Kamil Ariel Mąkosza

W Patronite od 16.12.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 798

Liczba Patronów: 592

Zostań Patronem
Kup na prezent
32 patronów
643 miesięcznie
9 312 łącznie

Zbieraj doświadczenia

700 zł

miesięcznie

91%

osiągnięto

57 zł

brakuje

Przechodzimy do konkretów. Tutaj mam opłacony pakiet Adobe, i w ciągu roku zebraną kwotę na półtora miesięczną wyprawę po Polsce z której powstaną relacje tekstowo-fotograficzna na Facebooku oraz długi film na Youtube.
Wyprawa Wild West Poland kosztowała mnie około 3000zł (saldo za okres wyprawy), przygotowanie roweru na tak długą wprawę to kolejne kilkaset złotych i jakieś "drobniejsze" zakupy związane ze szpejem i gratami związanymi z wyprawą.

Żyj prawdziwie

1 500 zł

miesięcznie

42%

osiągnięto

857 zł

brakuje

Wyprawy, a szczególnie prowadzenie kanału, w obecnej formie, generuje duże koszty. Środowisko pracy gdzie tworzę, dwumiesięczna wyprawa w trakcie (również bezpłatnego) urlopu, zakup sprzętu który jest potrzebny do tworzenia właśnie takiego kontentu.
Mogę swobodnie tworzyć i kupić to co jest mi potrzebne. Ani za dużo, ani za mało a Ja, nie muszę brać dodatkowych zleceń żeby realizować filmy i relacje z wyprawy. Być może będę mógł sobie pozwolić na jeden dzień wolny w tygodniu żeby jednak weekend spędzić z bliskimi, nie tylko przy komputerze.

A jak to wygląda dokładniej?
Trudno jest oszacować całkowity koszt wyprawy i jest to zależne od tego, co i jak mam liczyć. Nie mniej przykładowo, wyprawa Wild West Poland kosztowała mnie około 4000zł a zrobienie filmu dodatkowe 6000zł. Nie oszukujmy się. Wiele z tych rzeczy nie jest mi absolutnie potrzebne do życia i są wykorzystywane tylko na wyprawach i tylko podczas tworzenia treści związanych z kanałem. Nie wliczam tutaj tego co już było zakupione wcześniej - graty rowerowe, aparat, obiektywy itp. Są też koszty jednorazowe takie jak zakup nowego monitora.
-+/- 1000zł części: bagażnik przód, opony, łańcuchy, okładziny, kaseta, kółka przerzutki
+/- 3000zł sama wyprawa i koszty związane z codziennym życiem
-+/- 1200zł karty pamięci
+/- 2000zł powerbank, kamerka sportowa, czołówka i kilka innych rzeczy
Film
+/- 1000zł pakiet Adobe (licząc czas użytkowania od początku wyprawy do zakończenia produkcji filmu)
1700zł dyski do zmgazynowania materiału z wyprawy
1600zł dodatkowy monitor
+/- 500zł paczki dźwiękowe i muzyka
+/- 1600zł kursy związane z filmem, montażem i fotografią

Więc jak widzisz, sama wyprawa i pojechanie w teren to jedno. Zrobienie filmu i praca nad materiałem to zupełnie inna sprawa. Oczywiście nie kupuję nowego monitora czy kursu co roku, tak dla jasności. Nie mniej, masz ogląd jak wygląda prowadzenie kanału od strony finansowej.

Można pracować

250 zł

miesięcznie

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Filmy na Youtubie widać kilka razy do roku, jednak praca nad całym materiałem, czyli relacje tekstowo-fotograficzne oraz film, trwają kilka, nawet 5 miesięcy.
Pogadajmy więc o pieniądzach. Podczas pracy nad materiałem korzystam z oprogramowania, bez którego nie byłbym w stanie tworzyć. Lightroom, Photoshop, Premiere pro, After effects, Media encoder itd.
Pakiet Adobe kosztuje mnie 30 euro miesięcznie (stan 2021). Tutaj kieszeń boli mnie co miesiąc, choć nie tak bardzo jak w innych przypadkach - koszty pracy stacji roboczej czyli przyziemne opłaty.
Dodatkowo pozwoli mi to na utrzymanie (w przyszłości) swojego bloga poza facebookiem
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Marcin Kwaśniewski
Marcin Kwaśniewski
Próg: 14 zł
Kamil Krzysztof
Kamil Krzysztof
Próg: 7 zł
Łukasz Gadzik
Łukasz Gadzik
Próg: 7 zł
Piotr Smorczewski
Piotr Smorczewski
Próg: 7 zł
Maciej Róg
Maciej Róg
Próg: 14 zł