Avatar użytkownika

Stowarzyszenie Lepszy Świat

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

W Stowarzyszeniu Lepszy Świat zajmujemy się pomocą społeczną, promocją wolontariatu oraz działalnością edukacyjną. Wspieramy oddolne inicjatywy i angażujemy społeczność lokalną do działania. Promujemy międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.

W Stowarzyszeniu Lepszy Świat zajmujemy się pomocą społeczną,  promocją wolontariatu oraz działalnością edukacyjną. Wspieramy oddolne inicjatywy i angażujemy społeczność lokalną do działania. Promujemy międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.

Wśród nas są osoby z wykształceniem pedagogicznym, artystycznym, z doświadczeniem w prowadzeniu projektów społecznych, edukacyjnych i antydyskryminacyjnych. Działamy w Poznaniu od 2005 roku. W ostatnich latach prowadzimy również działania na rzecz i z mieszkańcami Nepalu. 

Nasze najważniejsze osiągnięcia to:

  • odbudowanie szkoły w nepalskiej wiosce w Bakrang-6 zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi w 2015 roku
  • inicjowanie i wspieranie od 2014 roku działań na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Wsparliśmy do tej pory uchodźców oraz osoby oczekujące w procesach azylowych przebywające m.in. w Grecji, Turcji, Libanie
  • prowadzenie nieprzerwanie od 12 lat wolontariatu edukacyjnego na rzecz poznańskiej młodzieży
  • prowadzenie w latach 2006-2013 Poznańskiego Banku Czasu - systemu wymiany wiedzy i umiejętności wśród 150 osób
  • koordynowanie w latach 2016-2018 poznańskiej odsłony Nocy Świątyń, inicjatywy przybliżającej mieszkańcom Poznania różne wspólnoty religijne

 

Obecnie prowadzimy działania:

WOLONTARIAT  W POZNAŃSKICH RODZINACH

Wolontariusze w naszym projekcie to osoby, która pełnią rolę mentora dla ucznia/uczennicy lub towarzysza dla osoby z niepełnosprawnościami lub osoby starszej. To osoby, które dzielą się swoją pasją  z drugą osobą, wspierają ją, pobudzają do działania. Zwykle poświęcają 1h-2h tygodniowo na wspólne spotkania przez co najmniej 3 miesiące.

Naszą rolą jest wsparcie takiej osoby, przygotowanie jej do wolontariatu, monitorowanie procesu edukacji m.in. organizowanie szkoleń, konsultacji telefonicznych, dyżurów koordynatora/ki wolontariatu. 

Działania realizujemy nieprzerwanie od 2006 roku. Na co dzień współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz 3 poznańskimi szkołami, dzięki czemu wolontariusze docierają do osób, które najpilniej potrzebują wsparcia.


PRZESTRZENIE SACRUM

Przestrzenie Sacrum to projekt, którym nawiązaliśmy do idei Nocy Świątyń. W ramach inicjatywy zorganizowaliśmy miesięczny cykl wydarzeń poświęconych lokalnej międzykulturowości i szeroko pojętej inności, która zakotwiczona jest nie tylko w historycznej, ale też najnowszej tożsamości naszego miasta.

Biorąc pod uwagę doświadczenia lat ubiegłych i coraz lepszą znajomość potrzeb i zainteresowań poznaniaków i poznanianek, naszym celem było stworzenie platformy dialogu, wymiany myśli i doświadczeń artystycznych, których ideą i spoiwem byłby szacunek dla drugiego człowieka - Innego, którego historii, wartości i życia, bardzo często nie znamy, a jest on częścią lokalnej społeczności i elementem, który wzbogaca tożsamość naszego miasta. Chcąc osiągnąć zamierzony cel rozbudowaliśmy realizowany dotychczas program Nocy Świątyń o konteksty kulturowe, artystyczne i polityczne. Fundament naszego nowego projektu w dalszym ciągu była religia, ale mówiliśmy o niej w sposób, który nie tylko podkreśli międzykulturowy charakter Poznania, ale też usytuuje religie w polu relacji z dyskursami pozareligijnymi. 

Wydarzenia, które przygotowaliśmy w ramach Przestrzeni Sacrum to:

  • Wystawa „Kobiety i Reformacja”, koncerty: Oleszak/Mańko, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, Zwój Pokoju, dyskusje w formie procesu grupowego: Siła dialogu, czyli rzecz o tym, że piękno tkwi w różnorodności oraz Sacrum i sztuka, czyli rzecz o tym, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy wolność artystyczna, wykład: Wolność wyznania i jej znaczenie w życiu jednostki i społeczeństwa – dr Kishan Manocha (OBWE), spacer: Śladami poznańskich religii i lokalnej międzykulturowości.


DZIAŁANIA NA RZECZ UCHODŹCÓW/CZYŃ

Od 2014 roku organizujemy liczne akcje społeczne oraz zbiórki pieniężne. Współpracujemy w tym zakresie z lokalnymi partnerami m.in. Fundacją Malta, From Poznan With Love, Humans of Aleppo oraz ogólnopolskimi m.in. PCPM, Chlebem i Solą. Angażujemy się w inicjatywy: Poznańska Garażówka i Pomagamy Sportowo. W wyniku akcji wsparliśmy do tej pory uchodźców oraz osoby oczekujące w procesach azylowych przebywające w Grecji, Bułgarii, Serbii, Libanie, Turcji a także osoby oczekujące na granicy Brześć-Terespol, oraz ofiary wojny w Jemenie.

Pomagamy Sportowo to oddolna inicjatywa, która stawia sobie za cel wsparcie osób w procedurze azylowej, przebywających w obozach na terenie Grecji (m.in. obóz Moria na Lesbos).
Tak opisują siebie: "Jesteśmy aktywną, sportową rodziną. [Marta - mama, Marek - tata, Marceli - l. 15, Mateusz - l. 13, Maksymilian - l. 11] Tak jak potrafimy, tak jak możemy, pomagamy przez sport, uchodźcom i uchodźczyniom przybywającym do Europy".

Do tej pory, przy wsparciu naszego Stowarzyszenia, zrealizowano m.in.:

- styczeń - sierpień 2019 – zbiórkę funduszy na rzecz centrum Baobab na greckiej wyspie Samos. Dzięki wsparciu finansowemu (17 200  zł) poprawiliśmy infrastrukturę umożliwiającą zabawę i spędzanie wolnego czasu rodzinom.
- marzec 2019 - zbiórkę obuwia sportowego - ponad 200 par butów. Zostały przesłane i rozdysponowane wśród osób oczekujących w procedurze azylowej w Morii na Lesbos (Grecja). 
- styczeń 2019 - zbiórkę funduszy na wsparcie osób oczekujących w procedurze azylowej w Morii na Lesbos. Finanse (23 010  zł) przeznaczyliśmy na wsparcie kuchni i działań One Happy Family, kuchnię Home For All, działania Sport for Refugees.
- kwiecień i październik 2018 - organizację 2 biegów solidarnościowych Kilometers for Moria Camp.


DZIAŁANIA W NEPALU

25 kwietnia 2015 roku ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Poznański podróżnik Maciej Pastwa wraz ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat postanowił odbudować zniszczoną szkołę w wiosce Bakrang-6. Dzięki wsparciu finansowanemu prawie 1000 osób oraz 20 szkół oraz zaangażowaniu inicjatora akcji, w maju 2017 roku  otwarto nową szkołę. Łącznie zebraliśmy 266 tys. zł; pozostała kwota (154tys.) pochodziła ze sprzedaży mieszkania inicjatora akcji, Macieja Pastwy.

Obecnie włączamy się w rozwój wolontariatu długoterminowego w szkole oraz działania edukacyjne, które łączą młodzież z poznańskich szkół z uczniami w Bakrang-6. Tak powstał projekt edukacyjny "Co nas łączy?"

Zaproponowaliśmy czterem poznańskim szkołą serię zajęć dla dzieci w wieku 10 – 12 lat, których kulminacja przypadnie na koniec listopada 2019, wzbogacając tym samym szkolną ofertę edukacyjną związaną z Tygodniem Edukacji Globalnej. Zagadnienia, o których będziemy rozmawiać, to między innymi: różnice i podobieństwa kultury Polski i Nepalu, formy, cele i metody komunikacji ze szczególnym nastawieniem na komunikację międzykulturową, budowanie komunikatu (do czego służy, kto i jak go używa), omówienie zjawisk migracji oraz zastanowienie się czym są i jakie płyną zagrożenia z fake newsów, aż w końcu, stworzenie komunikatu dla dzieci w Nepalu.
Przygotowaliśmy program w oparciu o różne metody pracy oraz wykorzystujący różnorodne techniki. Nasi edukatorzy mają duże doświadczenie zarówno w pracy z młodzieżą, jak i w prowadzeniu zajęć i spotkań mówiących o różnorodności, wykluczeniach czy komunikacji międzykulturowej. Dzieci z Polski będą miały unikalną okazję poznania nepalskich rówieśników, zyskają nowe umiejętności i poszerzą wiedzę.