Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Kobieta Górom w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKiedy w latach 70. rozpoczynały się złote lata w polskim alpinizmie i himalaizmie, większość osób nie miała za wysokiego mniemania o kobietach wspinaczkach.
Kobiety nieustannie musiały walczyć o swoje prawa w górach, na każdym kroku udowadniać swoją siłę, odwagę i wytrzymałość, przełamywać stereotyp kruchej, słabej istoty, której miejsce powinno być w domu.
Jednak Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i wiele innych kobiet udowodniło, że panie śmiało mogą wspinać się na równi z panami, nie są od nich ani gorsze, ani słabsze… To w końcu Polka była pierwszą zdobywczynią Mont Everest, a nie Polak (Wanda Rutkiewicz, 16.10.1978r.), ucierając tym samym nosa wszystkim niewierzącym i wątpiącym w kobiece możliwości mężczyznom. Dziś zarówno wspinaczka wysokogórska, jak i inne sporty górskie wciąż zdominowane są przez mężczyzn.
Postanowiłam kultywować dziedzictwo naszych wspinaczek, walczyć ze stereotypami kobiet w górach oraz obalać kobiece mity, ale przede wszystkim szerzyć i promować kobiece działania w górach, a przy okazji dzielić się swoimi górskimi doświadczeniami, gdyż z autopsji wiem, że brakuje informacji o kobiecych wspinaczkach. Być może przybliżenie historii „damskiego” alpinizmu, praktyczne ukazanie kobiecych możliwości w górach oraz rozmowy z aktualnymi doświadczonymi kobietami gór zainspiruje i zmotywuje więcej kobiet do zmierzania się z wyższymi szczytami świata.
Po górach chodzę od dziecka, wspinam się od 6lat, szkolę się również u profesjonalnych instruktorów, a do wypraw zawsze solidnie przygotowuję się kondycyjnie i sprawnościowo. Do tej pory udało mi się wybrać na: Mont Blanc, Kilimandżaro, Elbrus, Matterhorn oraz przemierzyć wiele kilometrów gór kaukaskich i Alp julijskich. W międzyczasie latem wspinam się w polskich skałach, a zimą staram się przemierzać Tatry Wysokie.
Każdego roku staram się zdobywać kolejne szczyty i przybliżać Wam cały proces: od etapu przygotowania i przeszkód, po praktyczne porady i relacje – stricte z kobiecego punktu widzenia. Wszystkie artykuły i wpisy znajdziecie na moim blogu, Facebooku i Instagramie:
https://www.facebook.com/kobietagorom
https://www.instagram.com/kobieta_gorom/
Z każdej wyprawy powstają relacje, artykuły, publikacje, porady dla kobiet i nie tylko.
Piszę o kobiecym zdobywaniu szczytów, a tym samym o kobiecych granicach wytrzymałości, przełamywaniu barier psychicznych i tych zwyczajowych, piętrzących się przed wspinaniem kobiecym.
Staram się łamać stereotypy i obalać kobiece mity. Zarówno te, które uchodzą za powszechne w górach, jak i te, dotyczące wspinających się kobiet w życiu codziennym.
Znajdziecie też u mnie sporo informacji o innych wspinających się kobietach, również tych historycznych, pionierkach, które jako pierwsze przecierały górskie szlaki. Poznacie historię pierwszych wspinających się kobiet i sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.
Rozpoczęłam również cykl rozmów LIVE z inspirującymi kobietami gór – himalaistkami, wspinaczkami, podróżniczkami – o górach i wspinaczce ze stricte kobiecego punktu widzenia. Rozmowy te często są tylko pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych i nieoczywistych – problemach z jakimi kobiety po dzień dzisiejszy się zmagają, takich jak dyskryminacja, czy nawet szowinizm.
Rozmowy LIVE odbywają się we wtorkowe wieczory na Facebooku, serdecznie zapraszam do uczestniczenia w nich i bieżącej interakcji. A tych z Was, którzy nie przepadają za Social Mediami zapraszam do nadrobienia każdego z wywiadów na You Tubie.
Facebook jednak stawia coraz więcej problemów technicznych i utrudnia realizacje LIVE’ów z gośćmi, w związku z tym chciałabym rozwinąć narzędzie, jakim jest You Tube i na swoim kanale prowadzić LIVE’y, wywiady oraz rozmowy z ciekawymi kobietami gór, ukazując stricte kobiecy punkt widzenia.
Do tej pory udało mi się przeprowadzić LIVE'y z następującymi kobietami:
Wszystkie rozmowy dostępone są na:
https://www.youtube.com/channel/UCcAM7PK4OOPXkHLReD6oowg
Dzięki Waszemu wsparciu będę mogła rozwinąć kanał na You Tubie, zapraszać częściej i więcej interesujących kobiet oraz rozwinąć sferę video, aby z każdej kolejnej wyprawy powstawały też inspirujące materiały filmowe. Do tego jednak potrzebuję odpowiedniego sprzętu (sprzęt foto-wideo, mocny komputer do streaming’ów oraz montażu, licencje do programów, statywy, dyski, mikrofony, hostingi itp.).
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.