Mroczne Wieki

W Patronite od 14.07.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 447

Liczba Patronów: 388

Zostań Patronem
Kup na prezent
50 patronów
1 330 miesięcznie
Podcast historyczny skupiający się głównie na zamierzchłych czasach, które spowija gęsta mgła tajemnicy. Pasjonuje mnie starożytność i średniowiecze, staram się tworzyć epizody przybliżające słuchaczom realia tych odległych epok. Unikam patosu i stronniczości, nie recytuję Wikipedii.

O Autorze

Mroczne Wieki to podcast historyczny skupiający się głównie na zamierzchłych czasach, które spowija gęsta mgła tajemnicy. Pasjonuje mnie starożytność i średniowiecze, staram się tworzyć epizody przybliżające słuchaczom realia tych odległych epok. W moich opowieściach niejednokrotnie staram się wyłuskać ziarno prawdy z dawnych mitów, legend czy baśni. Skąd wziął się kreteński labirynt? Gdzie znajdowało się Złote Runo? Ruś założyli Słowianie czy Skandynawowie? Co stało się z wikingami z Grenlandii?

Twórcą Mrocznych Wieków jest Michał Kuźniar, autor popularnego podcastu Słowiańskie Demony (ok. 100 tys. subskrybentów jedynie na Spotify - czerwiec 2022), który ukazywał się w latach 2019-22. W przygotowaniu odcinków czasami biorą udział także członkowie grupy rekonstrukcji historycznej ZBiR, do której należy autor.

Mroczne Wieki nie są kolejnym podcastem opartym na recytowaniu Wikipedii, nastawionym na comiesięczne wsparcie od nieświadomych słuchaczy przekonanych, że mają do czynienia z rzetelną pracą popularnonaukową. Podcastów o historii jest w Polsce coraz więcej, pojawiają się bardzo wartościowe tytuły, ciągle jednak jest sporo produkcji tworzonych niemal wyłącznie z mało wiarygodnych źródeł bądź zwyczajnie stronniczych.

W Mrocznych Wiekach unikam patosu, opieram się na sprawdzownych źródłach (publikacje naukowe, popularnonaukowe i teksty źródłowe), które zawsze podaję w opisie odcinka. Ten sposób pracy cechował mnie już w Słowiańskich Demonach, dzięki czemu byłem w staie dostarczać treści wyróżniające się wysokim poziomem merytorycznym.

Przygotowanie odcinków trwa co najmniej kilkadziesiąt godzin. Jako przykład podam ponad trzygodzinną serię o Kaliguli. Najpierw przeczytałem wszystkie dostępne teksty źródłowe o tym cesarzu (Swetoniusz, Kasjusz Dion, Józef Flawiusz, Filon oraz fragmenty Seneki, Tacyta i Pliniusza) a następnie zweryfikowałem to jeszcze dwoma biografiami naukowymi autorstwa niezależnych od siebie specjalistów. Następnie pisanie, nagrywanie, edycja, tworzenie map oraz filmu na YouTube. Wszystkie mapy widoczne w filmach tworzę osobiście w płatnym oprogramowaniu Inkarnate.com. Korzystam z grafik oraz obrazów w domenie publicznej bądź na licencji Creative Commons.

wszystkie odcinki powstają na podstawie literatury

Tworząc nie tylko unikam wątpliwych źródeł, staram się również nie przenosić moich poglądów politycznych na odległą przeszłość. Dzięki temu mogę powiedzieć, że mój podcast jest na tyle  obiektywny na ile może być.

Wsparcie z Patronite pozwoli mi poświęcić więcej wolnego czasu na rozwijanie audycji tak, aby kolejne odcinki ukazywały się jak najczęściej będąc jednocześnie na wyższym poziomie technicznym :)

Opracowanie i narracja - Michał Kuźniar

Logotyp i grafika - Bartłomiej Wąsacz


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Grzegorz Olech
Grzegorz Olech
Próg: 10 zł
Łukasz Czajkowski
Łukasz Czajkowski
Próg: 20 zł
Radosław Madej
Radosław Madej
Próg: 10 zł