Igor Janke. Układ otwarty

W Patronite od 08.09.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 97

Liczba Patronów: 114

Zostań Patronem
Kup na prezent
168 patronów
5 190 miesięcznie
25 090 łącznie
Układ Otwarty to mój niezależny podcast w którym razem ze swoimi gośćmi próbuję zrozumieć i opisać to, co dzieje się wokół nas. - w Polsce i nie tylko. Próbuję wyjść poza plemienne podziały i polsko-polska wojnę.

O Autorze

           

23 kwietnia 2022

Kolejny update:

Osiągnąłem drugi cel na Patronite! Bardzo Wam dziękuję. Stawiam więc kolejne cele.

Dwa miesiące temu pisałem, że jest 1.7 miliona odsłon. Dziś to 4 miliony! Układ Otwarty pędzi szybciej niż myślałem. Bez wsparcia Patronów nie byłoby to możliwe. Bardzo Wam wszystkim dziękuję! Dołączajcie, wspierajcie. Im więcej Was, tym większe szanse na dalszy rozwój. Robię więcej rozmów, ponoszę więcej kosztów ale wierzę, że uda się zbudować silne, stabilne niezależne miejsce na mapie polskich mediów. Fundamenty już są. Teraz idziemy wyżej, budujemy parter i piętro:) Na koniec będzie solidny, wielosezonowy dom dla  wolnych ludzi. 

Ciagle jestem na początku tej drogi. Z pokora zabieram się do dalszej pracy. 

 

Pozdrawiam Was wszystkich!

 

Igor Jankę

 

20 lutego 2022

Krótki update:

Po ponad pięciu miesiącach coraz więcej z Was ogląda moje rozmowy. Ponad 1.7 mln odsłon i odsłuchań na platformach podcastowych i  YouTube.  To duży wzrost. Grubo ponad sto rozmów i ponad stu Patronów!  Układ Otwarty jest już w nowym studiu, ma nową oprawę ale pozostaje nadal całkowicie niezależny. Jest zależny tylko od Was - moich Słuchaczy i Patronów oraz od moich pomysłów.

Wszystko idzie w dobrym kierunku, choć wiele pracy przede mną:) Dołączajcie zatem do grona Patronów, razem tworzony wolne miejsce spotkań niezależnie myślących ludzi. 

Nie chcesz zamkniętego układu zaangażowanych politycznie mediów? Wspieraj Układ Otwarty! Serdecznie zapraszam

 

Igor Janke 

 

4 grudnia 2021

Od prawie trzech miesięcy tworzę Układ Otwarty i czas na pierwsze podsumowanie. Nie spodziewałem się, ze będzie to aż taką przygodą. Nagrałem w tym czasie już 60 rozmów, który ułożyłem w 25 odcinki podcastu.  Moje rozmowy były obejrzane łącznie 410 tysięcy razy na wszystkich platformach podcastowych i You Tube. Dynamika wzrostu jest mocna. W pierwszym – niepełnym -  miesiącu, czyli we wrześniu (od 9 IX), było to 24 tys, w październiku  82 tys, w (listopadzie) już 300 tys. Przyjmując, że nie mam żadnego wsparcia z zewnątrz, żadnej płatnej reklamy, wynik jest lepszy niż się spodziewałem. 

W tej chwili rozmowy publikuję dwa razy w tygodniu. W poniedziałek – jedną długą rozmowę, która wychodzi poza bieżące wydarzenia i w czwartek – magazyn z kilkoma krótszymi wywodami bardziej nawiązującymi do tego, co się dzieje. Raz w tygodniu wysyłam Patronom Układu Otwartego newsletter z wyszukanymi przeze mnie ciekawymi i wartościowymi tekstami znalezionymi w internecie i w mediach od lewa do prawa. Trafiają tam teksty i z Krytyki Politycznej, Kultury Liberalnej i z Klubu Jagiellońskiego, czołowych polskich think tanków, jak i z portalu Wpolityce a nawet Telewizji Trwam. Bo mój Układ jest naprawdę otwarty. Podobnie jest z gośćmi. Był wśród nich i Sławomir Cenckiewicz, Tomasz Terlikowski jak i Marcin Matczak, Katarzyna Pisarska, Marcin Piątkowski, Jacek Bartosiak, Andrew Michta, Tomasz Wróblewski, Dariusz Rosiak czy Krzysztof Stanowski. Coraz częściej trafiają tez eksperci z różnych dziedzin czy ludzie biznesu jak Krzysztof Dyki czy Bogusława Matuszewska. I wielu innych – przepraszam, że nie wymieniłem wszystkich. Możecie ich znaleźć na stronie Układu Otwartego.

Wiele osób pytało mnie, jak powstaje podcast i czego trzeba, by działał. Po pierwsze musi być dobrze wyposażone studio. Wynajmuję je. Po drugie osoby, które robią tzw mastering dźwięku, montują wideo, składają całość. Potem trzeba nagrania opisać, opatrzeć zdjęciami, umieścić na wszystkich platformach. Następny krok to marketing. Jedyne miejsce, gdzie mogę to robić to media społecznościowe, takie jak Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram. To zajmuje dużo czasu i pracy mnie i kilku osób, które mnie wspomagają. A nie napisałem jeszcze o najważniejszym – czyli przygotowaniu i przeprowadzeniu rozmów.  Aby to się stało, wykupuję prenumeraty różnych mediów, przez cały tydzień dużo czytam, słucham, oglądam i myślę nad tematami i ludźmi, których chciałbym zaprosić. Potem jeszcze tylko wyszukuję telefony i maile do gości, zapraszam ich. I crème de la crème mojej pracy: przygotowuję pytania i nagrywam rozmowę. To najprzyjemniejsza część całego procesu. 

To wszystko pochłania dużo czasu i energii ale musze przyznać, że jestem szczęśliwy z tego,  iż dokonałem takiego wyboru. To moja wielka pasja i frajda – opowiadać i tłumaczyć ludziom jak wygląda świat, jaki jest sens zdarzeń i o co w tym wszystkim chodzi. Ponad podziałami, poza bańkami, poza plemiennymi walkami. Tworzę wspólnotę ludzi, którzy chcą rozumieć, co się dzieje, chcą słuchać się nawzajem nawet jeśli różnią się poglądami. Zapraszam więc do słuchania i oglądania. 

Układ Otwarty jest dostępny za darmo. Moim celem jest, aby podcast był nadal całkowicie niezależny. Bo taki dziś jest. Niewielką część kosztów pokrywają reklamy wyświetlane na You Tube ale nie są to niestety jeszcze znaczące kwoty.

Aby podcast niezależny mógł się utrzymać możliwe jest albo wprowadzenie płatnej subskrypcji albo zbierania dobrowolnych opłat od zadowolonych słuchaczy. Ponieważ chcę, by słuchać mógł go każdy, wybrałem tę drugą opcję. Jeśli uważacie więc Państwo, że mój produkt Wam odpowiada i warto za niego zapłacić, rozważcie dołączenie do grona Patronów Układu Otwartego. Zostańcie moimi Pracodawcami:)

 

 

9.09.2021

Układ otwarty to mój autorski podcast. 

Możesz posłuchać go tutaj: https://open.spotify.com/show/1UqeAtfmINkxxssFDQHsmw

I obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCuAOJnMr905iKjURUsffDgA

Chcę, by różnił się od tego, co dominuje w polskiej debacie i polskich mediach. Żyjemy w trudnym czasie. Podziały rosną, polaryzacja ciągle postępuje. Im bardziej nasila się walka między dwoma obozami, tym mniej jest przestrzeni do rzetelnego opisywania rzeczywistości. Dominują partyjne i ideologiczne przekazy. Ludzie zamykają się w swoich bańkach.

Chcę wyjść poza naszą plemienną wojnę. W tym programie nie będę o nic walczył, do niczego przekonywał, a jedynie próbował zrozumieć, co się dzieje. 

Jak ma być Układ otwarty? Uczciwy, niezależny, nie idący na skróty i - mam nadzieję -  ciekawy. Program otwarty dla różnych osób, różnych poglądów i różnych problemów. Chciałbym pokazać naszą rzeczywistość w całym jej skomplikowaniu i różnorodności. 

Skąd nazwa? W chemii układ otwarty to taki, który może wymieniać z otoczeniem materię i energię. W tym programie będziemy wymieniać miedzy sobą wiedzę płynącą z różnych stron. Słowo „otwarty” jest kluczowe.

Kto za tym stoi i kto za to płaci? Układ otwarty to tylko ja, Igor Janke, i moi współpracownicy. Nie ma żadnego innego właściciela czy ukrytego sponsora. W programie nie będzie żadnych ukrytych treści marketingowych – ani biznesowych ani politycznych. 

Pierwsze odcinki będę finansował sam z własnych oszczędności, a to, czy program się utrzyma, zależy do Państwa, od tego, czy znajdzie się grupa słuchaczy gotowych wspierać ten projekt. Zapraszam do wspierania Układu otwartego za pośrednictwem serwisu Patronite.pl.

Jak często? Układ otwarty w wersji podstawowej to cotygodniowy magazyn składający się z kilku rozmów. Można go słuchać na wszystkich głównych platformach podcastowych oraz oglądać na YouTube. Jeśli znajdę środki rozwój, będę dokładał kolejne klocki – dodatkowe formaty. Mam nadzieję, że pojawią się szybko.

Marzę, by wnieść nową jakość do polskich mediów i polskiej debaty publicznej. Czy to się uda – ocenią Państwo. Zaczynam nowy rozdział. Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce i świecie. 

Zapraszam do odwiedzenia strony podcastu:

www.ukladotwarty.pl

i mojej strony osobistej:

www.igorjanke.pl

 

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Tomasz Patoleta
Tomasz Patoleta
Próg: 20 zł
Marcin Dukala
Marcin Dukala
Próg: 10 zł
Jan Biłyk
Jan Biłyk
Próg: 20 zł
Marcin Popiak
Marcin Popiak
Próg: 10 zł
Michał Grochala
Michał Grochala
Próg: 10 zł
Łukasz konieczny
Łukasz konieczny
Próg: 10 zł