Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Oficyna Peryferie w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyPrzedstawiam wam Warsaw Zine Library, czyli bibliotekę zinów w Warszawie. Na jej potrzeby zaadoptowałem część mojej pracowni Oficyna Peryferie, gdzie na co dzień zajmuję się wydawaniem i tworzeniem publikacji artystycznych.
Przez lata zbierałem, kupowałem i wymieniałem się zinami, które zajmowało coraz to nowe kartony. Nadszedł czas tę kolekcję udostępnić!
Udostępnienie publiczności kolekcji zinów – tworzę przestrzeń, w której można odkrywać i czytać ziny, poznając różnorodne spojrzenia na tę formę wypowiedzi.
Popularyzacja zinów jako formy wypowiedzi – szczególny nacisk kładę na ich rolę w świecie post-cyfrowym, gdzie druk staje się alternatywą wobec nadmiaru bodźców cyfrowych.
Edukacji i udostępnienie zasobów dla twórców i twórczyń – chcemy zapewnić miejsce i wsparcie merytoryczne, w którym możliwe będzie rozwijanie projektów w duchu DIY i sieciowanie z szeroko pojętym środowiskiem.
W ramach WZL skupiam się głównie na nowej fali zinów — tych powstających po 2010 i współcześnie oraz w kontekście artystycznym.
Na co nie zbieram? Na czynsz (ten opłacam z bieżącej działalności w Oficynie) oraz na wynagrodzenie (biblioteka to projekt non-profit).
Nasza biblioteka znajduje się w pracowni Oficyny Peryferie, która jest częścią Pracowni Wschodniej.
Godziny otwarcia:
środa-piątek 16-20
sobota-niedziela 12-18
Adres:
Oficyna Peryferie (w Pracowni Wschodniej)
ul. Skoczylasa 8
03-469 Warszawa
(na rogu z pl. Hallera)
Otwarcie biblioteki zinów w Oficynie to nie koniec. Obecny stan to nie forma finalna. To dopiero początek. Zapraszam cię do tej czytelni, abyśmy rozwijali ją razem. Ziny są o komunikacji, a do niej potrzebni są odbiorcy – dlatego chcę, aby ta kolekcja była publicznie dostępna! Zapraszam Cię — przyjdź i czytaj ziny. A jeśli możesz, to wesprzyj projekt :)
Nazywam się Michał Chojecki. Od 2014 roku prowadzę Oficynę Peryferie – niezależne studio, które wspiera twórców i twórczynie zinów, małych publikacji oraz grafiki artystycznej. W tym czasie wydałem kilkadziesiąt zinów, tyle samo grafik i kilkanaście książek. Organizowałem setki warsztatów i wykładów, prezentując się na najważniejszych targach książki artystycznej, takich jak LA Art Book Fair, Tokyo Art Book Fair, African Art Book Fair i inne. W 2023 roku uzyskałem stopień doktora habilitowanego za książkę „Jak zrobić zina? Self-publishing dla artystek i artystów”, która stanowi poradnik i manifest niezależnego publikowania. Pracuję na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, gdzie prowadzę zajęcia Laboratorium Publikacji Graficznych.
Robisz ziny? Przyślij mi jeden egzemplarz (odeślę ci jeden ze swoich).
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.