Otwarta Pracownia Jazdów

W Patronite od 09.01.2017

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 131

liczba Patronów: 162

79 patronów
2 200 zł miesięcznie
39 895 zł łącznie
Siłami społecznymi prowadzimy drewniany, fiński domek w centrum Warszawy - miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej. Dołącz do nas!

O Autorze

Otwarta Pracownia Jazdów mieści się, w 75-letnim drewnianym domku fińskim otoczonym zielonym ogrodem, w środku Warszawy. Jest częścią Otwartego Jazdowa - największego oddolnego centrum kultury i edukacji w Polsce.

To miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej społeczności akademickiej Wydziału Architektury PW. To przestrzeń otwarta dla mieszkańców Warszawy z misją popularyzacji wiedzy o architekturze i historii naszego miasta, a także interdyscyplinarnej dyskusji nad jej przyszłością. Angażujemy się w różne twórcze projekty, z biegiem czasu zaczęliśmy poszerzać naszą perspektywę o inne dziedziny.

czerwiec 2016, fot. Agnieszka Trzcińska

Nie mamy stałego, instytucjonalnego wsparcia finansowego. Prowadzimy Pracownię siłami społeczności - dziesiątką Opiekunów i Opiekunek wspieranych akcyjnie przez około setkę Przyjaciół Pracowni. Całość zaś na co dzień koordynują Hela i Mateusz. 

Pracownia to miejsce dla ludzi, którzy cenią kolektywne działanie i rozumieją wartość dbania o wspólną przestrzeń. Dla osób twórczych, otwartych na innych, chcących zmieniać rzeczywistość. Dla tych, którzy szukają domowej atmosfery i miejsca, w którym mogą realizować się społecznie. Otwarty charakter Pracowni, model działania oparty na wolontariacie i współodpowiedzialności za miejsce, w szerszej perspektywie ma wspierać, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 

Porządki domkowe (wrzesień 2019) fot. Mariia Gubasheva

Na przestrzeni 4 lat działania udało nam się stworzyć i rozwinąć zupełnie wyjątkowe, chętnie odwiedzane miejsce na mapie Warszawy - w minionym roku mieliśmy prawie 11 000 wizyt.

W Pracowni możesz:

  • skorzystać z Współpracowni, otwartego miejsca pracy - zapraszamy zarówno do domku, jak i ogrodu,
  • zobaczyć wystawy fotografii, komiksów, malarstwa, plakatów młodych twórczyń i twórców,
  • posłuchać autorytetów z dziedziny architektury, takich jak Maciej Miłobędzki czy Bolesław Stelmach, opowiadających  o projektach swoich budynków w ramach cyklu “o architekturze Warszawy”,
  • razem z nami dbać o ogród i domek w ramach corocznych prac porządkowo-remontowych,
  • posłuchać debiutujących artystek i artystów - to u nas pierwszy raz zagrało Tęskno czy Kwiat Jabłoni, a także występów tych już dobrze znanych - jak Hania Rani, Misia Furtak czy Bass Astral w ramach cyklu “Muzyka w Pracowni”.

Muzyka w Pracowni: Oly (lipiec 2018) fot. Krzysztof Lech

Współorganizujemy także różne pobudzające kreatywność i promujące twórczość inicjatywy. W 2019 roku odbyły się u nas m.in. "Koleżeńskie Spotkania Projektantów Grafiki”, "Festiwal Myśli Abstrakcyjnej”, letnia szkoła architektury STORE Summer School, "Spotkania Klubu Ilustratora", "Festiwal Laba - święto czasu wolnego" (z Kwartalnikiem Przekrój), “Akademia Młodego Architekta”, spotkanie “Partnerstwa dla Klimatu”, "JAZZdów” (jammy jazzowe z topowymi polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim i Agą Zaryan)  czy Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury (OSSA 2019).

warsztaty z projektowania plansz (listopad 2017) fot. Mateusz Potempski

Otwarta Pracownia jest prowadzona przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW. Mieści się w fińskim domku przy ul. Jazdów 3/6. Domek jest udostępniony przez Dzielnicę Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem