W Patronite od 21.04.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1839

Liczba Patronów: 1317

Zostań Patronem
Kup na prezent
9 patronów
131 miesięcznie
1 870 łącznie
Popularyzujemy językoznawstwo, różne jego dziedziny, jak i różne języki. Pokazujemy na czym polega językoznawstwo, jak działają języki oraz jak wiążą się ze społeczeństwem. Śledzimy słowa i obserwujemy aktualny dyskurs. Łączymy różne perspektywy.

O Autorze

⭐ Jesteśmy platformą popularyzującą różne języki, dziedziny i ujęcia językoznawcze.

 Projekt powstał z umiłowania do językoznawstwa i języków obcych – zajmujemy się nimi naukowo i zawodowo, dlatego chcemy dzielić się naszą wiedzą z szerszą publicznością. Najbardziej zależy nam na tym, żeby o języku mówiło się nie tylko w kontekście błędów i poprawności.

Działamy głównie na Instagramie i Facebooku, mamy też własną stronę internetową, ale chcemy w przyszłości rozwijać się na innych platformach. Zaczęliśmy też niedawno nagrywać podcast.

Opowiadamy o językach i o języku samym w sobie z wielu różnych perspektyw:

 • teoretycznej i deskryptywnej, tj. w formie analizy realnie używanego języka w sposób neutralny, bez normatywnego wartościowania jego elementów,
 • historycznej, kulturowej i antropologicznej,
 • fonologicznej, składniowej i semantycznej,
 • nawet filozoficznej,
 • a od czasu do czasu – humorystycznej.

 

Co tak właściwie robimy?

⭐ Piszemy o różnych kulturach i zjawiskach społecznych, bo język odsłania nam to, w jaki sposób funkcjonują i myślą inni ludzie.

1  jidysz

⭐ Opowiadamy prostym językiem o zawiłych terminach językoznawczych.

   

⭐ Bierzemy na warsztat popularne błędy językowe, żeby przyjrzeć się czy to rzeczywiście błędy, czy może zmiany, które naturalnie zachodzą w języku od wieków.       

  

⭐ Omawiamy też sprawy aktualne, dyskutowane w przestrzeni publicznej i prasie.

7      

⭐ Język jest również ważnym narzędziem, którym odnosimy się do rzeczywistości przez nas poznawanej, dlatego pojawi się co nieco o filozofii (i o tym jakim językiem posługują się filozofowie).

  

⭐ Śledzimy słowa i uważnie analizujemy etymologie.

    

⭐ Gwarantujemy wsparcie językowe i przygotowujemy materiały pomocowe, np. słowniczki pomocowe polsko-ukraińskie. Wszystkie materiały z założenia chcemy udostępniać za darmo, dlatego każde wsparcie od was będzie dla nas możliwością tworzenia kolejnych! O naszych słowniczkach napisały różne media.

  

⭐ Na Instagramie regularnie odpowiadamy na Wasze pytania,  edukujemy, jak czytać i weryfikować językoznawcze źródła i wspólnie dyskutujemy o różnych zjawiskach językowych. :)

Jakie mamy plany?

Chcemy tworzyć przestrzeń do swobodnej refleksji nad językiem. Przez kilka miesięcy udało nam się regularnie wrzucać wpisy oraz postawić stronę internetową (łącząc to wszystko ze studiami i pracą zawodową), która funkcjonuje jako darmowa baza rzetelnych materiałów językowych i językoznawczych. Od niedawna nagrywamy też podcast.

Do tej pory wszystko robiliśmy na własny koszt, jednak z coraz większym zainteresowaniem przychodzi coraz więcej pracy – stąd pojawił się pomysł założenia konta na Patronite.

Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mieć możliwość rozwijać się dalej i realizować nasze inne pomysły na językoznawcze treści takie jak np. dogłębne analizy poruszanych tematów, materiały o różnych językach, regularne komentarze bieżących spraw czy rozmowy z ekspertami.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Darya Pupkevich
Darya Pupkevich
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 6 zł
Kasia Kozioł
Kasia Kozioł
Próg: 11 zł
Piotr Bolek
Piotr Bolek
Próg: 11 zł
Magdalena Golden
Magdalena Golden
Próg: 6 zł