Strefa Patrona:

40

patronów

799 zł

miesięcznie

9259 zł

łącznie

Miejsce w rankingu Autorów
71
miesięczne wsparcie
61
liczba patronów

  gry, polityka i fantastyka
w zmiennych proporcjach

ZOSTAŃ PATRONEM

O Autorze

Kim jestem

Jestem projektantem gier komputerowych, programistą, producentem, publicystą, tłumaczem i pisarzem, mniej więcej w tej kolejności. Niektóre z tych rzeczy robię przede wszystkim z wewnętrznej potrzeby, inne również jako źródło utrzymania. W dzisiejszych czasach to rozróżnienie coraz bardziej się rozmywa.

Zawodowo jestem związany przede wszystkim z grami. Współpracowałem z Epic Games, Electronic Arts i Capcomem, a teraz prowadzę własne, samodzielne studio o nazwie Inżynieria Wszechświetności. Do tej pory opublikowaliśmy jedną małą grę i pracujemy nad jedną dużą książką.

Potrzeba kieruje mnie ku pisaniu, ostatnio coraz częściej o polityce. Gdybym miał więcej wolnego czasu, częściej pozwalałbym sobie na pisanie rzeczy rozrywkowych.

Moja praca jest możliwa dzięki fachowej pomocy zróżnicowanej i wszechstronnej grupy współpracowników. Gry komputerowe powstają rękami zespołów złożonych z projektantów, programistów, grafików, muzyków, testerów i innych. Książki potrzebują ilustracji i składu. Niewidocznymi bohaterami każdego filmu są operator i montażysta.

 


Co robię

Mam nadzieję z pomocą patronatu finansować kilka rodzajów zajęć.

Piszę artykuły o polityce i o grach. Felieton odnoszący się do bieżących spraw zabiera mi zwykle cały dzień. Bardziej wnikliwe omówienie książki, gry komputerowej lub zjawiska wymaga pewnego przygotowania, dlatego poświęcam takim artykułom od dwóch do pięciu dni.

Prowadzę prezentacje i szkolenia dla początkujących autorów gier komputerowych. Przygotowanie dwugodzinnego szkolenia to przynajmniej trzy dni pracy. Jeżeli spotkanie odbywa się poza Warszawą, gdzie mieszkam, to podróż pociągiem zajmuje resztę dnia (oraz muszę kupić bilet!).

Z pomocą zespołu tworzę propozycje gier komputerowych. Taka propozycja to znacznie więcej niż "pomysł", ponieważ w jej skład wchodzi opis mechaniki, streszczenie fabuły i zestaw ilustracji. W sumie wymaga to około tygodnia mojej pracy i dwóch tygodni pracy grafika.

Napisanie opowiadania takiego jak Fuszerka to około miesiąca pracy mojej i redaktora.

Zajmuję się również większymi przedsięwzięciami, takimi jak pełne gry komputerowe, jednak w ich przypadku lepiej sprawdzają się inne sposoby finansowania.

 


Dlaczego patronat

Po Rewolucji Informacyjnej, która nastąpiła na przełomie wieków, znaleźliśmy się w świecie powszechnego dostępu do dóbr kultury. Prawie każdy sięga po prawie wszystko prawie natychmiast. To doskonała sytuacja zarówno dla autorów, którzy chcą, by ich utwory docierały w każdy zakątek świata, jak i dla odbiorców, którzy szukają utworów stworzonych specjalnie dla nich.

Skutkiem ubocznym jest upadek tradycyjnych metod finansowania. W gruncie rzeczy nigdy nie było tak, że autor sprzedawał treść swojego utworu. Zawsze oferował fizyczny przedmiot, na który dany utwór był naniesiony. Teraz fizyczne przedmioty już nie są potrzebne. To bardzo wygodne dla wszystkich oprócz autora, bo znikła jedyna rzecz, za którą dostawał wynagrodzenie.

Patronat nadrabia tę lukę. Jeżeli podoba Ci się moja praca, to teraz możesz ją wycenić. Czy korzyść, jaką z niej masz, jest porównywalna ze zjedzeniem dobrego pączka, czy może dobrego obiadu? Czy przynosi Ci satysfakcję sporadycznie, czy regularnie? Czy brakowałoby Ci moich artykułów, gdybym przestał je pisać? Dzięki patronatowi nie muszę zamieszczać ich w papierowym czasopiśmie lub gazecie, po którą trzebaby fatygować się do kiosku. Zamiast tego udostępniam je bez opłat w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, dzięki czemu masz je pod ręką i samodzielnie decydujesz, czy chcesz przyczynić się do ich dalszego powstawania.

Zachęcam Cię do przekazania na moją rzecz małej sumy, na przykład 3 złote. Doświadczony autor, taki jak ja, jest w stanie dotrzeć do grona odbiorców liczącego od kilkuset osób do kilkunastu tysięcy, dzięki czemu pozornie drobne kwoty nawarstwiają się. Nadto nie wszystkie formy mojej działalności wymagają patronatu, na przykład książkę sfinansowaliśmy w akcji crowdfudingowej. Zależy mi na tym, by patronat wszedł do powszechnego użytku, a każdy odbiorca wspierał nie jednego, lecz kilkoro lub kilkanaścioro ulubionych autorów.

 


 

Zostań Patronem

Edytuj Progi

3 zł / miesiąc
patroni: 8
Jeżeli podobają Ci się moje artykuły, to zamiast kupować je w nieistniejącej gazecie codziennej, wesprzyj mnie równowartością egzemplarza tej gazety. Dzięki temu będę mógł pisać dalej.
Ten próg jest dla mnie najważniejszy, ponieważ każdy może z niego skorzystać, a w rezultacie powstają artykuły dostępne dla każdego. Serdecznie dziękuję za promocję idei patronatu!
Zostań patronem
10 zł / miesiąc
patroni: 14
Jeżeli BARDZO podobają Ci się moje artykuły, pomóż mi tworzyć więcej tych, z których jestem najbardziej dumny. Wymagają one ode mnie dodatkowych przygotowań. Czy jest temat, który Cię szczególnie interesuje? Podziel się nim! Dodam go do swojej kolejki rzeczy wartych bliższego zbadania.
Zostań patronem
15 zł / miesiąc
patroni: 4
Inżynieria Wszechświetności to przede wszystkim studio gamedevowe. Stworzenie dobrej, skromnej gry komputerowej kosztuje kilkaset tysięcy złotych, ale wszystko zaczyna się od znacznie tańszej, pisemnej propozycji. Interesują nas gry przyjemne, mądre i intrygujące, niekoniecznie dla "typowego gracza".
Za każdym razem, gdy uda nam się sfinansować powstanie propozycji, dostaniesz od nas wysokorozdzielcze wersje ilustracji wchodzących w jej skład. Sprawdzą się jako tapety na pulpit, a po wydrukowaniu - jako ozdoba na ścianę. Jeżeli na podstawie koncepcji faktycznie powstanie gra, dostaniesz od nas jej egzemplarz.
Zostań patronem
30 zł / miesiąc
patroni: 10
Wraz ze znajomymi marzymy o większym zaangażowaniu w oddolną politykę. Mamy całą szufladę pomysłów związanych z bliskimi nam ideami, którą żartobliwie nazywamy "Fundacją Wszystko Dobre", a w niej koncepcje plakatów, prezentacji, gier edukacyjnych i happeningów. Pomóż mi w przekuciu tych pomysłów w czyn, a podzielimy się z Tobą tym, co powstanie przy okazji. Zazwyczaj będą to symboliczne rzeczy, ale niedostępne od ręki, takie jak alternatywna wersja przewodniej ilustracji. W miarę możliwości postaramy się przygotować coś specjalnego.
Zostań patronem
60 zł / miesiąc
patroni: 5
Wsparcie na tym poziomie znacząco podnosi możliwości moje i całego studia, a z Ciebie czyni fundatora wszystkich naszych większych projektów. Istnieje zwyczaj opatrywania takich przedsięwzięć podziękowaniami dla osób, które przyczyniły się do ich powstania. Jeżeli się na to zgodzisz, podziękujemy również Tobie. Jeżeli przedsięwzięcie będzie wiązało się z powstaniem utworu, takiego jak gra lub książka, dostaniesz od nas darmowy egzemplarz.
Zostań patronem

Najnowsi Patroni