Spółdzielnia Ogniwo

W Patronite od 28.02.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 252

liczba Patronów: 251

42 patronów
980 zł miesięcznie
30 515 zł łącznie
Niezależny dom kultury i księgarnia tymczasowo na Grzegórzkach. Przyjazna przestrzeń dla działań społecznych. Forma organizacji: spółdzielnia, zarządzana demokratycznie przez wszystkie członkinie i członków. Zapraszamy na Grzegórzecką 102/4!

O Autorze

Spółdzielczy Dom Kultury to hasło, które najlepiej opisuje czym jest Ogniwo. Założyliśmy spółdzielnię, ponieważ współdziałanie i demokrację w miejscu pracy uważamy za najważniejszy element zarządzania.

 

Tymczasową siedzibą spółdzielni jest lokal przy ulicy Grzegórzeckiej 102/4, gdzie dawniej działała księgarnia Italicus. W latach 2014-2020 Ogniwo mieściło się przy ul. Paulińskiej 28, w budynku dawnej łaźni żydowskiej.  Poszukiwania idealnego miejsca dla Nowego Wspaniałego Ogniwa trwają!

W naszej kameralnej księgarni znajdziecie książki ambitne i zaangażowane społecznie. W ofercie mamy publikacje m.in.: Krytyki Politycznej, Bęc Zmiany, Wydawnictwa Czarne i Wydawnictwa Karakter; czasopisma: “Nowy Obywatel” i “Glissando”. Stałe miejsce u nas ma regał na bookcrossing - wędrującą książkę. Organizujemy też spotkania autorskie i wspieramy festiwale literackie; gościli u nas nagradzani autorzy i autorki: Anna Cieplak, Weronika Gogola, Olga Drenda, Tomasz Michniewicz, Martín Caparrós. Współpracujemy z Festiwalem Conrada i Weekendem Księgarń Kameralnych. W ofercie posiadamy również niezależne czasopisma, takie jak “Nowy Obywatel” czy “Magazyn Kontakt”. Oprócz lektur można u nas kupić fairtrade’ową kawę uprawianą przez zapatystów z Meksyku.

Chcemy żeby nowa przestrzeń Ogniwa dalej była miejscem przyjaznym krakowskim organizacjom pozarządowym i niezależnym inicjatywom wspierającym szeroko pojętą tolerancję, walkę o prawa kobiet i mniejszości. Stale współpracujemy ze Stowarzyszeniem Queerowy Maj oraz Stowarzyszeniem Miasto Wspólne. Jesteśmy otwarte na różnorodne działania prospołeczne. Jako spółdzielnia pracy promujemy idee ekonomii społecznej i współpracujemy ze spółdzielniami pracy i spółdzielniami socjalnymi z całej Polski.

Dzięki Waszemu wsparciu przetrwaliśmy trudny moment pierwszej przeprowadzki i kontynuujemy działalność: organizujemy wydarzenia online, prowadzimy sprzedaż z dowozem, wysyłkową oraz reaktywowaliśmy księgarnię stacjonarną na Grzegórzeckiej. 

Przed nami poszukiwania nowego lokalu, prace remontowe i przeprowadzka nr 2. Bez Was się nie uda!

Cześć (spółdzielni) pracy!

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem