Leśne Rzemiosło

W Patronite od 09.03.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 788

Liczba Patronów: 707

Zostań Patronem
Kup na prezent
25 patronów
650 miesięcznie
8 105 łącznie
Oddaleni od utartych ścieżek cywilizacji, wędrujemy przez północne ostępy Starego Kontynentu. Zostawieni na łasce samotności, z siłą wewnętrzną jako jedynym przewodnikiem, zdolnościami i bogatym doświadczeniem.

O Autorze

Jak to się zaczęło? W roku 2019 porzuciłem dotychczasowe życie i oddałem się wirowi ostatnich przygotowań do spektakularnej wyprawy, której celem było odwiedzenie krainy marzeń - Kanady. Tam czekały na mnie tajemnicze lasy, majestatyczne góry i rwące rzeki, których obraz tkwił głęboko w mojej duszy. Krok po kroku planowałem każdy szczegół, gromadząc niezbędny sprzęt i poszerzając swoją wiedzę. Byłem gotowy na wyzwania dzikiej przyrody i przekraczanie własnych granic.
 

Jednak los wplątał swoje wątki. W pełnym rozkwicie wybuchła pandemia, która ogarnęła świat restrykcjami i zamknięciami. Moje marzenie o Kanadzie rozpadło się jak domek z kart. Jednak nie dałem się zniechęcić. Postanowiłem przyjąć nowy plan, który wciąż obiecywał niezwykłą przygodę i możliwość odkrywania nieznanych obszarów.

Spakowałem cały dorobek życia do canoe i ruszyliśmy spod Poznania, kierując się na północ w stronę Szwecji - bramy do odkrywania Skandynawii. Tam, gdzie dzikość natury splata się z tajemniczym światem Saamów, rdzennych mieszkańców tych ziem.

Daleka, europejska północ - miejsce, gdzie myśli zwalniają swój bieg w sposób oczywisty. Renifery, magnetyzujące zorze polarne i surowa natura tworzą wyjątkową panoramę. Rozciąga się tutaj olbrzymie terytorium, którego historia mogłaby wypełnić rozległą bibliotekę. Ta kraina, obejmująca Finlandię, Norwegię, Szwecję i Rosję, rozciąga się na przestrzeni 380 tysięcy kilometrów kwadratowych. W otoczeniu natury - bez pośpiechu cywilizacyjnego i natrętnego pędu - nasze myśli przybierają nowe barwy, a uczucia ożywają. Harmonijnie współistniejemy z otaczającym nas środowiskiem. To miejsce emanuje dzikim, tajemniczym urokiem, który jednocześnie wzbudza zachwyt i przerażenie. Oferuje nam wolność, jednocześnie ukoronowując nas swoją potęgą. Jest to mistyczne miejsce o własnym unikalnym stylu, które przekształca człowieka w swojej istocie. Opowiadam tu o metamorfozie, której towarzyszy niezgłębiony lud pełen tajemnic.

Oni byli niekwestionowanymi pionierami na ziemiach Skandynawii. To z ich ziem zostali przegnani przez wikingów na odległą północ. Jak prawdziwi nomadzi, podążając za własnymi reniferami, wędrowali z miejsca na miejsce, oddając się rybołówstwu i polowaniom. Ich życie było nieustannym zmaganiem z nieprzewidywalną mocą północnej przyrody. Co więcej, stworzyli aż dwieście nazw dla odmian śniegu, co świadczy o ich niezwykłej wiedzy i doświadczeniu. Wytrwali i niezłomni, nadal zamieszkują tereny, gdzie temperatura często spada poniżej trzydziestu stopni poniżej zera Celsjusza. Witajcie w Sápmi - krainie Saamów.

 

Rozpoczynając w kwietniu 2021 roku, wyprawa wokół Skandynawii, mająca na celu poznanie tajemniczej i urzekającej, lecz pełnej niebezpieczeństw krainy Saamów, wkrótce wyruszyła w nieznane. Przebijając się przez niezmierzoną tajgę i bezludną tundrę, postanowiliśmy przemierzyć odległość niemal 6500 kilometrów - poza utartymi drogami i ścieżkami. Naszym przewodnikiem stały się rzeki, jeziora i górskie potoki. Aby dotrzeć do kolejnych sieci wodnych, niezależnie od kierunku ich nurtu, odważnie stawiamy czoła stromym zboczom gór i przemierzamy niezbadane torfowiska, niosąc ze sobą na plecach dziesiątki kilogramów ekwipunku.

Wyłamując się spod skrzydeł cywilizacji, zapuściliśmy się w świat, gdzie sen pod tradycyjnym, brezentowym namiotem okraszony jest obecnością dzikich zwierząt. W każdym kroku stajemy twarzą w twarz z majestatyczną i nieposkromioną przyrodą, która rządzi tymi ziemiami. Nasze środki transportu ograniczają się do canoe, wózka, sań oraz siły naszych nóg... a także łap. Otwierając księgę lat doświadczeń, niemal cały nasz ekwipunek pochodzi z własnego warsztatu, pełen ducha rzemieślniczego mistrzostwa. Lecz nie jest to jedynie fach leśnego rzemiosła, a śmiałe wkroczenie w najgłębsze zakamarki naszej istoty, bezsprzecznie dzikim pięknem natury oraz enigmami dawnych plemiennych tradycji. Świadectwem tego jest poniższy, pełnometrażowy film z trzeciego etapu wyprawy:

 

Jestem Tomasz Paterski - zrodzony na Wschodzie Europy, korzenie sięgają polskiej ziemi, ale w moim wnętrzu drzemie duch odległej północy. Kształciłem się w sztuce rybołówstwa śródlądowego, pogłębiając swoją wiedzę na temat tajemnic tego rzemiosła. Jestem twórcą projektu "Leśne Rzemiosło", który przybliża tajniki życia w dziczy. Już od szkolnych lat pełniłem funkcję drużynowego w harcerstwie, jednocześnie będąc instruktorem sztuki przetrwania. Zajmuję się także kaletnictwem, stolarstwem i ciesielstwem. Posiadam szeroki zakres praktycznych umiejętności i wiedzy zdobytych poprzez obserwację i własne doświadczenia w budowie chat z bali. Praca z psami zaprzęgowymi i końmi również jest mi dobrze znana. Z miłości do podróży, a zarazem z niechęcią do życia w tzw. cywilizowanym świecie, wraz z dwoma kompanami zamieszkałem na północnym szlaku, wierząc w styl życia trapera z dawnych czasów. Poświęciłem się całkowicie podróżom w niezamieszkane obszary tajgi, gdzie zgłębiam praktyczną wiedzę o codziennym życiu w dziczy. Jako podróżnik, traper, przewodnik i instruktor leśnego obozowania oddałem się temu powołaniu.

W głębi puszczy, gdzie drzewa sięgają nieba, tam spotykam Nanooka - najmłodszego z mojego zespołu. Jego imię brzmi niczym echa dawnych legend i tajemniczych opowieści. Akita Inu o pierwotnym rodowodzie, odziedziczył w swojej krwi moc myśliwskich szpiców, gotowych do polowania na grubą zwierzynę. To pies, którego korzenie sięgają tysiące lat temu, kiedy jego przodkowie przemierzali odległe ziemie, przybywając wraz z pierwszą falą osadników do Japonii. Według dawnych wierzeń, Nanook łączy w sobie siłę potężnego niedźwiedzia polarnego oraz mądrość człowieka. Głęboko wpatrzony w jego oczy, dostrzegam tę niezłomną wolę, która bije w jego sercu. Jest psem o niezwykłej sile i wytrzymałości, z niezależnym duchem i wrodzoną pasją do polowania. Wielka radość maluje się na jego pysku, kiedy pędzi śladem dzikich zwierząt, pogrążając swój czarny nos w norkach pełnych woni. Razem z Wydrą towarzyszy mi podczas przemierzania leśnych ostępów i wypełnia zespół swoją niezastąpioną rolą stróża, tropiciela i psa pociągowego.

Natomiast Wydra, dwuosobowa łódź, wypłynęła z pasji i miłości do tradycyjnych canoe. Cedrowa istota, z ręcznie plecionymi ławeczkami, składa hołd dawnym podróżom. "Wydra" - według rdzennych Indian, to wesoły łobuzek. Od dziecka wyjątkowo trudny do ujarzmienia, zawsze znajdzie sposób na swobodę. On sam, bo tylko tak potrafi! Pragnie poprawiać i modyfikować wszystko, choć trzeba przyznać, że ma zazwyczaj słuszne spostrzeżenia. Ruchliwy i pełen zapału do zabawy, knuje nowe przyjaźnie z ekspresową siłą. Z drugiej strony, jego figlarne usposobienie nie zawsze spotyka się z uznaniem, szczególnie gdy zaskakuje pasażerów lodowatymi kąpielami. Niegdyś łodzie takie były bohaterami podróży i podboju dzikich kanadyjskich zakątków przez traperów z Europy. Wydra codziennie pomaga mi i Nanookowi przemierzać dzikie przestrzenie, jak czynili to jej przodkowie.

Odpłyńmy teraz wspólnie od szarości miejskiego zgiełku i przenieśmy się w świat "Leśnego Rzemiosła". Tam, gdzie natura jest naszym sprzymierzeńcem, a przygoda czeka za każdym zakrętem. Razem odkryjmy dzikie szlaki, wędrujemy przez gęste lasy, pokonujmy rwące bystrza i wypłyńmy na wielkie jeziora.

"Leśne Rzemiosło" to nie tylko podróż, to także spotkanie z samym sobą. Wśród dźwięków wiatru i szelestu liści, odnajdujemy spokój i harmonię. Tutaj, wśród przyrody, odzyskujemy siłę i odnajdujemy prawdziwe wartości. Z każdym krokiem stajemy się bliżsi naturze, z każdym oddechem czujemy się bardziej żywi.

Wspólnie z towarzyszami przygody, dzielimy radości i trudności, tworząc niezłomne więzi. Razem pokonujemy przeszkody i osiągamy cele, jednocząc się w duchu współpracy i wzajemnego wsparcia. Odkrywamy, że przyroda daje nam nie tylko piękno, ale również siłę do pokonywania trudności.

"Leśne Rzemiosło" to nie tylko podróżowanie, to także nauka. Przyjmujemy lekcje od dzikich stworzeń, które z łatwością odnajdują drogę w dziczy. Obserwujemy zmieniające się krajobrazy i uczymy się dostosowywać do nich. W tym procesie stajemy się bardziej świadomi siebie, otaczającego nas świata i zdobywamy bezcenne bushcraftowe doświadczenie.

Przyłącz się do naszej wyprawy, aby odkrywać nieznane, czuć puls natury i doświadczać prawdziwej wolności. Przemierzaj z nami niezbadane ścieżki, poznaj fascynujące historie i zanurz się w prawdziwej opowieści o dziczy!

„Zapiski spod Brezentu” to słuchowisko z puszczy środka dostępne dla naszych Patronów. To sens traperskiego żywota, dziczy duch; teraz proszę zamienić się w słuch!  Oto rwące rzeki pędzą z łoskotem u podnóża dumnie milczących gór. Tylko szepty nieprzebytych kniei zdradzają wieści o tańczących zorzach polarnych i wiecznie zielonych świerkach. Wokół niesie się pogwar nieposkromionych żywiołów, a pomiędzy nimi – zdani tylko na własne siły i szczyptę sprytu – znaleźliśmy się my. Oporządzeni w traperski rynsztunek, pędzimy samotny żywot w środku dziczy. Nagle bębniące krople deszczu wygoniły nas pod kawałek brezentu, gdzie swym blaskiem powitało nas ognisko. Ogrzewając się przy jego aromacie, swe dzisiejsze przygody przelewamy na kawałki pożółkłego papieru.

Tak właśnie powstaje słuchowisko „Zapiski spod Brezentu” – seria opowiadająca o przygodach opartych na wybranych fragmentach z dzienników podróży naszej wieloletniej wyprawy dookoła Skandynawii. Fascynujące historie ze szlaku okraszone dźwiękami natury i klimatyczną muzyką, tworzą to wyjątkowe słuchowisko dostępne w aplikacji Patronite Audio od lipca 2023. Nasz podcast skierowany jest zarówno do najmłodszych, jak i starszych słuchaczy kochających prawdziwe przygody i naturę. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha! Oto las na Twoje uszy.

„Traperskie Przygody” to seria krótkometrażowych filmów dostępnych w naszej grupie dla Patronów. W serii tej ukazujemy tajemnice życia w dziczy, każdy film to jak magiczny wiersz, który otwiera przed nami niezgłębione przestrzenie przygody i ducha natury. Otwiera drzwi do magicznego świata, gdzie głos przyrody przemawia w szumie liści i szeptach wiatru. W tych krótkich opowieściach skrywa się rozkosz spoglądania w oczy pełne żaru wschodzącego słońca, w których tkwi nieujarzmiona siła natury.

To seria w której przeplatają się wątki praktycznych porad i ciekawostek - w tej przestrzeni filmowej odnajdziesz nie tylko pejzaże, ale również wiedzę, która przyda się w Twoich własnych wyprawach. To niezwykłe połączenie rozrywki i edukacji przeplatanej "psim" humorem, które sprawi, że Twoje seanse staną się jeszcze bardziej wyjątkowe. Zapraszamy Cię do tego niezwykłego świata, w którym słowa stają się obrazem, dźwięki tańczą w harmonii, a emocje budzą się do życia. Niech "Traperskie Przygody" staną się dla Ciebie mostem między rzeczywistością a marzeniami, a każdy film będzie podróżą, której nie zapomnisz.

Rok 2019 odkrył w mojej duszy głęboko zakorzenione pragnienie - pragnienie podjęcia wyzwania i przekroczenia nieznanych granic podczas niezwykłej przygody w Kanadzie. Marzyłem o stanięciu twarzą w twarz z dziką tajgą i nawiązaniu przyjaźni z rdzennymi ludami północy, aby zgłębić mądrość leśnego życia i uwolnić się od ułud cywilizacji. Jednak na moim horyzoncie zaczęły gromadzić się ciemne chmury, które przyniosły ze sobą zawieruchę, sztorm, który bezlitośnie zniszczył moje życiowe plany - zostały one pogrzebane w odmętach pandemii. Wtedy przyszedł moment zwątpienia, ale nie mogłem się poddać, przecież miałem tak wiele do stracenia! Właśnie wtedy uruchomiłem plan awaryjny i odkryłem, że nowe przedsięwzięcie może być równie ekscytujące co kanadyjska wyprawa. Po wytyczeniu wieloletniego szlaku wiodącego przez Szwecję, Norwegię, Finlandię i Półwysep Kolski w Rosji, narodziła się niezwykła ekspedycja - SámiiLand Expedition 2021, która dała początek serii książek.

Jeśli teraz, drogi Czytelniku, zastanawiasz się, jak długa będzie ta kolekcja, to niestety nie otrzymasz odpowiedzi - ta tajemnica musi pozostać nierozwiązana, z konieczności. Podobnie jak nasza wyprawa - sami nie wiemy, jak długo potrwa, zanim dotrzemy do celu. Nieznane są również rodzaj i liczba przygód, które nas czekają w drodze i które pozostawią swój ślad na kartkach tychże książek. Kolekcja ta jest ściśle ze sobą powiązana, i powinna być czytana w arytmetycznej kolejności, ale przede wszystkim - każdy tom tworzy zamkniętą historię. To jednocześnie wiele osobnych ksiąg, a zarazem jedna, ogromna opowieść. To prawdziwa, traperska przygoda. Żywa, bowiem tworzona jest regularnie na podstawie zapisów w moich podróżniczych dziennikach.

Od samego początku pragnąłem, aby seria ta była wyjątkowa, wyróżniająca się wysoką jakością i pięknym wyglądem w Twojej bibliotece. Dążenie do jakości, a nie zysku, kierowało mną podczas podejmowania kluczowych decyzji. Dlatego wyrałem jedną z najbardziej prestiżowych form oprawy - twarde okładki z klejonymi blokami. Okładki te pokryte są matową folią, a uroku dodaje im elegancka kapitałka i czerwona wstążka do zaznaczania stron. Nasze książki mają format B5, a treści, wzbogacone o ilustracje, zdjęcia i mapy, są drukowane w czarno-białym kolorze na nieprzezroczystym, kremowym papierze - tak doskonale wpisującym się w nasz traperski styl podróży. Ale to nie wszystko - do kolekcji dołączone są również wersje cyfrowe w formacie interaktywnego pliku PDF. Są to publikacje dedykowane tym, którzy preferują czytanie na czytnikach lub komputerze. Interaktywne książki zawierają kolorowe zdjęcia i stanowią więc doskonałe uzupełnienie tradycyjnej, drukowanej wersji.

TYLKO nasi Patroni mogą nabyć tę wyjątkową serię książek w cenie pokrywającej koszty druku i przesyłki. Co więcej, cała seria w formie e-Booków jest dostępna dla naszych Patronów bez żadnych opłat. Wystarczy skorzystać z funkcji platformy Patronite i pobrać publikacje na swój komputer. Więcej informacji na temat książek znajdziecie na naszej stronie internetowej pod adresem: https://lesnerzemioslo.com/ksiazki/

Twoje wsparcie ma ogromne znaczenie! Dlaczego? Bo w naszej podróżniczej działalności doceniamy niezależność i wolność. Nie chcemy być ograniczeni przez hierarchię czy narzucone warunki. To właśnie Wy, lojalni obserwatorzy, dajecie nam tę niezależność. Stwarzamy sytuację "WIN-WIN", w której obie strony odnoszą sukces. MY - podróżujemy według naszych zasad i dzielimy się wszystkim, co napotykamy na naszej traperskiej ścieżce tworząc nietuzinkowe publikacje. A WY - korzystacie z naszej wiedzy, wskazówek i ciekawostek, jednocześnie otrzymując kawał inspirującej rozrywki. Ale przede wszystkim - możecie być częścią tej podróży! Dlatego stawiamy na Patronite!

Wasze wsparcie z Patronite zostanie przeznaczone na:

 1. Opiekę weterynaryjną dla mojego psiego towarzysza;
 2. Zakup żywności dla mnie i mojego psiego przyjaciela;
 3. Pokrycie stałych kosztów produkcji filmów, zdjęć i treści pisanych;
 4. Zakup materiałów do reperacji ekwipunku oraz wymiana zużytych/zagubionych elementów;
 5. Opłaty związane z wizami i innymi formalnościami administracyjnymi;
 6. Koszty związane z hostingiem i domeną;
 7. Inne elementy, które przyczyniają się do rozwoju projektu "Leśne Rzemiosło", szczególnie wyprawy "SámiiLand Expedition 2021".

 

Jako wyraz naszej głębokiej wdzięczności za Wasze wsparcie, pragniemy odwdzięczyć się w hojny i ciekawy sposób. Szczegółowy opis tego, co możecie otrzymać od nas, znajduje się w poszczególnych progach na platformie Patronite. Chcemy podzielić się z Wami naszymi przygodami i historiami, jak najlepiej potrafimy. Dzięki Waszemu wsparciu możemy spełniać nasze najskrytsze marzenia i zabrać Was do naszego fascynującego, traperskiego świata.

Przydatne linki:

Informacje i pliki:

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Włodzimierz Owczarek
Włodzimierz Owczarek
Próg: 20 zł
Błażej Meller
Błażej Meller
Próg: 10 zł
Wiktor Szymański
Wiktor Szymański
Próg: 10 zł
Jarosław Jankowski
Jarosław Jankowski
Próg: 20 zł
Kacper Paszel
Kacper Paszel
Próg: 10 zł