Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Mateusz Wawrowski w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyMoja przygoda z klockami LEGO rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy miałem 3 lata. Otrzymałem wtedy swój pierwszy zestaw LEGO z serii System. Pod koniec 2012 roku, mając 19 lat, pomyślałem by zamieniać rzeczywistość w klocki LEGO. Rozpocząłem od projektowania autobusów. Na początku powstał model autobusu Solaris Urbino 12, później Ikarus 260.04, Autosan H9-21... ale także budynki związane z Poznaniem jak np. Okrąglak i blok mieszkalny. W 2013 roku pewna firma z Warszawy zainteresowała się moimi projektami i zgłosiła się do mnie abym wykonał dla nich modele... urządzeń medycznych. Z klocków LEGO zbudowałem USG jezdne i mammograf. Poza budowaniem, interesowałem się też dziennikarstwem. Stworzyłem swój własny portal informacyjny OrłaBiałego24.
W 2014 roku, na zamówienie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu i Urzędu Miasta Poznań, wykonałem 36 modeli czytników kart PEKA. Pomarańczowe kasowniki zrobiłem z ponad 5 tysięcy klocków. Modele wykorzystane zostały do promocji systemu „Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna”. W tym roku przyszedł także czas na mój pierwszy tramwaj, czyli stopiątkę. W wagonie zamontowałem ruchome wózki szynowe oraz ruchomy odbierak prądu tzw. pantograf. W modelu znalazły się również czerwone siedzenia i kasowniki, a poza tym także w pełni wyposażona kabina motorniczego. Obecny model składu Konstal 105Na+105NaD prezentowanego na wystawie “Poznań w miniaturze z klocków LEGO” różni się znacząco od tego, który zbudowałem parę lat temu. Wszystkie swoje modele, które wykonywałem do roku 2015 zgłaszałem do konkursu LEGO Cuusoo (obecnie LEGO Ideas).
Z okazji 45-lecia Kolejki Parkowej Maltanka, z ponad 3 tysięcy klocków zbudowałem 10 zestawów składających się z niebieskiej lokomotywy WLs40 i wagonika. Jeden z takich zestawów zaprezentowałem podczas festynu urodzinowego nad jeziorem Malta w lipcu 2017 roku, a dwa kolejne trafiły do wiceprezydenta Poznania Macieja Wudarskiego i Prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Wojciecha Tulibackiego. Modele wykonane zostały na zamówienie Galerii Malta, która jest opiekunem Maltanki. We wrześniu tego roku zrealizowałem największy projekt komercyjny. Z blisko 15 tysięcy klocków zrobiłem 45 modeli magazynów dla jednego z największych producentów sprzętu AGD, czyli firmy Amica. Modele zostały zaprezentowane podczas otwarcia największego w Polsce magazynu wysokiego składowania we Wronkach. W tym samym roku zbudowałem kolejny model tramwaju Duewag GT8, czyli popularnego Helmuta. Premiera pojazdu w skali 1:35, zbudowanego z tysiąca klocków, odbyła się podczas festynu z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
We wrześniu 2018 roku, w Bramie Poznania otwarta została niezwykła wystawa pt. „Z klocków. Jak poukładać miasto”. Miałem przyjemność przygotować makiety 5-ciu miejsc z obszaru Pomnika Historii: Kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, Pałac Mielżyński, Bibliotekę Raczyńskich, Alfę wraz z ul. Św. Marcin oraz Cytadelę.
W mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia nowej atrakcji turystycznej – wystawy prezentującej moje rodzinne miasto. I to nie zwykłej wystawy, a stworzonej całkowicie z klocków LEGO. Z pomysłu przeszedłem do realizacji. Najpierw zorganizowałem zbiórkę na stronie Wspieram.to. Dzięki wsparciu użytkowników i firmy Modertrans Poznań powstały dwa nowe tramwaje – Moderus Gamma LF02AC oraz Konstal 105Na+105NaD. Moją inicjatywę zgłosiłem do Urzędu Miasta Poznania, która objęła swoim patronatem wystawę, otrzymałem również dofinansowanie. Pan Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak wyróżnił moją wystawę obejmując ją patronatem honorowym. Organizacją wystawy zainteresowała się firma Mobil-AD, dzięki której w autobusach i tramwajach wyświetlane są reklamy dotyczące wystawy. W promocji pomaga również Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz MPK Poznań. Nie brakuje także patronatu medialnego: codziennypoznan.pl, Radio Afera, Freshmag, TenPoznan, Meloradio.
Przez pierwsze 4 miesiące wystawę obejrzało blisko 10 tysięcy osób. Obecnie zbieram fundusze na budowę autobusów z okazji 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.