Otwarta Pracownia Jazdów

W Patronite od 09.01.2017

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 113

Liczba Patronów: 161

Zostań Patronem
Kup na prezent
140 patronów
5 365 miesięcznie
170 910 łącznie
Siłami społecznymi prowadzimy drewniany, fiński domek w centrum Warszawy - miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej.
Dołącz do nas!

O Autorze

Otwarta Pracownia Jazdów mieści się w 75-letnim drewnianym domku fińskim otoczonym zielonym ogrodem, w środku Warszawy. Jest częścią Otwartego Jazdowa - największego oddolnego centrum kultury i edukacji w Polsce.

To miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej społeczności akademickiej Wydziału Architektury PW. To przestrzeń otwarta dla mieszkańców Warszawy z misją popularyzacji wiedzy o architekturze i historii naszego miasta, a także interdyscyplinarnej dyskusji nad jej przyszłością. Angażujemy się w różne twórcze projekty, z biegiem czasu zaczęliśmy poszerzać naszą perspektywę o inne dziedziny.

sierpień 2020, fot. Maciej Mucha

Nie mamy stałego, instytucjonalnego wsparcia finansowego. Prowadzimy Pracownię siłami społeczności - dziesiątką Opiekunów i Opiekunek wspieranych akcyjnie przez około setkę Przyjaciół Pracowni. Całość zaś na co dzień koordynuje Mateusz. 

Pracownia to miejsce dla ludzi, którzy cenią kolektywne działanie i rozumieją wartość dbania o wspólną przestrzeń. Dla osób twórczych, otwartych na innych, chcących zmieniać rzeczywistość. Dla tych, którzy szukają domowej atmosfery i miejsca, w którym mogą realizować się społecznie. Otwarty charakter Pracowni, model działania oparty na wolontariacie i współodpowiedzialności za miejsce, w szerszej perspektywie ma wspierać, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 

Porządki domkowe (wrzesień 2021) fot. Patrycja Kuśmierczyk

Na przestrzeni 6 lat działania udało nam się stworzyć i rozwinąć zupełnie wyjątkowe, chętnie odwiedzane miejsce na mapie Warszawy - w minionym roku mielismy ponad 8 000 wizyt!

W Pracowni możesz:

  • skorzystać z Współpracowni, otwartego miejsca pracy - zapraszamy zarówno do domku, jak i ogrodu,
  • zobaczyć wystawy fotografii, komiksów, malarstwa, plakatów młodych twórczyń i twórców,
  • posłuchać autorytetów z dziedziny architektury, takich jak Maciej Miłobędzki czy Bolesław Stelmach, opowiadających  o projektach swoich budynków w ramach cyklu “o architekturze Warszawy”,
  • razem z nami dbać o ogród i domek w ramach corocznych prac porządkowo-remontowych,
  • posłuchać debiutujących artystek i artystów - to u nas pierwszy raz zagrało Tęskno czy Kwiat Jabłoni, a także występów tych już dobrze znanych - jak Hania Rani, Misia Furtak czy Bass Astral w ramach cyklu “Muzyka w Pracowni”.

Muzyka w Pracowni: Oly (lipiec 2018) fot. Krzysztof Lech

Współorganizujemy także różne pobudzające kreatywność i promujące twórczość inicjatywy. W 2019 roku odbyły się u nas m.in. "Koleżeńskie Spotkania Projektantów Grafiki”, "Festiwal Myśli Abstrakcyjnej”, letnia szkoła architektury STORE Summer School, "Spotkania Klubu Ilustratora", "Festiwal Laba - święto czasu wolnego" (z Kwartalnikiem Przekrój), “Akademia Młodego Architekta”, spotkanie “Partnerstwa dla Klimatu”, "JAZZdów” (jammy jazzowe z topowymi polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim i Agą Zaryan)  czy Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury (OSSA 2019).

warsztaty z projektowania plansz (listopad 2017) fot. Mateusz Potempski

Otwarta Pracownia jest prowadzona przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW. Mieści się w fińskim domku przy ul. Jazdów 3/6. Domek jest udostępniony przez Dzielnicę Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Sophia Schmuck
Sophia Schmuck
Próg: 20 zł
Dominika Zub
Dominika Zub
Próg: 35 zł
Mateusz Soliński
Mateusz Soliński
Próg: 100 zł
Alicja Jarochowska
Alicja Jarochowska
Próg: 20 zł
Lukasz Wolenski
Lukasz Wolenski
Próg: 20 zł