Avatar użytkownika

Podcast Mroczne Wieki

118
patronów
2 790 
miesięcznie
118
patronów
2 790 zł
miesięcznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie. Z pewnością pozwoli mi ono na dalszy rozwój kanału.

Twoje imię zostanie wymienione w opisie odcinka.
Otrzymasz dostęp do zapowiedzi najbliższych odcinków (raz na kwartał).
50 zł miesięcznie
Serdecznie dziękuję za wsparcie.

Twoje imię zostanie wymienione w opisie odcinka.
Otrzymasz dostęp do zapowiedzi najbliższych odcinków (raz na kwartał).
Otrzymasz dostęp do ankiety - głosowanie nad kolejnymi odcinkami (kilka moich propozycji - raz na kwartał). Wyniki ankiety pozwolą mi wybrać kolejne tematy do opracowania.
100 zł miesięcznie
Dziękuję za wsparcie.

Twoje imię/nick zostanie wymienione w wersji filmu na YouTube, na samym początku odcinka.
Twoje imię zostanie wymienione głosowo razem z podziękowaniami także na końcu odcinka.
Otrzymasz dostęp do zapowiedzi najbliższych odcinków (raz na kwartał).
Otrzymasz dostęp do ankiety - głosowanie nad kolejnymi odcinkami (kilka moich propozycji - raz na kwartał). Wyniki ankiety pozwolą mi wybrać kolejne tematy do opracowania.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Podcast Mroczne Wieki w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Podcast historyczny skupiający się głównie na zamierzchłych czasach, które spowija gęsta mgła tajemnicy. Pasjonuje mnie starożytność i średniowiecze, staram się tworzyć epizody przybliżające słuchaczom realia tych odległych epok. Unikam patosu i stronniczości, nie recytuję Wikipedii.

Mroczne Wieki to podcast historyczny skupiający się głównie na zamierzchłych czasach, które spowija gęsta mgła tajemnicy. Pasjonuje mnie starożytność i średniowiecze, staram się tworzyć epizody przybliżające słuchaczom realia tych odległych epok. W moich opowieściach niejednokrotnie staram się wyłuskać ziarno prawdy z dawnych mitów, legend czy baśni. Skąd wziął się kreteński labirynt? Gdzie znajdowało się Złote Runo? Ruś założyli Słowianie czy Skandynawowie? Co stało się z wikingami z Grenlandii?

Twórcą Mrocznych Wieków jest Michał Kuźniar, autor popularnego podcastu Słowiańskie Demony (ok. 100 tys. subskrybentów jedynie na Spotify - czerwiec 2022), który ukazywał się w latach 2019-22. W przygotowaniu odcinków czasami biorą udział także członkowie grupy rekonstrukcji historycznej ZBiR, do której należy autor.

Mroczne Wieki nie są kolejnym podcastem opartym na recytowaniu Wikipedii, nastawionym na comiesięczne wsparcie od nieświadomych słuchaczy przekonanych, że mają do czynienia z rzetelną pracą popularnonaukową. Podcastów o historii jest w Polsce coraz więcej, pojawiają się bardzo wartościowe tytuły, ciągle jednak jest sporo produkcji tworzonych niemal wyłącznie z mało wiarygodnych źródeł bądź zwyczajnie stronniczych.

W Mrocznych Wiekach unikam patosu, opieram się na sprawdzownych źródłach (publikacje naukowe, popularnonaukowe i teksty źródłowe), które zawsze podaję w opisie odcinka. Ten sposób pracy cechował mnie już w Słowiańskich Demonach, dzięki czemu byłem w staie dostarczać treści wyróżniające się wysokim poziomem merytorycznym.

Przygotowanie odcinków trwa co najmniej kilkadziesiąt godzin. Jako przykład podam ponad trzygodzinną serię o Kaliguli. Najpierw przeczytałem wszystkie dostępne teksty źródłowe o tym cesarzu (Swetoniusz, Kasjusz Dion, Józef Flawiusz, Filon oraz fragmenty Seneki, Tacyta i Pliniusza) a następnie zweryfikowałem to jeszcze dwoma biografiami naukowymi autorstwa niezależnych od siebie specjalistów. Następnie pisanie, nagrywanie, edycja, tworzenie map oraz filmu na YouTube. Wszystkie mapy widoczne w filmach tworzę osobiście w płatnym oprogramowaniu Inkarnate.com. Korzystam z grafik oraz obrazów w domenie publicznej bądź na licencji Creative Commons.

wszystkie odcinki powstają na podstawie literatury

Tworząc nie tylko unikam wątpliwych źródeł, staram się również nie przenosić moich poglądów politycznych na odległą przeszłość. Dzięki temu mogę powiedzieć, że mój podcast jest na tyle  obiektywny na ile może być.

Wsparcie z Patronite pozwoli mi poświęcić więcej wolnego czasu na rozwijanie audycji tak, aby kolejne odcinki ukazywały się jak najczęściej będąc jednocześnie na wyższym poziomie technicznym :)

Opracowanie i narracja - Michał Kuźniar

Logotyp i grafika - Bartłomiej Wąsacz

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Podcast Mroczne Wieki w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Podcast Mroczne Wieki już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Alex Boniecki
Alex Boniecki
20 zł
Łukasz Czajkowski
Łukasz Czajkowski
20 zł
Etman
Etman
20 zł
Albert Choinka
Albert Choinka
10 zł
Piotr Demuth
Piotr Demuth
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.