Muzyka Zakorzeniona

W Patronite od 02.05.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 991

Liczba Patronów: 854

Zostań Patronem
Kup na prezent
19 patronów
455 miesięcznie
3 400 łącznie
Na co dzień zajmujemy się dokumentacją i popularyzacją muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Tutaj zbieramy fundusze na nasze działania, z naciskiem na te związane z wydawaniem profesjonalnie zrealizowanych publikacji płytowych.

O Autorze

Fundacja Muzyka Zakorzeniona dokumentuje i popularyzuje muzykę tradycyjną polskiej wsi, pomagając dziesiątkom organizacji, instytucji i osób przywracać ją do żywego obiegu kulturowego oraz odnajdywać dla niej miejsce we współczesnym świecie.
 
Zrealizowaliśmy tysiące nagrań audio i video, digitalizujemy, porządkujemy i upowszechniamy cenne zbiory archiwalne, jesteśmy producentem filmów dokumentalnych oraz małym wydawnictwem płytowym.
 
 
O naszych działaniach dowiesz się z naszej strony internetowej www.muzykazakorzeniona.pl, a o najważniejszych przeczytasz tu:
 
1) Wydajemy płyty z muzyką tradycyjną, których możecie posłuchać na Spotify, Tidal, Apple Music i Bandcampie. Skupiamy się na najstarszych śpiewaczkach i muzykach, znawcach swego kunsztu, by uchwycić ich niepowtarzalne style gry czy śpiewu. Nie zapominamy równocześnie o młodych pokoleniach grających i śpiewających miłośników wiejskich tradycji muzycznych.
 
Zawsze dbamy o najwyższą jakość nagrania, a także jego atmosferę. Realizujemy je w profesjonalnych studiach nagraniowych jak i w żywym kontekście kulturowym: na potańcówkach, festiwalach i w wiejskich domach.
 
W ciągu ostatnich 2 lat wydaliśmy 6 profesjonalnie zrealizowanych płyt z muzyką tradycyjną. W 2021 roku otrzymaliśmy nagrodę Fonogram Źródeł przyznawaną przez Polskie Radio najlepszym płytą z muzyką tradycyjną wydaną w Polsce w 2020 roku.

Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcie fonograficzne, jakim było nagranie i wydanie pomimo niesprzyjającego czasu pandemii aż czterech płyt, będących na wysokim poziomie artystycznym, dźwiękowym i dokumentalnym. Stanowią one ponadto wartościową paletę regionalną i świadectwo ciągłości kultury muzycznej pomiędzy pokoleniami.

W chwili obecnej większość wydawanych przez nas publikacji płytowych powstaje dzięki środkom własnym naszej fundacji i WSPARCIU NASZYCH DARCZYŃCÓW.

W tym miejscu warto dodać, że z większości programów grantowych MKiDN oraz instytucji mu podległych wykreślono możliwość wydawania publikacji płytowych, a w jedynym konkursie, który to umożliwia musimy konkurować z instytucjami mającymi wielomilionowe budżety i regularne dofinansowanie ze strony Państwa.

2) Opiekujemy się zbiorem archiwalnym największego badacza i popularyzatora tradycji muzycznych i rzemieślniczych Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej - Piotra Gana. Promujemy je rozwijając stronę www.archiwum-gana.pl. oraz tworząc na ich podstawie działania animacyjne i edukacyjne na wsiach.

3) Stworzyliśmy pierwszą w Polsce profesjonalną stronę o polskich tradycjach dudziarskich - www.dudziarze.pl na której publikujemy teksty opowiadające o dudziarzach z przeszłości i teraźniejszości oraz nagrania video i audio. Wspieramy większość środowisk dudziarskich w Polsce dokumentując i popularyzując lokalne inicjatywy oraz upowszechniając archiwalne nagrania wśród młodych pokoleń dudziarek i dudziarzy.

4) Rozwijamy kanał muzyka zakorzeniona w serwisie youtube na którym publikujemy regularnie nagrania muzyki tradycyjnej (jest ich tam już ponad 2000) z terenu całej Polski.

5) Organizujemy badania terenowe i profesjonalne sesje nagraniowe mające na celu dokumentować muzyczne tradycje polskiej wsi.

6) Inicjujemy i współorganizujemy działania edukacyjne i animacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.

7) Jesteśmy producentem profesjonalnych filmów dokumentalnych o muzyce tradycyjnej.

Silnikiem naszych działań są tylko 4 osoby:

 • Piotr Baczewski (Warszawa) - filmujący fotograf, popularyzator muzyki tradycyjnej i wszędobylski motor naszych działań
 • Monika Gigier (Warszawa) - etnolożka i dziennikarka, pracująca w Radiowym Centrum Kultury Ludowej   Polskiego Radia
 • Karol Majerowski (Poznań) - projektant mebli, trębacz, realizator dźwięku i kompozytor - człowiek orkiestra
 • Joanna Skowrońska (Wrocław) - śpiewaczka i etnolożka, badaczka terenowa

Realizując nasze działania współpracujemy z kilkudziesięcioma organizacjami i instytucjami:

Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca,  federacją Forum Muzyki Tradycyjnej, Biblioteką Narodową w Warszawie, Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku, Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, fundacją 9 Sił z Jeleśni, fundacją Braci Golec z Milówki, stowarzyszeniem Tratwa z Olsztyna, fundacją Wszystkie Mazurki Świata z Warszawy, fundacją Ważka z Wrocławia, stowarzyszeniem Dom Tańca z Warszawy, stowarzyszeniem Dom Tańca z Poznania, Zbąszyńskim Ośrodkiem Kultury, Polskim Radiem - Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, stowarzyszeniem Trójwiejska z Trójmiasta, fundacją Muzyka Odnaleziona z Warszawy, Biskupiańskim Zespołem Folklorystycznym z Domachowa i okolic, Muzeum Regionalnym w Iłży, fundacją Republika Radomska z Radomia, fundacja Czas Tradycji z Warszawy, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, fundacją Dorzecze Prosny

oraz licznymi pasjonatami, animatorami kultury i folklorystami z terenu całej Polski.

WSPIERAJĄC NASZE DZIAŁANIA:

- wraz z nami ratujesz i przywracasz do życia muzykę tradycyjną polskiej wsi

- odkrywasz swoje muzyczne korzenie i nieznane Ci muzyczne krainy

- pomagasz nam budować prestiż muzyki tradycyjnej

- stajesz się mecenasem wydawanych przez nas płyt i publikacji

- pomagasz nam w dotrzeć z muzyką tradycyjna tam, gdzie dotychczas jej nie było


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Sara White
Sara White
Próg: 5 zł
Anonimowy patron
Próg: 30 zł
Michał Kowalewski
Michał Kowalewski
Próg: 10 zł
Mateusz Dobrowolski
Mateusz Dobrowolski
Próg: 30 zł