Avatar użytkownika

Przemysław Zieliński

6
patronów
180 
miesięcznie
8 330 
łącznie
6
patronów
180 zł 8 330 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie. Od teraz jesteś moim Patronem.

Dzięki Tobie mogę kontynuować aktualne projekty.

Chcę okazać Ci swoją wdzięczność. Dlatego umieszczę Twoje imię i nazwisko wśród patronów na końcu każdego kolejnego filmu.
20 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie. Od teraz jesteś moim Super Patronem.

Dzięki Tobie skończę aktualne projekty.

Chcę okazać Ci swoją wdzięczność. Dlatego umieszczę i wyróżnię Twoje imię i nazwisko wśród patronów na końcu każdego kolejnego filmu.
50 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie. Od teraz jesteś moim Współproducentem.

Dzięki Tobie skończę aktualne projekty i rozpocznę kolejne.

Chcę okazać Ci swoją wdzięczność. Dlatego otrzymasz dostęp do materiałów, które powstają przy okazji produkcji filmów na kanały:
- Historia Winylem Pisana: opis historii zespołu i płyty. Na odstawie takiego opisu nagrywam odcinek.
- Historia w Punktach: notatki z tablicy

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Przemysław Zieliński w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Jestem autorem dwóch kanałów:
Historia Winylem Pisana - tutaj opowiadam historię polskiego rocka
Historia W Punktach - tutaj opowiadam historię naszej cywilizacji: od prehistorii do dzisiaj

Cześć! Jestem autorem dwóch kanałów:

- Historia Winylem Pisana: tutaj omawiam historię polskiego rocka

- Historia w Punktach: tutaj omawiam historię świata

Z wykształcenia jestem historykiem, z zawodu nauczycielem, z pasji perkusistą, dj-em i kolekcjonerem winyli. 

Kanał Historia Winylem Pisana prowadzę od 3 lat. Punktem wyjścia była dla mnie 60. rocznica polskiego rocka. Wypadła w roku 2019. Pomyślałem sobie, że warto opowiedzieć historię polskiego rocka przez pryzmat 60 płyt 60 różnych wykonawców. I ten projekt realizuję od 2018 roku. Ostatni odcinek, który opublikowałem to płyta "Sen" Edyty Bartosiewicz, pozycja nr 41 na mojej liście.

Oprócz historii polskiego rocka na kanale zajmuję się sprawami bieżącymi. Podsumowuję miniony rok pod kątem płyt, jakie pojawiły się w tym czasie na polskim rynku.

Omawiam też bieżące wydarzenia, na przykład ostatnią edycję festiwalu w Jarocinie.

 

 

Polskim rockiem interesuję się od ponad 20 lat. Moja praca magisterska ma tytuł: "Scena rockowa w PRL. Historia, organizacja, znaczenie." Obroniłem ją w Instytucie Historycznym UW. Jestem pierwszym historykiem, który zajął się naukowo zagadnieniem polskiego rocka.

W roku 2005 moja praca wyszła nakładem Wydawnictwa Trio. Kanał Historia Winylem Pisana to kontynuacja tej pracy.

 

Kanał Historia w Punktach prowadzę rok. Punktem wyjścia jest moje doświadczenie, jako nauczyciela. Najpierw 11 lat uczyłem historii w szkole podstawowej w Warszawie. Następnie 4 lata  przygotowywałem gimnazjalistów do egzaminu z historii. W tym okresie zrozumiałem, że historii nie da się nauczyć. Można natomiast pomóc ją zrozumieć.

Nazwa mojego kanału "Historia w Punktach" to nawiązanie do koncepcji, w której wydarzenia są jak punkty na kartce. Każdy ma swój numer. Razem tworzą obraz. Ale żeby go dojrzeć, trzeba te punkty połączyć liniami, zgodnie z ich numeracją. Te linie to są właśnie procesy.

Historię tworzą wydarzenia, ale dopóki nie połączymy ich ze sobą procesami, nie zobaczymy pełnego obrazu wydarzeń. W swoich filmach skupiam się właśnie na tych procesach.

Aktualnie opowiadam historię Europy i kultury zachodniej, chrześcijańskiej. Zacząłem od prehistorii. Zamierzam skończyć na roku 2022. Aktualnie kończę wiek XIX. 

Kolejne projekty, to historia Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii. Głównym moim celem będzie pokazanie procesów, które kierowały zmianami na tych kontynentach i doprowadziły do tego, że dzisiaj świat stał się właściwie jedną globalną wioską. 

Materiał z obydwu kanałów chciałbym też osobno nagrać i opublikować w formie podcastu. 

Prowadzenie obydwu kanałów dostarcza mi wiele satysfakcji. Lubię przekazywać wiedzę i dzielić się swoim prywatnym spojrzeniem na historię. Poprzez kanał potencjalnie mam znacznie więcej widzów i słuchaczy niż na przykład w szkole. Jednocześnie zależę wyłącznie od swoich odbiorców. To ich komentarze są dla mnie informacją, ile warta jest moja praca. 

Życie z takiej działalności brzmi jak bajka. Niestety, jest to trudne. Z jednej strony przygotowanie materiałów, nagranie ich, montaż i publikacja zajmują mnóstwo czasu. Dwa filmy tygodniowo, po jednym na kanał, to praca na 2/3 etatu. Z drugiej strony zarobek z samego kanału jest praktycznie żaden, tym bardziej, że wiele filmów mam zdemonetyzowanych ze względu na wykorzystane materiały. W tej sytuacji patronite.pl wydaje się jedyną przestrzenią, w której mogę przynajmniej częściowo na swoich kanałach zarabiać i móc je prowadzić regularnie.

Stąd pomysł, aby założyć konto i znaleźć Patronów takich jak Ty. :) 

 

 

Cele Autora

Historia w Punktach - kanał na YT
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 2 820 zł brakuje
6%
Taka kwota to praca pół etatu. Pozwoli mi na regularne prowadzenie kanału.

Omówię historię XX i XXI wieku (do roku 2022). Rozpocznę kolejne projekty związane z historii Azji, Afryki i obu Ameryk.

Po zakończeniu projektów historycznych będę mógł omawiać wydarzenia bieżące przez pryzmat procesów, które tymi wydarzeniami kierują.
Historia Winylem Pisana - kanał na YT
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 2 820 zł brakuje
6%
Taka kwota to praca na pół etatu. Pozwoli mi na regularne prowadzenie kanału.

Dokończę aktualny projekt 60 płyt na 60 lat polskiego rocka. W ramach kolejnych projektów będę omawiał płyty, które nie zmieściły się w aktualnym projekcie.

Dodatkowo będę na bieżąco relacjonował wydarzenia ważne dla polskiego rocka oraz omawiał płyty, które aktualnie wychodzą.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Przemysław Zieliński już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Mariusz Paprocki
Mariusz Paprocki
50 zł
Sylwia  Kaźmierczak
Sylwia Kaźmierczak
20 zł
Piotr Złotkowski
Piotr Złotkowski
20 zł
Piotr Pawlicki
Piotr Pawlicki
50 zł
Rafał Pietras
Rafał Pietras
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.