Avatar użytkownika

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

9
patronów
810 
miesięcznie
12 510 
łącznie
9
patronów
810 zł 12 510 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Serdecznie dziękujemy - każdy, nawet najmniejszy gest się liczy. Właśnie dołożyłeś swoją małą cegiełkę w rozwój Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej!

Po 12 miesiącach wsparcia każdy z patronów trafi również na specjalną listę na naszym www!
20 zł miesięcznie
Serdecznie dziękujemy - Twoje wsparcie ma dla nas wielkie znaczenie.


Jeżeli będziesz wspierać nasze cele przez co najmniej 6 miesięcy to dodatkowo wyślemy do Ciebie drobny zestaw naszych pamiątek.50 zł miesięcznie
Dziękujemy! - Los zabytków kolejowych nie jest Ci obcy

Patronom, wspierającym na tym progu przez co najmniej 6 miesięcy, oprócz nagród z poprzednich progów oferujemy dodatkowo nasz kolejowy kalendarz na nadchodzący rok!
75 zł miesięcznie
Wielkie dzięki! - Koszalińska Kolej Wąskotorowa wyraża wyrazy serdeczności dla naszych patronów!
Patronom, wspierającym na tym progu przez co najmniej 6 miesięcy, oprócz nagród z poprzednich progów oferujemy dodatkowo Voucher na 5 przejazdów pociągami Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Voucher ten może wykorzystać zarówno jedna osoba pięć razy, jak i pięć osób w jednym terminie. Decyzja zależy od Ciebie!
100 zł miesięcznie
Serdecznie dziękujemy! - Twoja hojność jest dla nas radością!
Patronom, wspierającym na tym progu przez co najmniej 6 miesięcy, oprócz nagród z poprzednich progów oferujemy dodatkowo imienny karnet dla jednej osoby na przejazdy Koszalińską Koleją Wąskotorową w sezonie przekroczenia progu patronackiego!
200 zł miesięcznie
Dozgonnie dziękujemy! - jesteś wielkim miłośnikiem naszej wąskotorówki! Patronom, wspierającym na tym progu przez co najmniej 6 miesięcy, oprócz nagród z poprzednich progów (za wyjątkiem progu 100 zł) oferujemy dodatkowo przejazd dla 1 osoby w kabinie lokomotywy spalinowej Lxd2 na trasie z Koszalina do Rosnowa i z powrotem w wybranym dniu kursowania Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Uwaga! Odbiór nagrody z tego progu po wcześniejszym umówieniu!
300 zł miesięcznie
Dziękujemy! - Twoje wsparcie będzie przez nas pamiętane latami! Patronom, wspierającym na tym progu przez co najmniej 6 miesięcy, oprócz nagród z poprzednich progów (za wyjątkiem progu 100 i 200 zł) oferujemy dodatkowo przejazd dla 1 osoby w kabinie lokomotywy spalinowej Px48 na trasie z Koszalina do Rosnowa i z powrotem w wybranym dniu kursowania Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Uwaga! Odbiór nagrody z tego progu po wcześniejszym umówieniu!
1000 zł miesięcznie
Najserdeczniejsze podziękowania! - Twoje wsparcie przewyższyło nasze oczekiwania! Patronom, wspierającym na tym progu przez co najmniej 6 miesięcy, oprócz nagród z poprzednich progów oferujemy dodatkowo zorganizowanie prywatnego przejazdu dla Twojej grupy Koszalińską Koleją Wąskotorową prowadzonego lokomotywą Lxd2. Odbiór nagrody wymaga wcześniejszego uzgodnienia terminu przejazdu!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

TKKW od 2007 roku dba o rozwój i działanie KKW. Jesteśmy operatorem tej atrakcji Pomorza Zachodniego. Działamy też na rzecz udratowania dziedzictwa Pomorskich Kolei Dojazdowych. W zbiorach mamy wiele sztuk odnowionego już taboru, z czego ukoronowaniem tych działań było uruchomienie parowozu Px48.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej jest operatorem unikatowego zabytku Pomorza Zachodniego, jakim jest Koszalińska Kolej Wąskotorowa. Obok kolei nadmorskiej jest to ostatnia pozostałość po wielkiej sieci dawnych Pomorskich Kolei Dojazdowych, których epoka zakończyła się w 2001 roku.

Na naszej stacji w Koszalinie posiadamy kilkadziesiąt sztuk zabytkowego taboru wąskotorowego, w tym parowozy (Px48 i Tx7), lokomotywy spalinowe (Lxd2 i Lyd2), wagony motorowe, jak i wagony osobowe, towarowe i specjalnego przeznaczenia.

Warto dodać, że większość znajdującego się u nas taboru została uratowana i pozyskana z innych zamykanych kolei wąskotorowych w kraju. Niestety, ale po likwidacji kolei pod banderą PKP większość oryginalnego taboru znajdującego w Koszalinie została zezłomowana, bądź rozkradziona w znacznym stopniu. I właśnie również na tych kilku sztukach historycznie od zawsze związanych z Koszalinem wagonów chcemy skupić się przy mniejszych projektach w przyszłości.

Zestawienie posiadanego przez nas taboru na naszej stronie: http://waskotorowka.koszalin.pl/tabor/

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej dokonuje napraw, konserwacji i renowacji zabytkowego taboru kolejowego na terenie własnych warsztatów w Koszalinie, dzięki którym to pracom kolejne sztuki zabytkowych pojazdów mogą cieszyć odwiedzających nas turystów, mieszkańców i miłośników kolei.

Do tej pory udało nam się przywrócić do dawnej świetności:

 • parowóz Px48-3901
 • lokomotywę spalinową Lxd2-476
 • wagon motorowy MBxd2-307
 • wózek motorowy Wmc-153
 • wagon osobowy rumuński Bxhpi
 • wagon osobowy przedwojenny Bxhpi
 • wagony turystyczne
 • wagon brankard
 • wagony transportery które z powrotem wożą wagony normalnotorowe

Wskazać również należy że jednym z największych sukcesów TKKW była odbudowa całkowicie rozebranego i rozkradzionego toru na 7 km odcinku Manowo - Rosnowo, dzięki czemu pociągi turystyczne mogły dotrzeć ponownie nad Jezioro Rosnowskie.

Jednak przez to szlak kolei wydłużył się do 21 km. TKKW na bieżąco dokonuje remontów i konserwacji całego szlaku co pochłania ogromne ilości środków, które często niestety musi ponosić ze środków z przewozów turystycznych. Pomimo licznych prób podejmowanych w celu pozyskania zewnętrznych dofinansowań stan 125-letniej kolei w wielu miejscach wymaga niezbędnych prac.

https://prk24.pl/65703025/konieczny-jest-remont-torowiska-kolejki-waskotorowej-z-koszalina-do-rosnowa-zostalo-bardzo-malo-czasu?fbclid=IwAR0tplbA10Ky6kWD-dwtT3DZ3rhvK_xbQ0Wg3zC9VdNFgbn0OKTD41HZ1tM

Utrzymanie zabytkowej kolei wąskotorowej w ruchu pozostaje naszym priorytetem. Jednak wiele dużych napraw finansowanych z własnych funduszy sprawia, że wiele innych mniejszych projektów musi czekać na lepsze czasy. I właśnie idea, by mogły one zostać zrealizowana zmotywowała nas do założenia konta Patronite, by wszyscy nasi sympatycy, którym bliski jest los Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej mogli dokładać własną cegiełkę w rozwój naszej wąskotorówki!

Dzięki wsparciu patronów chcielibyśmy wesprzeć poniższe aspekty naszej działalności:

 • odtworzenie, postawienie i uruchomienie na stacji Koszalin Wąskotorowy żurawia do nawadniania parowozów, który to będzie kolejnym etapem przywracania ery pary na Koszalińską Kolej Wąskotorową;
 • zakup środków do konserwacji i remontów naszego taboru do mniejszych projektów (farby, lakiery, akcesoria malarskie, materiały ścierne, elektronarzędzia, itd.);

 • uruchomienie i włączenie do składów pociągów turystycznych i specjalnych kolejnych sztuk zabytkowego taboru wąskotorowego, w tym m.in.: stylizowanych wagonów letnich otwartych na bazie dawnych węglarek, towarowych wagonów krytych, pług odśnieżny, wagon motorowy MBxd2-225;

O nas:

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej powstało i zostało zarejestrowane 7 listopada 2005 r. pod ówczesną nazwą, jako Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki (z siedzibą w Koszalinie). Naszym podstawowym celem było uratowanie od zniszczenia i doprowadzenie do ponownego uruchomienia koszalińskiej kolejki. Zbudowana w 1898 r. jest nie tylko chronionym prawem zabytkiem ale przede wszystkim dziedzictwem kultury technicznej. Wierzyliśmy, że koszalińska kolej wąskotorowa znów stanie się jednym z popularnych środków transportu w regionie, służącym jego mieszkańcom. Przede wszystkim jednak stała się ona ku naszej radości wielką atrakcją turystyczną – tak jak dzieje się to z innymi tego typu kolejkami w kraju i za granicą.

Jesienią 2005r. członkowie naszego Towarzystwa rozpoczęli prace społeczne na terenie lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie przy ul. Kolejowej oraz na szlaku kolei do Rosnowa. Pierwsze dwa lata funkcjonowania stowarzyszenia skupiły się za zabezpieczeniu zdewastowanej lokomotywowni oraz udrożnieniu linii kolejowej na odcinku Koszalin-Manowo. Przełomowym rokiem w funkcjonowaniu towarzystwa był rok 2008. Do budynku lokomotywowni podłączony został prąd, zainstalowany został elektroniczny system ochrony mienia oraz inne potrzebne do funkcjonowania media. W tym samym roku w maju odbył się pierwszy transport taboru z Dobrej nowogardzkiej do Koszalina. Przywieziony został wagon motorowy MBxd2-307. Cała operacja zajęła ponad 24h.

Po zakończeniu naprawy wagonu motorowego można było prowadzić ruch technologiczny, którego celem było przywrócenie sprawności technicznej linii Koszalin Wąskotorowy – Bonin. 13 września 2008 r. odbył się pierwszy festyn na stacji Bonin, tydzień później pociąg pierwszy raz po 5 latach wjechał na stację w Manowie. Jednak naszym najważniejszym celem była odbudowa torowiska do Rosnowa.

Na początku 2009 r rozpoczęły się przygotowania do odbudowy sześciokilometrowego odcinka Manowo-Rosnowo, zakończone w 2016 r. W międzyczasie przywieźliśmy drugą część taboru do Koszalina. Dnia 29 marca 2016 towarzystwo przyjęło obecną nazwę.

W 2021 roku dla Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej nastąpił wielki moment w postaci powrotu do ruchu po ponad ćwierć wieku trakcji parowej. Po naprawach wykonanych w warsztatach Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej na szlak do Rosnowa wyjechał parowóz Px48-3901.

Nasze Towarzystwo jest organizacją otwartą na ludzi i dobre pomysły. Każdy, kto chce z nami współpracować (udział w pracach, sponsoring, pomoc w zdobyciu narzędzi i sprzętu, itp.) może skontaktować się z członkami Towarzystwa poprzez stronę WWW, instagram, facebook oraz i pocztę e-mail lub bezpośrednio.

Cele Autora

Bieżące działania przy mniejszych projektach
 • 2 000 zł miesięcznie
 • 1 190 zł brakuje
40%
Duże projekty, takie jak uruchomienie parowozu są chętnie finansowane przez różne instytucje. W ten sposób udało się uruchomić parowóz Px48. Jednakże na naszej kolei wykonujemy również inne prace, które często niestety muszą czekać na finansowanie. Dlatego też wparcie to pomoże nam przy zakupach podstawowych materiałów do remontów naszego taboru, które są również wykonywane często społecznie.
Uruchomienie żurawia wodnego w Koszalinie
 • 3 000 zł miesięcznie
 • 2 190 zł brakuje
27%
Dzięki wsparciu tego celu w Koszalinie zostanie odtworzony na podstawie zachowanego wzorca i postawiony żuraw wodny do nawadniania parowozów na terenie lokomotywowni w Koszalinie. Jest to kolejny element naszych działań do przywrócenia świetności trakcji parowej na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
Przywracanie kolejnych sztuk taboru do ruchu
 • 5 000 zł miesięcznie
 • 4 190 zł brakuje
16%
Wsparcie tego celu będzie przeznaczane na podejmowanie się napraw i uruchomienie kolejnych sztuk zabytkowego taboru kolejowego do pociągów turystycznych i specjalnych. W kolejce czekają na odbudowę chociażby przedwojenne wagony osobowe, czy również wagony towarowe które znacząco wzbogacą naszą ofertę przejazdów Koszalińską Koleją Wąskotorową. Kto wie? Może w akcji zobaczymy też wkrótce pług?

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Wąskotorowe Podróże
Wąskotorowe Podróże
20 zł
Marek Skrzypkowski
Marek Skrzypkowski
300 zł
Tomasz Proć
Tomasz Proć
20 zł
Bartosz Bator
Bartosz Bator
50 zł
Bart Kowalik
Bart Kowalik
100 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.