Na nowo śmieci - Julia Wizowska

W Patronite od 21.08.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 589

liczba Patronów: 481

18 patronów
348 zł miesięcznie
684 zł łącznie
Julia Wizowska, czyli Babka od śmieci - propagatorka zero waste, ekoedukatorka. Opowiadam jak i po co segregować i co z odpadami dzieje się po drugiej stronie kosza. Wsparcie na Patronite pomoże mi zrealizować inicjatywy niekomercyjne, ale ważne społecznie! 

O Autorze

Cześć, dzień dobry! Z tej strony Julia Wizowska, dla znajomych Babka od śmieci. Autorka bloga nanowosmieci.pl, najbardziej bezodpadowej książki ever "Nie śmieci" oraz podcastu "Co w tym koszu".

 

 

 

Jeszcze sześć lat temu jeździłam po świecie. Pracowałam jako dziennikarka i reporterka. W przedpokoju miałam zawsze walizkę w pogotowiu – co chwilę była przepakowywana i ruszała ze mną w dalszą trasę. Przywoziłam teksty i zdjęcia do magazynów turystycznych. Publikowałam reportaże społeczne. Razem z G. (najpierw chłopakiem, potem mężem) wędrowaliśmy prywatnie i półsłużbowo przez kraje Afryki, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Dostarczaliśmy gazetom materiałów z Czeczenii po wojnie, Egiptu w czasie kryzysu tuż po Arabskiej Rewolucji. Aż w końcu wylądowaliśmy w ogarniętym wojną Doniecku. Owocem dwuletniej pracy na Donbasie była wspólna książka reportażowa - "Po północy w Doniecku". 

Wróciliśmy w październiku 2015 roku. Jeszcze przez jakiś czas budziłam się w nocy, bo wydawało mi się, że miasto jest ostrzeliwane. Przestałam jeść mięso, bo kojarzyło mi się jednoznacznie. Potrzebowałam wyciszenia i sposobu na odstresowanie się. Wróciłam do dziergania na drutach i szydełkowania. Dawałam życie niepotrzebnym rzeczom. Przerabiałam i nadawałam nowy sens przedmiotom, które mogły, ale nie musiały trafić do kosza. Po nitce do kłębka – założyłam bloga Na Nowo Śmieci. Na początku nie ujawniałam nazwiska i nie pokazywałam twarzy. Głupio – ja, reporterka, piszę o przerabianiu odpadów. Miałam toporny darmowy szablon na blogu i logo, które sama zrobiłam w bezpłatnym programie graficznym. I choć nazwa, którą wymyśliłam dla bloga oznaczała także dla mnie początek kolejnego etapu w życiu – przeniesienie się z umownych starych śmieci na nowe, to wtedy jeszcze nie wierzyłam, że pomysł się utrzyma. Że ktoś będzie chciał czytać o śmieciach, a strona stanie się popularna.

 

 

Dziś nanowosmieci.pl - to nie tylko blog o tym, jak dawać rzeczom drugie życie. To potężna baza edukacyjna na temat naszych domowych odpadów. Jeżdżę po Polsce, przyglądam się temu, co dzieje się z zawartością koszy dalej, a potem przekazuję tę wiedzę czytelnikom, słuchaczom, odbiorcom, uczestnikom warsztatów. Edukuję na blogu, w podcaście, w mediach społecznościowych. Organizuję webinary, szkolenia i warsztaty. A jednocześnie sama nieustannie się dokształcam z eko designu, CSR-u i gospodarki odpadami. 

 

 

Konto na Patronite założyłam za namową osób, które po odsłuchaniu jednego z ostatnich odcinków podcastu zapytały, czy mogą jakoś wesprzeć moją działalność, bo to, co robię jest dobre. Z drugiej strony, pojawiły się prośby o więcej! To jest wspomniany odcinek :) Jeśli chcesz, by takie treści w podcaście pojawiały się częściej - zostań moim Patronem!

 

 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem