Królestwo Bez Kresu

W Patronite od 09.07.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 649

liczba Patronów: 809

7 patronów
270 zł miesięcznie
810 zł łącznie
Królestwo Bez Kresu to "herberciarnia", czyli niekomercyjne centrum kultury tworzone w duchu poezji Zbigniewa Herberta. Ostatni Przyjazny Dom (Kultury). Powiedz PRZYJACIELU i wejdź. Kraków. Biskupia 18.

O Autorze

Królestwo Bez Kresu narodziło się w Rzeszowie. W latach 2015-2019 było miejscem setek spotkań i wydarzeń społeczno-kulturalnych: prelekcji, spotkań podróżniczych, nocy planszówkowych, wernisaży, koncertów, wieczorów poezji, różnego rodzaju warsztatów, projekcji filmowych, debat, lekcji języków obcych, potańcówek ludowych...

Niestety rzeszowski rozdział KBK został zamknięty wiosną 2019 roku w wyniku wypowiedzenia umowy najmu. Po trzech tygodniach poszukiwań zapadła decyzja by zamienić Wisłok na Wisłę. W czerwcu 2019 wynajęliśmy lokal przy Biskupiej 18 w Krakowie i rozpoczęliśmy roczny remont...

26 czerwca 2020 roku, w 5 rocznicę otwarcia KBK w Rzeszowie, zainaugurowaliśmy działanie krakowskiego Królestwa Bez Kresu. Pragniemy, by zachowało ono swój dotychczasowy charakter - by było miejscem, tworzonym w duchu poezji Zbigniewa Herberta, w którym można dzielić się z innymi swoimi pasjami, spotykać ze znajomymi, dyskutować, śpiewać, tańczyć, tworzyć. Wciąż jednak poszukujemy odpowiedniej formuły, nie jest bowiem żadną tajemnicą, że utrzymanie niekomercyjnego centrum kultury to niezwykle trudna sztuka.

Zmiana lokalu i miasta stała się impulsem do stworzenia zupełnie nowego systemu wykorzystującego technologię blockchain. Jego podstawą jest własny token - tzw. rycar, który otrzymują zarówno darczyńcy, jak i wolontariusze. Rycary (w formie cyfrowego depozytu) można wymienić na nagrody dostępne w KBK. Uprawniają one również do udziału w wiecach i głosowaniach powszechnych. Przy czym ilość posiadanych rycarów stanowi o sile głosu. W ten sposób budujemy społeczność premiując zaangażowanie.

System, który wdrażamy w Królestwie Bez Kresu to eksperyment nie mający precedensu. Wierzymy, że pozwoli nie tylko utrzymać lokal, ale również prowadzić w nim bardzo prężną działalność kulturalną, tak by wykorzystać w 100% potencjał miejsca. A jest ono niezwykłe. Nie każdy wie, że przed wojną na Biskupiej 18 mieściło się przytulisko dla powstańców styczniowych. Tu dożywali swych dni ostatni żyjący weterani, którzy walczyli pod trójpolowym sztandarem z Orłem, Pogonią i Św. Michałem Archaniołem. Nawiązywaliśmy do tych symboli jeszcze w Rzeszowie. I wciąż chcemy gromadzić ludzi wokół Tradycji, równocześnie jednak sięgając po technologie przyszłości, takie jak blockchain czy VR.

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni