Cześć
Nazywam się Łukasz Szydłak i jestem założycielem grupy Ogrodnicza Krowodrza. Kolektywu, który połączył mieszkańców Dzielnicy V Krakowa, Zielony Blok i Fundację Czas Wolny. Od kilku lat prowadzę miejski ogród na dziedzińcu bloku w centrum Krakowa. Dziedziniec ten nazwałem Zielony Blok (www.zielonyblok.pl). W roku 2021 w 111. rocznicę przyłączenia Krowodrzy do Krakowa współorganizowałem projekt #Krowodrza111, w ramach którego upamiętnialiśmy wyjątkową, ogrodniczą spuściznę tej dzielnicy. To tutaj, wzdłuż Młynówki Królewskiej rozlokowane były gospodarstwa, z których warzywa trafiały na stoły krakowian. To tutaj swój ogród warzywny miała królowa Bona. (Więcej na ten temat znajdziesz w artykule). Projekt zakończył się sukcesem, a zgromadzeni wokół grupy mieszkańcy postanowili działać na przekór betonozie, szerząc wśród miejskiej zabudowy nowy trend – ogrodozę!
Grupę Ogrodnicza Krowodrza tworzą otwarte, barwne osobowości, które odmieniają naszą dzielnicę. Miejsce, w którym do tej pory nie działo się za wiele, zaczęło ponownie tętnić życiem - powstało pięć instalacji ogrodniczych. Spacerując dzielnicą, można było spotkać uśmiechniętych ludzi, niosących tyczki przez przejścia dla pieszych lub dzierżących konewki w dłoniach. Nie bez powodu akronim grupy brzmi OK. Skupiamy się przecież wokół pozytywnych działań, wierząc, że współpracując możemy osiągnąć więcej, niż protestując. Nie podoba się nam okolica? Zmieniamy ją. Uważamy, że jest za mało zieleni? Obsadzamy razem donice i sadzimy drzewa. Jest szaro i brudno? Posprzątamy i malujemy przestrzeń wokół siebie. Efekty tej kooperatywy można było podziwiać, przyglądając się kwitnącym słonecznikom i dojrzewającym dyniom, jakie partyzancko zasiano i zasadzono w całej Dzielnicy V. Grupa Ogrodnicza Krowodrza na stałe wpisała się w krajobraz Krakowa.
Znajdziesz nas: Ogrodnicza Krowodrza | Facebook
Grupa jest otwarta na nowe osoby. Przyłącz się do nas, siejąc i sadząc. Wspieraj nasze działania przez patronite! Dzięki temu będziemy mogli realizować kolejne instalacje ogrodnicze, edukować i budować sąsiedzkość. Marzymy o własnym ogrodzie społecznym. Obecnie sami współfinansujemy nasz projekt, dołącz do nas i zostań patronem!
1. Instalacje ogrodnicze z jadalnego krajobrazu.
Jako miejscy ogrodnicy na terenie Dzielnicy V tworzymy instalacje ogrodnicze, w których wykorzystujemy rośliny jadalne. Przyświeca im idea edible landscapingu, tj. takiego zestawiania roślin użytkowych (warzyw, jadalnych kwiatów czy zbóż), które pozwala na eksponowanie ich walorów ozdobnych. W kilku miejscach, ważnych dla naszej dzielnicy z historycznego punktu widzenia, zostały posadzone rośliny użytkowe reprezentujące te, które rosły w przeszłości w okolicznych gospodarstwach, ulokowanych na obu brzegach Młynówki Królewskiej. W roku 2022 planujemy dwie lub trzy takie instalacje.
Ogrodnicza Krowodrza - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)
2. Posadziliśmy Sad krowoderski.
W ramach projektu #Krowodrza111 i we współpracy z Radą Dzielnicy V zrealizowaliśmy wielkie marzenie o Sadzie Krowoderskim. W listopadzie wraz z mieszkańcami zasadziliśmy czternaście jabłoni, które utworzyły pierwszy miejski sad na Krowodrzy.
Mieszkańcy Krowodrzy posadzili sad! - Kraków, ESKA.pl
3. Miejską partyzantkę ogrodniczą.
Propagujemy idee miejskiej partyzantki ogrodniczej, czyli sadzenie roślin bez zezwolenia na ziemi nienależącej do nas lub na terenie publicznym celem poprawy środowiska lub uprawy warzyw czy kwiatów do wykorzystania przez innych lub ku ich uciesze. Wspólnie sialiśmy słoneczniki i dynie w całej dzielnicy. Powstała również specjalna instalacja ogrodnicza, gdzie każdy mógł posadzić rośliny jadalne.
Partyzancka majówka – ZIELONY BLOK
4. Edukujemy.
Na swoim koncie mamy udział w takich wydarzeniach jak Piknik Krakowski w ramach Kraków Culture Summer i w IV Wielkiej Lekcji Ekologii, gdy edukowaliśmy mieszkańców na temat miejskiego ogrodnictwa i szukaliśmy rozwiązań, jak może ono wesprzeć nas wszystkich w walce ze zmianami klimatycznymi.
5. Integrujemy.
Budujemy pozytywną sąsiedzkość, wspólnie sadząc i uprawiając rośliny w przestrzeni miejskiej. Organizujemy pikniki, powołujemy do życia nowe ulice, malujemy ogrodzenia. Łączymy sztukę z ogrodnictwem. Podczas letniego cyklu Krowie lato zaprzyjaźnieni artyści prowadzili warsztaty z tworzenia masek, malowania abstrakcyjnych krów czy robienia krowich placków!
Mieszkańcy Krowodrzy chwalą się ciekawą historią swojej dzielnicy (tvp.pl)
Nasze nagrody przygotowali dla Was:
Diana Bejker – krowoderska rysowniczka, amatorka podwójnego espresso w Kombinat Coffee & Bar i wieczornych spacerów Młynówką Królewską. W swoich pracach stosuje różnorakie techniki, a inspiruje ją przede wszystkim natura oraz ludzie w czynnościach swych zwyczajnych i niezwyczajnych. W wolnych chwilach maluje roślinne portrety i stara się utrzymać przy życiu domowe rośliny i dwa koty. Więcej znajdziesz na instagramie ilustratorki.
Zofia Kerneder-Giemborek (Jonia) – nie chciała naprawiać sztuki starej, bo wiadomo, że z racji wieku jest ona dostojna i poważna, więc wiadomo, że trzeba o nią dbać. Jest konserwatorem sztuki współczesnej w MOCAKu, bo ta pełna jest nieoczywistości... Oprócz dzieła jest też artysta, który pięknie te oczywistości i powagę dzieła sztuki demaskuje. I ma ogród na dachu. W projekcie pełni funkcję koordynatora artystycznego.
Joanna Wendorff – fundatorka i prezeska Fundacji Czas Wolny, członkini nieformalnej grupy SOS Zabłocie, krakowska aktywistka, absolwentka studium podyplomowego Zarządzanie Zrównoważonym Rozwojem Miast na Politechnice Krakowskiej. Od kilku lat współorganizuje wydarzenia na pograniczu sztuki i ekologii, mające na celu integrację i aktywizację społeczeństwa wokół tworzenia dobra wspólnego oraz kreatywnego spędzania wolnego czasu.
Łukasz Szydłak – miejski ogrodnik, twórca jadalnych krajobrazów, założyciel sąsiedzkiego ogrodu Zielony Blok, współorganizator projektu #Krowodrza111, upamiętniającego tradycje ogrodnicze Dzielnicy V Krakowa, założyciel grupy Ogrodnicza Krowodrza, skupiającej lokalnych miejskich ogrodników. W swoich działaniach sięga po ogrodniczą partyzantkę, mobilne ogrody społeczne i instalacje ogrodnicze.
Grafika awatru, tła i widgetu została zaprojektowana przez Katarzynę Wolny-Grządziel.