej Fundacji (w tym zamknięte wykłady i warsztaty), a także zaproszenie na organizowane raz w roku specjalnie wycieczki i spacery terenowe z Fundacją Zapomniane, w czasie których będziesz w stanie zobaczyć i odkryć miejsca, do których niewiele osób poza nami dociera.
1000 zł miesięcznie
Rozbijasz bank! Posyłamy w Twoim kierunku wielkie "DZIĘKUJĘ" i nie możemy uwierzyć, że to dzieje się naprawdę.

Nasza wdzięczność nie zna granic. Ale postaramy się dać jej wyraz przez coś absolutnie specjalnego: dosłowne wykucie Twojego nazwiska w kamieniu. Osoba oferująca nam takie wsparcie zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na kamiennych płytach informacyjnych towarzyszących naszym trwałym upamiętnieniom. Poza tym, oczywiście, otrzyma od nas także wszystkie wyrazy wdzięczności, które wymienialiśmy w poprzednich progach.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Zapomniane w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Na terenie Polski znajdują się setki zapomnianych, nieupamiętnionych grobów ofiar Zagłady. Spoczywają w nich polscy Żydzi, których losy i imiona często popadły w zapomnienie. Naszą misją jest ich poszukiwanie i upamiętnianie oraz wspieranie lokalnych społeczności w godzeniu się z trudną przeszłością

Zapomniane

Holocaust, czyli niemal całkowite unicestwienie europejskich Żydów w latach 1939-45, w pierwszej kolejności kojarzony jest z ośrodkami zagłady takimi jak Oświęcim czy Treblinka. Tymczasem Europa Środkowo-Wschodnia, w tym terytorium naszego kraju, jest wprost usiana zapomnianymi pojedynczymi i masowymi grobami Żydów, którzy nie trafili do obozów zagłady, lecz zostali zamordowani w miejscach w których żyli, i spoczywają w bezimiennych grobach rozsianych po lasach, przydrożnych rowach i polach.

Nasza misja

Naszą misją jest poszukiwanie, lokalizowanie, badanie i upamiętnianie tych zapomnianych miejsc pochówku. Wspieramy lokalne społeczności w godzeniu się z przeszłością i radzeniu sobie z trudnym dziedzictwem II wojny światowej. Zależy nam na przekazaniu odnalezionych historii następnym pokoleniom, by budować świadomość na temat lokalnej historii i przywrócić pamięć o ich dawnych mieszkańcach.

 

 

Co robimy?

Ludzie z całej Polski dzielą się z nami informacjami o zapomnianych miejscach pochówku żydowskich ofiar Zagłady. Każde takie miejsce szczegółowo badamy, by potwierdzić, czy faktycznie znajdują się w nim szczątki ofiar Zagłady, a następnie staramy się zebrać wszystkie możliwe informacje na temat spoczywających w nim osób. Zlokalizowane i przebadane przez nas miejsca oznaczamy drewnianymi macewami, a następnie — we współpracy z lokalną społecznością — szukamy najwłaściwszego sposobu ich upamiętnienia i wspólnie dążymy do tego, by móc je zrealizować. 

Każde z przebadanych przez nas miejsc zostaje przez nas dodane do naszego archiwum online, wraz z możliwością skorzystania z opcji wyznaczania trasy dojazdu do tej lokalizacji po otwarciu naszej strony na telefonie.

 

Dzielenie się 

Wszystkie efekty naszych prac są publicznie dostępne. Dzielimy się całą wiedzą, którą udaje nam się pozyskać i wytworzyć. Oprócz udostępniania materiałów, dokumentów i wiedzy w sieci, efekty naszych badań i prac w terenie prezentujemy także na wystawach, dzielimy się również nimi z naukowcami z Polski i ze świata. Prowadzimy działania edukacyjne, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, by upowszechniać wiedzę, którą posiadamy i działać na rzecz zmiany lokalnych kultur pamięci ramię w ramię z lokalnymi społecznościami. 

 

Co chcemy zrobić?

Być jeszcze skuteczniejsi w wyścigu z czasem

Szacujemy, że na terenie Polski znajduje się około tysiąca zapomnianych miejsc pochówku ofiar Zagłady. Jak dotąd udało nam się zlokalizować ponad trzysta. Chcemy dotrzeć do tak wielu, jak to tylko będzie możliwe. Niestety, upływający czas działa na naszą niekorzyść, odchodzą ostatni świadkowie Zagłady, których świadectwo ma kluczowe znaczenie dla powodzenia prowadzonych przez nas poszukiwań. Musimy się więc spieszyć, a każde — nawet niewielkie, symboliczne — wsparcie przekłada się na wzrost efektywności naszych poszukiwań oraz pomaga nam nie pozostawiać odnalezionych miejsc bez oznaczenia i upamiętnienia. Oznacza to w praktyce, że otrzymane wsparcie w pierwszej kolejności pokrywać będzie ponoszone przez nas koszty podróży (do każdego z badanych miejsc musimy pojechać minimum dwa razy), koszty pozyskiwania materiałów archiwalnych z zagranicznych archiwów (przede wszystkim historycznych zdjęć lotniczych), wynagrodzenia ekspertów, którzy z nami współpracują (archeolodzy, kartografowie, etc).

Być bardziej dostępni dla naszych odbiorców

Na ten moment nasza Fundacja nie ma własnego biura. Korzystamy z gościnności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a czasem także JCC (Jewish Community Center) w Warszawie, ale brakuje nam stałego adresu, pod którym można nas znaleźć, pod który można przyjść, jeśli chce się o coś zapytać lub się skonsultować, gdzie moglibyśmy prowadzić na stałe działania edukacyjne i popularyzatorskie, konsultacje oraz wydarzenia otwarte dla publiczności. Planujemy znaleźć lokal, który mógłby spełniać taką rolę, a dzięki pozyskanemu wsparciu będziemy w stanie go utrzymywać i prowadzić w nim stałą działalność. 

Zapewnić bezpieczeństwo naszemu archiwum

Na nasze archiwum (to analogowe) składają się dokumenty, odręcznie rysowane przez świadków mapy, pisane przez nich listy i inne dokumenty osobiste, nagrania i zapisy rozmów, nasze własne materiały dokumentujące każde z przebadanych przez nas miejsc, a także dane gromadzone przez nas podczas badań terenowych dane. Aktualnie wszystkie te materiały znajdują się w różnych lokalizacjach. Bardzo zależy nam na tym, aby zapewnić wszystkim tym zasobom należne im bezpieczeństwo—i by zgromadzić je w jednym miejscu, aby móc udostępniać je badaczom i artystom oraz dbać o jakość przechowywania tych materiałów jako cennego zasobu wiedzy i pamięci zbiorowej. Pozyskane wsparcie pomoże nam zorganizować w pozyskanym lokalu warunki do przechowywania tych cennych materiałów. 

Upamiętniać jeszcze więcej odnalezionych przez nas miejsc

Ten cel absolutnie nie jest mniej ważny, niż wyżej wymienione, ale zapisujemy go jako czwarty w kolejności dlatego, że jest to taki typ działań, na który zazwyczaj najłatwiej jest nam pozyskać finansowanie ze środków publicznych (granty z instytucji polskich i zagranicznych, a także wsparcie od władz lokalnych), dzięki czemu możemy znakować i upamiętniać zlokalizowane przez nas miejsca pochówku. Niemniej jednak, nierzadko zdarza się tak, że moglibyśmy upamiętniać więcej miejsc, niż pozwalają nam na to pozyskane środki publiczne. Proces trwałego upamiętnienia danego miejsca wiąże się z szeregiem formalności (pozyskanie stosownych zgód i pozwoleń), a następnie z koniecznością przygotowania projektu upamiętnienia, zakupu kamienia, jego obróbki, przygotowania inskrypcji, zagospodarowania terenu wokół przyszłego pomnika/nagrobka, a także organizacją samej uroczystości. Pozyskane wsparcie pozwoli nam przywrócić pamięć o jeszcze większej ilości ofiar Zagłady, które nigdy nie miały pogrzebu i do dziś spoczywają w zapomnianych i bezimiennych grzebaliskach. 

Bądź na bieżąco

Nasze działania można śledzić na bieżąco na Facebooku, zgromadzoną przez nas wiedzę udostępniamy regularnie na naszej stronie, a na naszym kanale na YouTube publikujemy nasze materiały wideo. 

Cele Autora

Dodatkowa moc w wyścigu z czasem
  • 500 zł miesięcznie
  • 500 zł brakuje
0%
Jeśli uda nam się uzyskać wsparcie w kwocie 500 zł miesięcznie, będziemy w stanie w każdym miesiącu dotrzeć do jednego miejsca więcej, by je zlokalizować, przebadać i oznakować. W wypadku 1000 zł, będziemy w stanie docierać do dwóch miejsc więcej miesięcznie.
Własny adres
  • 2 500 zł miesięcznie
  • 2 500 zł brakuje
0%
Jeśli uda nam się uzbierać kwotę 2500 zł miesięcznie, wynajmiemy własny lokal, w którym będziemy prowadzić nie tylko biuro Fundacji, ale także otwarte wydarzenia i działalność edukacyjną. Będzie to także miejsce, gdzie można będzie nas zastać, by się skonsultować, poznać nas lepiej, nawiązać współpracę, porozmawiać.
Bezpieczne i dostępne archiwum
  • 5 000 zł miesięcznie
  • 5 000 zł brakuje
0%
Przy uzyskaniu kwoty 5000 zł miesięcznie będziemy mogli zabezpieczyć i przygotować do udostępniania nasze (stale rozrastające się) archiwum, które będzie dostępne dla badaczy, artystów i lokalnych aktywistów pamięci, a także innych zainteresowanych. Będziemy stale uzupełniać, gromadzić i udostępniać całą wiedzę, którą posiadamy, online i offline.
Trwałe upamiętnienie
  • 7 000 zł miesięcznie
  • 7 000 zł brakuje
0%
Jeśli uda nam się uzyskać kwotę 7000 zł miesięcznie, będziemy w stanie realizować wszystkie wcześniej wymienione cele i organizować o dwa trwałe upamiętnienia więcej w ciągu roku. Trwałe upamiętnienie oznacza postawienie w przebadanym i oznakowanym przez nas miejscu kamiennego pomnika/nagrobka i organizację uroczystości upamiętniającej spoczywające tam ofiary.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Zapomniane już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Roman Ludkiewicz
Roman Ludkiewicz
25 zł
Adam Wapniak
Adam Wapniak
100 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.