Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Maria od Detalu w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyHej!
Jestem Marią od Detalu – takiego detalu, który mijasz codziennie na budynkach, zwykle nie zdając sobie z tego sprawy. Od 10 lat uczę siebie i innych, jak patrzeć na otoczenie, by martwe z pozoru ściany przemówiły. Po co? Bo wszyscy lubimy dobre historie, a architektura ma ich do opowiedzenia tysiące.
Detale architektoniczne to fascynujący, nieoczywisty świat, pełen ludzkich losów, wyborów i namiętności, pasji i odkryć, zaskakujących wynalazków, egzotycznych materiałów, zapomnianych idei i wierzeń.
Jak go przybliżam? Prowadzę media społecznościowe i wycieczki, piszę książki i artykuły, organizuję spotkania z ciekawymi ludźmi, nagrywam filmy, wygłaszam prelekcje. To moja pasja, powołanie, coś co nadaje sens mojemu życiu i w czym czuję się – i taki mam feedback – autentyczna i wiarygodna.
Możesz sprawdzić mój styl i jakość tego, co robię, na mojej stronie internetowej – staram się, by jak najwięcej treści było na niej dostępnych za darmo: Łódzki Detal.
Dlaczego warto mnie wspierać? Bo w naszym kraju brakuje edukacji architektonicznej – nie uczymy się świadomego patrzenia na architekturę, rozmowy o niej – a to jedyna sztuka, która naprawdę ciągle nas otacza i wpływa na nasze samopoczucie, wybory i dobrostan. Dzielę się wiedzą i kompetencjami, bo chcę, żebyśmy patrzyli świadomie na otaczający nas świat. Oprócz tego zachęcam do uważności, poszukiwania piękna i codziennych zaskoczeń – a to przydaje się nie tylko, gdy patrzymy na budowle.
Dzięki wsparciu Detalowej Społeczności udało mi się wydać mój pierwszy przewodnik, zorganizować kilka edycji Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi oraz przygotować i wydać grę „Łowcy Detali. Łódź”, która trafiła nie tylko do wspierających, ale i do wszystkich łódzkich szkół, bibliotek i domów kultury. Gra została nominowana do Golden Cube Awards – globalnej nagrody narzędzi edukacji architektonicznej.
W ciągu 10 lat udało mi się wydać 4 książki (dwa przewodniki po Łodzi szlakiem detali i szlakami secesji oraz dwa tomy artbooka "Tyle Piękna", opowiadające o losach rzeźb plenerowych) i ponad 20 folderów, napisać kilkadziesiąt artykułów do drukowanej prasy i publikacji specjalistycznych, nagrać 20+ filmów (wiele z nich możecie znaleźć na moim YouTube'owym kanale), współpracować przy tworzeniu opracowań eksperckich m.in. z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, przeprowadzić ponad setkę otwartych wycieczek i podobną liczbę bezpłatnych wykładów.
Współpracuję z licznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Pełnię rolę kierowniczki programowej w pierwszej tematycznej filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi - Bibliotece Secesja.Archihub przy ul. Zachodniej 76. Odpowiadam za przygotowanie i zdrożenie misji tej instytucji, tworzenie jej księgozbioru oraz programu wydarzeń.
Za swoją działalność zdobyłam kilkanaście wyróżnień, w tym stypendium Prezydent Miasta Łodzi, złotą odznakę za opiekę nad zabytkami przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medal dla zasłużonych łodzian z okazji 600-lecia miasta. Nie ma jednak dla mnie lepszej nagrody, niż zdanie „Mieszkam tu całe życie, a widzę to po raz pierwszy”.
Oprócz opowiadania o architekturze czasami ją także współtworzę. Jestem autorką ręcznie malowanych flizów ceramicznych, czyli okładzinowych płytek ceramicznych, które można zobaczyć w dwóch prześwitach bramnych w Łodzi - na rogu ul. Wschodniej i Pomorskiej oraz przy ul. Nawrot 2.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.