Magia Miedzi

Cześć! Mam na imię Michał, aktualnie jestem na ostatnim etapie moich studiów w Danii o kierunku Design&Business o specjalizacji Entrepreneurship - Przedsiębiorczość na VIA UC. Podczas tych studiów zająłem się konceptem, którym chciałbym się podzielić i optymalizować ze społecznością Patronite.

O Autorze

WIZJA

Studia w Danii.

Studia, które podjąłem w Danii charakteryzują się, tym że projekty akademickie oparte są na obszarze danego problemu. Czyli zdefiniowanym przez twórce lub kogoś innego obszarze problemu, dla którego zamierza zaproponować jakieś rozwiązanie. W tym przypadku moją hipotezą dotyczącą obszaru problemu jest to, że większość moich rówieśników nie jest świadoma na temat miedzi i jej właściwości.

Czy ty jesteś? Dowiedz się w skrócie czytając poniższy tekst !

Dlaczego miedź?

Podczas jednego z projektów na studiach natknąłem się na tematykę miedzi. Wówczas nie wiedziałem o tym jak ważna jest miedź w ludzkim organiźmie, nie wiedziałem nawet  o tym, ze miedź jest jednym z minerałów tzw. śladowych w naszym ciele. Miedź to nie tylko metal, który znajdziemy w przemyśle, miedz to jeden z ważniejszych minerałów obecnych w ciele człowieka, ten pierwiastek  jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w naszym ciele. 

STRATEGIA

Rola miedzi w organizmie

Bierze udział w syntezie hemoglobiny i razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do każdej komórki, zwłaszcza do wrażliwej na niedotlenienie tkanki nerwowej. Od ilości miedzi zależy praca mózgu – zdolność myślenia, zapamiętywania, kreatywność. Miedź wpływa na przesyłanie impulsów nerwowych i poziom neuroprzekaźników. Ułatwia też transportowanie i wchłanianie żelaza.

Zwiększa odporność organizmu i chroni przed wolnymi rodnikami. To bardzo ważna funkcja. W miarę jak się starzejemy, ilość wolnych rodników w organizmie wzrasta i z coraz większą siłą atakują one wszystkie komórki, w tym komórki nerwowe mózgu. A to prowadzi do ich uszkodzenia, a nawet obumarcia.

Miedź zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Ma też działanie bakteriostatyczne – hamuje wzrost bakterii i niszczy je. Jest niezbędna do tworzenia melaniny, pigmentu decydującego o kolorze skóry i włosów. Uczestniczy w syntezie ponad 15 białek, w tym kolagenu i elastyny, które opóźniają starzenie się skóry.

Niedobór miedzi

Miedź jest niezbędna do funkcjonowania wielu enzymów antyoksydacyjnych. Bierze również udział w metabolizmie witaminy C i syntezie kolagenu, białka strukturalnego w kościach i stawach. Brak miedzi może przyczyniać się do rozwoju chorób zapalnych. Kliniczny niedobór miedzi jest obecnie częściej rozpoznawany. 

Niedobór miedzi może prowadzić do następstw takich jak: problemy z koncentracją i pamięcią, niska temperatura ciała, niski poziom pigmentu w skórze, słabe kości, osłabiony system immunologiczny, osteoporoza, niedokrwistość, neutropenia, jak również zaburzenia przyswajalności witamin i minerałów.

Zwrot - Cel

Podczas pracy nad tym projektem odkryłem, że znaczna większość osób z mojego otoczenia również nie wiedziała o tym, że miedź to jeden z minerałów niezbędnych w naszym ciele. Postanowiłem więc zrobić zwrot w kierunku tych osób.

W związku z tym postanowiłem zaprezentować ten koncept tutaj, by przetestować moja hipotezę dotyczącą świadomości na temat miedzi jak również mój prototyp. Głównym celem jest by informować o tym jak miedź jest ważna dla naszego stanu zdrowia, jak również to by rozwijać koncept zastosowania miedzi w przedmiotach codziennego lub niecodziennego użytku

PRODUKT

Miedź w kontakcie ze skórą

Śladowe ilości miedzi są wchłaniane przez skórę, w jednym badaniu z udziałem 240 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów osoby noszące bransoletki z miedzi miały statystycznie istotną poprawę w porównaniu z osobami noszącymi placebo. Każda bransoletka miedziana straciła średnio 13 mg miedzi podczas próby.

Miedź również wypłukuje nadmiar siarczanów z ciała, które osadzają się w posaci niebiesko-zielonego przebarwienia na skórze.

Plan Działania

Chciałbym zaprezentować prototyp, który jest nieodzownym elementem mojej ostatniej egzaminacji na studiach czyli tzw. obrony. Wszelkie informacje zwrotne, które zdołam od Was pozyskać z pewnością przełożą się na lepszy wynik egzaminu jak również optymalizacje pomysłu.

Mam nadzieję, że Patronite pomoże mi w przetestowaniu i optymalizacji konceptu. Chciałbym zaangażować społeczność Patronite do rozwoju tego konceptu a może nawet calej linii produktów zawierających miedziane komponenty.

Chciałbym budować świadomość o roli miedzi w naszym ciele. Jak również wykorzystać jej właściwości w celu stworzenia funkcjonalnego produktu który umożliwiłby użytkownikowi uzyskanie namacalnej wartości podczas jego użytkowania.

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)