Joanna Ambroz

W Patronite od 20.01.2016

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1875

Liczba Patronów: 2123

Zostań Patronem
Kup na prezent
2 patronów
65 miesięcznie
Doktorantka ASP Katowice tworząca książki autorskie poruszające tematy tabu, oraz zajmująca się wymierającą sztuką ręcznego introligatorstwa.

O Autorze

Nazywam się Joanna Ambroz. Mam 25 lat i jestem doktorantką w Katedrze Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Książki są moją ulubioną formą ekspresji, to medium w którym można opowiedzieć historię od początku do końca – a mimo to pozostawić wiele miejsca dla odbiorcy na własną interpretacje. To dla mnie ubranie problemu w skórkę, dzięki któremu można łatwiej się z nim oswoić.

Fascynują mnie stare metody druku, introligatorstwo oraz praca z materiałem zecerskim.

 

Ksiażki?

Pracę rozpoczynam od analizy i poszukiwań rozwiązania danego zagadnienia. W moich pracach chcę oswajać niewygodne i trudne tematy. Moim celem jest pomoc ludziom w przełknięciu goryczy po wstrząsających doświadczeniach.

Przedstawiona tutaj książka nosi tytuł Krótka historia o przemijaniu:

Książka oswaja tematykę śmierci. Czytelnik jest wprowadzany w zagadnienie poprzez oszczędne sformułowania i dostosowane do nich rysunki. Powoli narastający niepokój kończy widok martwej sarny. Emocje opadają wraz z ostatnią ilustracją – niezapominajką.

Krótka historia o przemijaniu jest ostatnim pożegnaniem z osobą, która w krótkim czasie stała się dla mnie niemal najbliższą. Równie jak gwałtownie pojawiła się w moim życiu, tak szybko je opuściła.

Czym jest introligatorstwo?

Introligatorstwo jest rzemiosłem zajmującym się oprawianiem książek. Sztuka oprawiania książek wymaga dokładności i znajomości procesu. Od zaginania papieru, układania składek, ściskania papieru prasą, szycia, klejenia bloku książki, przyklejania wyklejki i kapitałki po tworzenie okładki i znów odłożenia pod prasę. Tworząc blok książki trzeba mieć na uwadze, w którą stronę biegną włókna papieru i jak długo dany materiał musi spędzić pod prasą. Wszystkie te czynności wykonuję sama, wciąż doskonaląc swój warsztat. Każdy z notatników wykonany przezemnie opatrzam wręcznie wycinaną w linorycie pieczęcią, przedstawiającą Ambrozję, trzymającą w ręce igłę.

Pozaginane kartki papieru, już sprasowane, czekające na zszycie.

Zszyte bloki, następnym etapem jest klejenie.

 

Gotowy notatnik, z czerwoną wyklejką i tłoczeniem na zimno.

 

Mecenat

Edytorstwo, projektowanie książki i introligatorstwo to bardzo obszerne dziedziny, które wymagają ciągłego pogłębiania, zakupu literatury, oprogramowania, udziału w warsztatach i szkoleniach.

Otrzymane wsparcie pozwoli mi wykonywanie wydruków(!), samodzielne publikowanie książek, tworzenie makiet, które pomogą mi dotrzeć do wydawnictw, zakup niezbędnych narzędzi do wykonywania zabiegów introligatorskich, organizowanie wystaw przedstawiających moją twórczość oraz zakup sprzętu umożliwiającego płynną pracę nad przetwarzaniem ilustracji i swobodnych prac edytorskich..

Opracowanie i wydrukowanie publikacji pozwoli mi przetrzeć szlaki w świecie wydawniczym, zapewni dobry start pozwalający dotrzeć mojej twórczości do jak największej ilości osób.

Skład edytorski, stworzenie zdjęć lub ilustracji, później druk i skład introligatorski jest długotrwałym i drogim procesem. Chciałabym, aby moje książki mogły trafiać do jak najszerszego grona osób.

  

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika