Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Klasyczna Płytoteka w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyTeksty publikowane na Klasycznej płytotece dzielą się na kilka kategorii:
- o utworach – są to przewodniki poświęcone nagraniom danego dzieła. Analizuję w nich te bardziej i mniej znane rejestracje, starając się dociec, które z nich są najlepsze. Przewodniki te różną się liczbą części – od jednej do sześciu. Ich przygotowanie jest najbardziej czasochłonne i najtrudniejsze.
- recenzje płyt – są to teksty poświęcone jednemu konkretnemu albumowi. Sięgam zarówno po nowości dostępne powszechnie na rynku wydawniczym jak i po pozycje starsze, ale z jakiegoś powodu warte poznania.
- relacje z koncertów – staram się na bieżąco relacjonować najciekawsze wydarzenia ze świata muzyki klasycznej, zarówno te odbywające się w Polsce jak i za granicą – w Wiedniu, Pradze, Berlinie czy Bukareszcie.
Dlaczego Patronite?
Prowadzenie bloga zabiera wiele czasu i energii, a płyty i podróże są kosztowne. Bardzo często muszę poszukać jakichś dodatkowych informacji czy źródeł. Pomoc patronów pomoże mi utrzymać niezależność w prowadzeniu bloga, a także rozwinąć działalność o nowe ośrodki kulturalne (Drezno, Lipsk, Paryż?). Patronite da mi także możliwość włączenia Was w proces tworzenia Klasycznej płytoteki oraz podziękowania za Wasze zaangażowanie. Chcę dalej tworzyć – z taką samą częstotliwością.
Kilka słów o mnie
Nazywam się Oskar Łapeta. Jestem muzykologiem i krytykiem muzycznym. Muzyka fascynowała mnie już od wczesnego dzieciństwa, okazało się też, że fascynacja ta jest tak silna i trwała, że w pewnym momencie (po ukończeniu pierwszego kierunku studiów) postanowiłem poświęcić się jej zawodowo. A że uwielbiam pisać i dzielić się tym, co mnie ciekawi, to chwytam za pióro (chociaż bardziej trafnie będzie jeśli powiem że za klawiaturęJ i piszę. W rezultacie powstało już ponad 800 tekstów. Pisałem artykuły naukowe, publikowane w „Muzyce”, „Res Facta Nova”, „Przeglądzie Muzykologicznym”, „Polskim Roczniku Muzykologicznym” czy „Kwartalniku Młodych Muzykologów”, mam też na koncie rozdziały w monografiach, takich jak tom drugi „Muzyki polskiej za granicą” czy „The Routledge Handbook to Music under German Occupation”. Publikowałem w „Ruchu Muzycznym”, „Nowych Książkach”, „ArtPost”, „Beethoven Magazine” czy na portalu Wroclaw.pl. Regularnie piszę też omówienia koncertowe dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Napisałem także pięć książek (nad szóstą właśnie pracuję ;) poświęconych historii muzyki. Cztery z nich ukazały się nakładem wydawnictwa SBM, ale dla mnie osobiście najważniejsza jest w tym momencie piąta – biografia Eugeniusza Morawskiego, która ukaże się w serii Małe Monografie w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w 2024 roku. Kompozytor ten jest dla mnie szczególnie ważny, i to z kilku powodów. Poświęciłem mu pracę doktorską – to raz. A dwa – uważam, że jego ekspresyjna i barwna muzyka naprawdę może się podobać.
Wesprzyj działalność Autora Klasyczna Płytoteka już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.