Igor Janke. Układ Otwarty

W Patronite od 08.09.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 34

Liczba Patronów: 45

Zostań Patronem
Kup na prezent
490 patronów
13 545 miesięcznie
146 335 łącznie
Układ Otwarty to mój niezależny podcast w którym razem ze swoimi gośćmi próbuję zrozumieć i opisać to, co dzieje się wokół nas. - w Polsce i nie tylko. Próbuję wyjść poza plemienne podziały i polsko-polska wojnę.

O Autorze

Zapraszam do Społeczności Układu Otwartego!

To dzięki Patronom mogę tworzyć Układ Otwarty i dzięki Nim ten program jest całkowicie niezależny. Na morzu upartyjnionych mediów to wyspa wolności bez wpływu polityków. Nie przekonuję do żadnej opcji. To miejsce spotkań mających coś do powiedzenia ludzi o różnych poglądach. Patroni zapewniający niezależne finansowanie sprawiają, że to możliwe. 

 

Tworzenie programu wiąże się z wieloma kosztami: sprzęt, studio, postprodukcja, obsługa stron internetowych, kont na platformach podcastowych, YouTube, mediów społecznościowych,  subskrypcje serwisów technologicznych, informacyjnych,  transport, marketing itp. To także moja praca.

Nie stoi za mną ani partia polityczna ani wielki koncern. Stoją za mną tylko słuchacze i  widzowie. Dzięki Patronom mogę pokryć te koszty. Drugim moim źródłem przychodów są wpływy z reklam wyświetlanych na YT. W przyszłości -  sporadyczna (ale zawsze transparentna dla widzów) współpraca z firmami. Fundamentem jest jednak wsparcie Patronów. Bo to może dać prawdziwą niezależność.

Wszyscy Patroni stają się członkami Społeczności Układu Otwartego.

W Społeczności Układu Otwartego każdy ma takie sama prawa -  niezależnie od wysokości kwoty, którą chce wspiera ten projekt. Czy wpłacacie 10, 20, 35, 50, 100, 250, 500 zł czy więcej – jestem Wam tak samo wdzięczny, bo zdaję sobie sprawę, że wysokość wpłat zależy od stanu Waszego portfela, sytuacji życiowej i momentu rozwoju zawodowego.

Progi są różne, przywileje takie same! Jakie?

 • Uczestnictwo w zamkniętej grupie Patronów w aplikacji Discord. Tam w tematycznych pokojach możecie rozmawiać ze sobą, wymieniać się opiniami, poznawać się nawzajem.  W pokojach pojawią się niektórzy goście moich programów, z  którymi będziecie mogli wejść w bezpośredni kontakt.
   
 • Uczestnictwo w spotkaniach online dla Patronów ze specjalnymi gośćmi właśnie na Discordzie. To Wy będziecie im zadawać pytania - a ja tylko będę moderował.
   
 • Uczestnictwo w zamkniętej grupie Patronów na Facebooku
   
 • Cotygodniowy newsletter z najciekawszymi, wybranymi przeze mnie tekstami z sieci, które będą mam nadzieję inspiracja do dyskusji. 
   
 • Krótkie nagrania tylko dla Was "kuchni" Układu Otwartego
   
 • Odpowiedzi na dodatkowe pytania, które zadam podczas programów specjalnie i tylko dla Was.

To wszystko w wyrazie wdzięczności za Wasze wsparcie. Zapraszam – dołączcie! Wesprzyjcie niezależna wyspę na mało niezależnym archipelagu polskich mediów.

Układ otwarty to mój autorski podcast. 

Możesz posłuchać go tutaj: https://open.spotify.com/show/1UqeAtfmINkxxssFDQHsmw

I obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCuAOJnMr905iKjURUsffDgA

Chcę, by różnił się od tego, co dominuje w polskiej debacie i polskich mediach. Żyjemy w trudnym czasie. Podziały rosną, polaryzacja ciągle postępuje. Im bardziej nasila się walka między dwoma obozami, tym mniej jest przestrzeni do rzetelnego opisywania rzeczywistości. Dominują partyjne i ideologiczne przekazy. Ludzie zamykają się w swoich bańkach.

Chcę wyjść poza naszą plemienną wojnę. W tym programie nie będę o nic walczył, do niczego przekonywał, a jedynie próbował zrozumieć, co się dzieje. 

Jaki ma być Układ otwarty? Uczciwy, niezależny, nie idący na skróty i - mam nadzieję -  ciekawy. Program otwarty dla różnych osób, różnych poglądów i różnych problemów. Chciałbym pokazać naszą rzeczywistość w całym jej skomplikowaniu i różnorodności. 

Skąd nazwa? W chemii układ otwarty to taki, który może wymieniać z otoczeniem materię i energię. W tym programie będziemy wymieniać miedzy sobą wiedzę płynącą z różnych stron. Słowo „otwarty” jest kluczowe.

Kto za tym stoi i kto za to płaci? Układ otwarty to tylko ja, Igor Janke, i moi współpracownicy. Nie ma żadnego innego właściciela czy ukrytego sponsora. W programie nie będzie żadnych ukrytych treści marketingowych – ani biznesowych ani politycznych. 

Marzę, by wnieść nową jakość do polskich mediów i polskiej debaty publicznej. Czy to się uda – ocenią Państwo. Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce i świecie. 

Zapraszam do odwiedzenia strony podcastu:

www.ukladotwarty.pl

i mojej strony osobistej:

www.igorjanke.pl

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Agnieszka Tokarczyk
Agnieszka Tokarczyk
Próg: 35 zł
Jarek Przybor
Jarek Przybor
Próg: 20 zł
Michal Ko
Michal Ko
Próg: 20 zł
Sebastian Pyka
Sebastian Pyka
Próg: 35 zł
Adrianna Szubielska-Malińska
Adrianna Szubielska-Malińska
Próg: 20 zł