Przemysław Zieliński

W Patronite od 22.03.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1066

Liczba Patronów: 1194

Zostań Patronem
Kup na prezent
10 patronów
380 miesięcznie
4 060 łącznie
Jestem autorem dwóch kanałów:
Historia Winylem Pisana - tutaj opowiadam historię polskiego rocka
Historia W Punktach - tutaj opowiadam historię naszej cywilizacji: od prehistorii do dzisiaj

O Autorze

Cześć! Jestem autorem dwóch kanałów:

- Historia Winylem Pisana: tutaj omawiam historię polskiego rocka

- Historia w Punktach: tutaj omawiam historię świata

Z wykształcenia jestem historykiem, z zawodu nauczycielem, z pasji perkusistą, dj-em i kolekcjonerem winyli. 

Kanał Historia Winylem Pisana prowadzę od 3 lat. Punktem wyjścia była dla mnie 60. rocznica polskiego rocka. Wypadła w roku 2019. Pomyślałem sobie, że warto opowiedzieć historię polskiego rocka przez pryzmat 60 płyt 60 różnych wykonawców. I ten projekt realizuję od 2018 roku. Ostatni odcinek, który opublikowałem to płyta "Sen" Edyty Bartosiewicz, pozycja nr 41 na mojej liście.

Oprócz historii polskiego rocka na kanale zajmuję się sprawami bieżącymi. Podsumowuję miniony rok pod kątem płyt, jakie pojawiły się w tym czasie na polskim rynku.

Omawiam też bieżące wydarzenia, na przykład ostatnią edycję festiwalu w Jarocinie.

 

 

Polskim rockiem interesuję się od ponad 20 lat. Moja praca magisterska ma tytuł: "Scena rockowa w PRL. Historia, organizacja, znaczenie." Obroniłem ją w Instytucie Historycznym UW. Jestem pierwszym historykiem, który zajął się naukowo zagadnieniem polskiego rocka.

W roku 2005 moja praca wyszła nakładem Wydawnictwa Trio. Kanał Historia Winylem Pisana to kontynuacja tej pracy.

 

Kanał Historia w Punktach prowadzę rok. Punktem wyjścia jest moje doświadczenie, jako nauczyciela. Najpierw 11 lat uczyłem historii w szkole podstawowej w Warszawie. Następnie 4 lata  przygotowywałem gimnazjalistów do egzaminu z historii. W tym okresie zrozumiałem, że historii nie da się nauczyć. Można natomiast pomóc ją zrozumieć.

Nazwa mojego kanału "Historia w Punktach" to nawiązanie do koncepcji, w której wydarzenia są jak punkty na kartce. Każdy ma swój numer. Razem tworzą obraz. Ale żeby go dojrzeć, trzeba te punkty połączyć liniami, zgodnie z ich numeracją. Te linie to są właśnie procesy.

Historię tworzą wydarzenia, ale dopóki nie połączymy ich ze sobą procesami, nie zobaczymy pełnego obrazu wydarzeń. W swoich filmach skupiam się właśnie na tych procesach.

Aktualnie opowiadam historię Europy i kultury zachodniej, chrześcijańskiej. Zacząłem od prehistorii. Zamierzam skończyć na roku 2022. Aktualnie kończę wiek XIX. 

Kolejne projekty, to historia Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii. Głównym moim celem będzie pokazanie procesów, które kierowały zmianami na tych kontynentach i doprowadziły do tego, że dzisiaj świat stał się właściwie jedną globalną wioską. 

Materiał z obydwu kanałów chciałbym też osobno nagrać i opublikować w formie podcastu. 

Prowadzenie obydwu kanałów dostarcza mi wiele satysfakcji. Lubię przekazywać wiedzę i dzielić się swoim prywatnym spojrzeniem na historię. Poprzez kanał potencjalnie mam znacznie więcej widzów i słuchaczy niż na przykład w szkole. Jednocześnie zależę wyłącznie od swoich odbiorców. To ich komentarze są dla mnie informacją, ile warta jest moja praca. 

Życie z takiej działalności brzmi jak bajka. Niestety, jest to trudne. Z jednej strony przygotowanie materiałów, nagranie ich, montaż i publikacja zajmują mnóstwo czasu. Dwa filmy tygodniowo, po jednym na kanał, to praca na 2/3 etatu. Z drugiej strony zarobek z samego kanału jest praktycznie żaden, tym bardziej, że wiele filmów mam zdemonetyzowanych ze względu na wykorzystane materiały. W tej sytuacji patronite.pl wydaje się jedyną przestrzenią, w której mogę przynajmniej częściowo na swoich kanałach zarabiać i móc je prowadzić regularnie.

Stąd pomysł, aby założyć konto i znaleźć Patronów takich jak Ty. :) 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika