Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Michałowickie Archiwum Społeczne w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyMichałowickie Archiwum Społeczne to pomysł na odkrywanie historii ziemi michałowickiej zapisanej we wspomnieniach oraz ocalanie od zapomnienia lokalnych tradycji i zwyczajów. Powstało w ramach projektu realizowanego przez Instytut Strumiłły na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego gminy Michałowice wobec szybko postępujących zmian, które wpływają na jej oblicze. Zakłada zaangażowanie mieszkańców w oddolną dokumentację historii lokalnej poprzez udostępnianie w internecie archiwaliów. Źródło wiedzy o przeszłości stanowią wspomnienia, stare fotografie, wycinki prasowe i dokumenty osobiste, które składają się na obraz lokalnego świata stworzony przez jego mieszkańców.
Michałowickie Archiwum Społeczne to także pomysł na integrację społeczności lokalnej, która od lat 90. XX wieku coraz wyraźniej dzieli się na „starych” i „nowych” mieszkańców. Projekt zakłada spotkanie i ścisłą współpracę osób, które zamieszkują gminę od pokoleń i tych, które od niedawna nazywają ją domem. Wspólny grunt stanowi gromadzenie wiedzy o przeszłości oraz próba zachowania jej obrazu dla przyszłych pokoleń. W Archiwum znajduje się kilkadziesiąt wywiadów z najstarszymi mieszkańcami gminy Michałowice, którzy barwnie opisują swoje doświadczenia z życia na tym obszarze. Z inspiracji tymi wywiadami powstały dwa słuchowiska, wydane na płycie CD.
Na zakończenie pierwszego etapu projektu zorganizowano wystawę w Bibliotece w Michałowicach, która przedstawiała najciekawsze obiekty z Archiwum i zgromadziła wolontariuszy pozyskujących materiały oraz ofiarodawców.
W roku 2021 rozszerzyliśmy Archiwum o materiały genealogiczne. Ich pozyskanie było efektem realizacji warsztatów genealogicznych, które zrealizowaliśmy we współpracy z ze Stowarzyszeniem Twoje Korzenie w Polsce. Dzięki projektowi w Michasiu znalazły się dawne spisy mieszkańców parafii, indeksy metrykalne czy spisy metryk z XIX wieku.
Michałowickie Archiwum Społeczne jest projektem, który ciągle się rozwija. Pozyskujemy nowe obiekty, skanujemy, udostępniamy je w sieci. Pracujemy społecznie w kilka osób, poświęcając swój wolny czas. Ale oprócz czasu Archiwum wymaga też wkładu finansowego. Musimy opłacić serwery, domeny, obsługę bankową, księgową.
Z tego powodu zwracamy się o pomoc w rozwijaniu naszego projektu.
Wesprzyj działalność Autora Michałowickie Archiwum Społeczne już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.