Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Dariusz Grochal w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
DAWNO TEMU...
Dawno temu w Nowej Hucie - nazwa brzmi nieco przewrotnie, bo przecież Nowa Huta nie liczy sobie nawet 100 lat. Tak. To prawda. Nową Hutę wybudowano po II Wojnie Światowej, ale nie wybudowano jej na pustyni.Wybudowano ją na terenie ponad 20 wsi, przysiółków w których życie toczyło się od pradawna. Badania archeologiczne pokazały, że ludzie na terenach obecnej Nowej Huty osiedlali się już kilka tysięcy lat temu.
Ja postanowiłem podjąć się zbadania nieco bliższej historii. Historii z życia mieszkańców podkrakowskich wsi, wydarzeń, które trafiły na łamy prasy. Od 2019 roku , przeglądam stare gazety i dokładam cegłę po cegle do tego dzieła.
W planach mam wydać serię książek - Dawno temu w Nowej Hucie, o najciekawszych wydarzeniach, postaciach.
Z zgromadzonymi przeze mnie materiałami możecie zapoznać się na specjalnie założonym w tym celu profilu:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063832992715
Wszystkie publikowane materiały pochodzą z domeny publicznej (w przypadku dokumentów pochodzących z prywatnych zbiorów, otrzymałem zgodę na ich publikację), mogą zatem służyć kolejnym pokoleniem badaczy historii Nowej Huty.
Dla tych, którzy docenią tą formę mojej działalności zakładam próg 5zł (oczywiście możesz też wybrać każdy z innych progów)
KTO ZA TYM STOI?
Cześć.
Nazywam się Dariusz Grochal, pewnie większość osób z Nowej Huty mnie kojarzy, ale, gdybym był dla kogoś anonimowy przedstawię się w kilku zdaniach.
Urodziłem się w 1983 roku w Nowej Hucie. Stąd pochodzą moi przodkowie od strony Mamy. Szperając w archiwach, doszukałem się informacji o moich pochodzących z wsi Mogiła przodkach w dokumencie o pięknej nazwie
"Wykaz imienny Włościan Wsi Klasztornej Mogiła z Kopańcem grunta dworskie w czynsz rozbierającym z wyszczególnieniem Nazwisk y Imion tych że wraz z ich Klasyfikacją dla wyrachowania należnych z nich Czynszów sporządzony w Miesiącu Marcu 1832 R."
Mój praszczur Tomasz Dąbrowski, posiadał 100 prętów ziemi. Były to łąki IV klasy i jak podaje dokument ("za Proboszczem") sąsiadowała z polem miejscowego proboszcza. Nie udało mi się ustalić, który do był dokładnie kawałek gruntu. W późniejszych dokumentach z XIX wieku, pojawia się już pole rolne, które obecnie użytkuję, jako ogródek działkowy.
Miłość do historii, chęć poznania swoich przodków, sprawiła, że zacząłem przeglądać nie tylko miejskie archiwa, ale też stare gazety. Co rusz trafiałem na jakiś ciekawy artykuł. Ponieważ na co dzień, pisuję dla portalu 3D-Press stworzyłem tam cykl "Przegląd Dawnych Gazet". Po pewnym czasie ilość materiałów jakie zebrałem na temat Mogiły, Łęgu, Czyżyn i innych dawnych wsi, wchodzących w skład Nowej Huty, była tak duża, że postanowiłem publikować je na FB.
Tam powstał profil - Dawno Temu w Nowej Hucie, którego popularność przerosła moje oczekiwania. Postanowiłem iść za ciosem i stworzyć internetowe nowohuckie archiwum. Przerasta to jednak moje skromne możliwości finansowe, dlatego zwracam się o wsparcie.
Poza tym, że piszę, nie tylko o historii, jestem też autorem dwóch powieści, fotografuję (to ja siedzę za bramką w czapeczce na każdym meczu Hutnika), podróżuję po Polsce, zwiedzam miejsca związane z historią, jestem współautorem filmów dokumentalnych o cmentarzach żydowskich.
A wolnym czasie... Co to jest wolny czas???
Uprawiam ogródek, czytam książki i ratuję chore gołębie :)
Unikatowe zdjęcie na którym jestem bez czapki
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.