Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kairos. Podcast Piotra Augustyniaka i Marka Pospieszalskiego w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKAIROS powstał po to, żeby inspirować do wewnętrznej wolności, do odwagi niezależnego myślenia, do aktywowania duchowej wrażliwości, do wyzwalania się z mentalnych schematów i ograniczeń ciasnej wiary i religijności. Ale też z ciasnego i doktrynerskiego ateizmu.
Nasz podcast to myślenie o życiu i śmierci, o duszy i ciele, o nieśmiertelności, o wolności, o nowoczesności i jej mieliznach, o tym co boskie, o idei Boga i jej ograniczeniach, o religii i ateizmie. O chrześcijaństwie i jego końcu. A nawet trochę o Jezusie. Ale przede wszystkim o filozofii jako duchowym ćwiczeniu, o myśleniu, które wyzwala. O Dionizosie i Grecji. O istnieniu i nieistnieniu. I o tym, co zrobić, żeby wewnętrznie się przebudzić.
Rozmawiamy o tym wszystkim słowami i muzyką. Inspirujemy się wzajemnie. Improwizujemy we wzajemnym przepływie i wymianie. Niekonwencjonalnie, ale na serio. Szukamy w ten sposób duchowego transu. I zapraszamy Was serdecznie do tej przygody.
PIOTR AUGUSTYNIAK
Jestem filozofem i pisarzem. Pracuję jako profesor na jednej z krakowskich uczelni.
Napisałem (jak dotąd) siedem książek. Ostatnia czyli Jezus Niechrystus stała się bestsellerem. Pracuję obecnie nad jej kontynuacją. Inne moje książki, które mogą Was zaciekawić, to: Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła, Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego, Homo polacus oraz Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem.
Ważną częścią mojej aktywności filozoficznej jest prowadzenie debat w przestrzeni publicznej. Moja ulubiona przestrzeń do takich działań to teatr, którego atmosfera sprzyja skupieniu i refleksji. Określiłbym te działania jako slow talk show. Współpracuję od lat z jedną z najważniejszych polskich scen, czyli Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie tworzyłem cykl "Sztuka myślenia" a obecnie „Myślnik. Jazz-filozofia-stand up”. Współpracuję również z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, gdzie prowadzę cykl debat, pod znaczącym tytułem „Bezradność filozofa”.
Moja przygoda z teatrem to też praca dramaturgiczna. Wspólnie z reżyserem Bartoszem Szydłowskim przygotowałem kilkadziesiąt teatralnych performansów, które były częścią "Sztuki myślenia". Jestem też autorem dramaturgii do "Hamleta" w jego reżyserii. Spektakl ten otrzymał Złotego Yoricka, nagrodę przyznawaną na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.
Z moim sposobem myślenia możecie zapoznać się m.in. w Imponderabiliach Karola Paciorka:
Największą pasją mojego życia jest Grecja. Zarówno ta antyczna jak i współczesna.
Tworzę ten podcast razem z MARKIEM POSPIESZALSKIM
Marek urodził się w Częstochowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat ucząc się w szkole muzycznej gry na fortepianie, który później zmienił na klarnet. Ogromny wpływ na jego kształtowanie się ma muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break, w którym gra jego ojciec. W ślad za nim za swój główny instrument obrał saksofon. W wieku 17 lat zaczął grać w zespole trębacza Antoniego Gralaka i od tamtej pory nieprzerwanie funkcjonuje jako muzyk. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej.
Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim), z którym wydał album „Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra". W 2022 r. nakładem portugalskiej wytwórni Clean Feed ukazał się dwupłytowy album jego oktetu który jest hołdem dla polskich kompozytorów. Przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing został wybrany na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie („25 unerhörte kommende Großen”). Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali autorski album „Bareness”. Z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy. Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.
Jego muzyczna baza to muzyka improwizowana, eksperymentalna i współczesny jazz, niemniej jednak jest otwarty i czerpie ze wszelkich muzycznych gatunków, czego dowodem jest współpraca z muzykami sceny hiphopowej, elektronicznej rockowej i popowej. Grał na dziesiątkach festiwali w Japonii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szwecji, Anglii, Irlandii, Francji, Portugalii, Belgii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Ukrainie, Białorusi, Estonii, Łotwie, Litwie, Turcji, Rumunii, Grecji. Jako muzyk sesyjny brał udział w dziesiątkach koncertów radiowych i telewizyjnych oraz w nagraniach wielu albumów. Współpracował m. in. z takimi artystami jak Dennis Gonzalez, Marco Eneidi, Kaja Draksler, Joanna Duda, Oskar Törok, Tomasz Dąbrowski, Piotr Damasiewicz, Maciej Obara, Janusz Yanina Iwański, Krzysztof Knittel, Paweł Kaczmarczyk, Nikola Kołodziejczyk, Rafał Mazur, Jerzy Mazzoll, Igor BOXX, Fisz i Emade, Zakopower, Armia, Voo Voo.
Tu możecie posłuchać koncertu kwartetu Marka Pospieszalskiego
https://m.youtube.com/watch?v=p45jOjNBE6w&t=1946s
O NAS
Jesteśmy przyjaciółmi. Mieszkamy i tworzymy nasz podcast w Krakowie. Połączyło nas zamiłowanie do twórczości, która przekracza utarte schematy i konwencjonalne granice. Jej pierwszym owocem wspomniany już Myślnik, którego integralną częścią jest improwizacja muzyczna Marka. Kairos jest kontynuacją i rozwinięciem tych wspólnych poszukiwań.
Zaiskrzyło między nami za sprawą Jezusa Niechrystusa oraz za sprawą transowej muzyki Marka. Poznaliśmy się na Suwalszczyźnie w 2020 roku. Mówiłem tam o swojej książce a Marek występował ze swoim trio. Energie się spotkały i odtąd się nawzajem napędzają. Postanowiliśmy skorzystać z nich i stworzyć dla was podcast, jakiego nie było.
Wesprzyj działalność Autora Kairos. Podcast Piotra Augustyniaka i Marka Pospieszalskiego już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.