Avatar użytkownika

Planeta Abstrakcja

738
patronów
16 940 
miesięcznie
738
patronów
16 940 zł
miesięcznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
🚲ROZMÓWCA🚲

Dziękujemy! Witaj w gronie Patronów! Od dziś jesteś częścią tego projektu.

Możemy odwdzięczyć się zaproszeniem do naszej zamkniętej grupy na facebooku. Planujemy tam przede wszystkim:

🌍 Relacje na żywo - Czasem będą to dłuższe rozmowy/wywiady z bohaterami kolejnych materiałów (w planach mamy ponowne odwiedzenie polskich wiosek w Brazylii oraz Julii z Recife) innym razem transmisje z obozowania w namiocie gdzieś w Kazachstanie lub w Armenii. Będzie więcej czasu na pytania i liczne dyskusje.

🌎 Konsultacje, narady, głosowania - Często mamy wątpliwości jaki kierunek podróży obrać, jaką miniaturkę do filmu wybrać? Jak nazwać kolejny odcinek? Na grupie od czasu do czasu pojawią się ankiety dotyczące wielu podobnych tematów.

🌏 Smaczki, głupotki, wycięte wstawki - Kiedy wyruszymy w następną podróż, zaczniemy nagrywać trochę więcej, od czasu do czasu na grupie zapostujemy jakieś wycięte fragmenty czy luźniejsze materiały

🌍 Spontaniczne zbijanie piątki w terenie - Zawsze kiedy jesteśmy w Polsce odwiedzamy co najmniej kilka miast i chętnie poznamy przy okazji patronów.
20 zł miesięcznie
🚗GOŚĆ ODCINKA!🚗

Dziękujemy bardzo!

W ramach naszej wdzięczności możemy umieścić twoje imię i nazwisko lub pseudonim na planszach, które będą pojawiać się pod koniec odcinków. Oczywiście jeśli chcesz pozostać anonimowy napisz do nas, bądź po prostu wybierz opcję wsparcia anonimowego.

Naszą wdzięczność wyrazimy również tak jak w poprzednim progu ( zaproszeniem do grupy itd.)
30 zł miesięcznie
🚚MECENAS PROZY🚚

Super! Jest nam bardzo miło.

Może chcesz otrzymać od nas pocztówkę? Mamy na celowniku ciekawe kierunki (Afganistan, Brazylia, Angola i Mozambik) i nawet jeśli np w górach Badachszanu nie znajdziemy sklepu z kartkami, to sami zrobimy jakieś ciekawe zdjęcia, odpowiednio je obrobimy i wyślemy opatrzone jakimś opisem.

Oczywiście naszą wdzięczność wyrazimy również tak jak w poprzednich progach (zaproszeniem do grupy, pojawieniem się na planszach końcowych itd.)
50 zł miesięcznie
🚂MECENAS POEZJI🚂

MEGA! Mega wielkie dzięki!

Co powiecie na wysłaną z podróży kartkę z FRASZKĄ? Fraszka, to nie jest już zwykła pocztówka, to pocztówka liryczna. Do jej napisania potrzeba inspiracji. Zaczerpniemy ją z łykiem Yerby, kawy lub kto wie może po prostu wódeczki :) Kiedyś bardzo lubiliśmy wymyślać krótkie wierszyki (rymowane i białe) Dla patronów chętnie wrócimy do tego zajęcia!

Oczywiście naszą wdzięczność wyrazimy również tak jak w poprzednich progach (zaproszeniem do grupy, pojawieniem się na planszach końcowych itd.)
100 zł miesięcznie
🚄DUSZA ODCINKA🚄

Jeśli ktoś wybierze ten próg to po prostu WOW! To dla nas ogromny zaszczyt. Wspierając nas w dużym stopniu wpływasz na naszą działalność, czyniąc ją nie tylko możliwą, ale po prostu świetnie prosperującą. Dziękujemy Tobie z całego serca!

W ramach podziękowań:

🧡 Po pierwsze chcielibyśmy zorganizować NARADĘ, która przyjmie postać czegoś w rodzaju spotkania kulturowego. Ugotowalibyśmy jakieś ciekawe jedzenie z Azji Centralnej bądź Ameryki Południowej, opowiedzielibyśmy coś więcej o którymś z odcinków, może zorganizujemy przedpremierowy pokaz jakiegoś materiału? Na deser zaserwowalibyśmy również wina, które chłodzą się w piwnicy od naszego ślubu (jest ich kilkanaście butelek :D) W trakcie tego spotkania chcielibyśmy podyskutować też o tym co wam się na kanale podoba lub nie (jesteśmy otwarci na sugestie itd.) Jeśli będziemy akurat po jakieś wyprawie postaramy się również przywieźć ze sobą jakieś pamiątki, którymi chętnie się podzielimy. Nie wiemy jeszcze, gdzie moglibyśmy zorganizować podobne spotkanie - może jakaś salka, może remiza strażacka, a może w naszym rodzinnym domu w Poznaniu? Wszystko ustalimy wspólnie.

🧡 Po drugie patroni z tego progu mogą zostać "Duszą Odcinka". Na początku materiału może wyświetlić się wtedy wasze imię i nazwisko lub pseudonim (Jeśli tego oczywiście chcecie)

🧡 Nie ominą Cię też podziękowania ze wszystkich poprzednich progów (prosimy tylko o informacje czy wolisz fraszkę, czy pocztówkę)

(Uwaga próg dostępny tylko dla ludzi :D Niedostępny dla firm, organizacji itd.)
200 zł miesięcznie
🛫KRÓL/ KRÓLOWA MICUCH🛫

Ten próg to już szaleństwo. Stajesz się po prostu abstrakcyjnym królem/królową.

Naszą wdzięczność chcemy wyrazić w jakiś wyjątkowy sposób.

👑Podczas kolejnej podróży postaramy się wykonać jakiś performance w strojach ludowych z danego kraju. W zależności od tego co wolisz może to być np. próba tańca ludowego, recytacja jakiegoś lokalnego wiersza, lub coś bardziej szalonego.

👑Oczywiście nagramy to i wyślemy Tobie! Ogólnie to tylko nasz abstrakcyjny pomysł możemy zrobić coś innego (w granicach rozsądku)

👑Nie ominą Cię też podziękowania ze wszystkich poprzednich progów (prosimy tylko o info czy wolisz fraszkę, czy pocztówkę)

(Uwaga próg dostępny tylko dla ludzi :D Niedostępny dla firm, organizacji itd.)

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Planeta Abstrakcja w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Planeta Abstrakcja to trochę takie google street view, tylko z żywymi ludźmi, którzy zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia :)

Cześć 👦👱‍♀️ Tu Borys i Ola.
Opowiemy wam trochę o naszym projekcie.
W naszej działalności staramy się być twórcami "map czasu"🗺. Podróżujemy po świecie i poszukujemy świadków obecnej epoki by nagrać ich spostrzeżenia na temat miejsc w jakich żyją.

Nasz kanał nigdy nie miał potencjału na zostanie jakimś Daily Vlogiem, albo kanałem najbardziej na czasie, ale myślimy że może stać się kanałem najbliżej ludzi.


NASZA INSPIRACJA🔐

Stworzenie takiego zamysłu nie było wcale oczywiste i zajęło nam sporo czasu.
Kluczową postacią w historii naszego nagrywania jest moja babcia, która była pierwszą bohaterką tych amatorskich filmików.

Babcia Bola👵 zawsze w bardzo barwny sposób opowiadała o wydarzeniach z przeszłości.
Śmierć marszałka Piłsudskiego to był dla niej moment kiedy "umarł dziadek wszystkich Polskich dzieci" a Poznański czerwiec 1956 roku to czas kiedy zamknęli najlepszą lodziarnię w mieście. Opowieści babci były proste, bez patosu. Opierały się głównie o jakieś detale, czasem całkowicie ignorując bieg wydarzeń, o jakim czytaliśmy w książkach.

Mojej babci na starsze lata część z tych historii zaczęła zlewać się z teraźniejszością, zdarzało jej się zapytać "czy Niemcy już wyszli z miasta? Czy możemy świętować? Może kupimy tort? Chcąc nie chcąc często świętowaliśmy z nią. Siedzieliśmy razem przy stole w kuchni w 1945 roku.

To wszystko uświadomiło nam, że historia nie dzieje się raz, tylko trwa w świadomości ludzi latami...
Te rozmowy z babcią zbiegły się w czasie z niepokojami w Europie - kryzysem migracyjny, wojną na wschodzie Ukrainy. Zainteresowaliśmy się wtedy "zagranicą".

Próbowaliśmy poznać świat słuchając ogólnodostępnych mediów. Chcieliśmy  dowiedzieć się co naprawdę dzieje się w głowach ludzi mieszkających w zasadzie tak blisko nas.
Szukaliśmy odpowiedników tych opowieści o dziadku wszystkich dzieci i zamkniętych lodziarniach, takich realnych, prawdziwych przeżyć. Szukaliśmy i nie mogliśmy znaleźć.

Odnosiliśmy wrażenie, że informacje płynące do nas ze świata są okrojone i pozbawione życia.
A przecież to takie ważne. Wierzymy, że niemalże wszystko co dzieje się na świecie ma pośrednio lub bezpośrednio wpływ na nas. Dlatego jeździmy, nagrywamy i rozmawiamy. Nie mamy żadnych z góry przyjętych założeń odnośnie przedstawianego przez nas świata. Nie chcemy ani "czarować" ani "odczarowywać". Staramy się po prostu zrozumieć.

Kieślowski zapytany kiedyś o to "Po co tworzyć filmy dokumentalne?" odpowiedział po prostu "Bo ciężko żyć w świecie nieopisanym..." Dwa razy podpisujemy się pod tym cytatem.


YOUTUBE🎬

AMERYKA POŁUDNIOWA🌎
                                                                    

Na Youtube część z Was poznała nasz kanał po publikacji materiałów o potomkach polskich osadników w Brazylii i Argentynie. Między bohaterami tych filmów a Wami - widzami zawiązała się pewna więź. Miejscowość Auria jak i rodzina Arlindo dostała dziesiątki kartek świątecznych, książek oraz zaproszeń do Polski, za co w ich imieniu serdecznie dziękujemy :) Po publikacji materiałów wielu z bohaterów odcinka (w tym Arlindo) odwiedziło nasz kraj pierwszy raz w życiu.

 

Po temacie polskości w Ameryce Łacińskiej ruszyliśmy dalej na północ. Nagraliśmy materiał o konflikcie skłóconych plemion na wyspie słońca.

 

Pojawiła się  też tematyka górnicza - odwiedziliśmy szyby kopalni w Peru, Boliwii i Wenezueli. Były to chyba najtrudniejsze w realizacji odcinki jakie powstały w tej serii. Materiał z La Rinconady "Najgorsze miejsce do życia" został doceniony w Grand Video Awards zyskując główną nagrodę w kategorii "publicystyka".Zrobiliśmy też reportaż o tak zwanej dolinie długowieczności w Ekwadorze oraz o alternatywnej drodze emigracji z Syrii do Europy przez Amerykę Południową. Pokazaliśmy jak wygląda życie w Gujanie, Surinamie, północnej Brazylii i południowo wschodniej Wenezueli.


AZJA CENTRALNA🌏

Później Była Azja Centralna.Obecnie montujemy serię z Afganistanu i w jej ramach pojawi się jeszcze kilka odcinków, jednak w czasie przeszłym możemy też mówić o dwóch kolejnych seriach - z Kazachstanu i Iranu, które już nagraliśmy i czekają w kolejce do montażu.💻

W Kazachstanie wybierzemy się na poligon nuklearny, gdzie poznamy historię ludzi łowiących ryby w ponuklearnych jeziorach, oraz pasterzy wypasających tam bydło. Porozmawiamy z członkami kazachskiej opozycji, odwiedzimy skupiska polskich zesłańców oraz dowiemy się dlaczego w jednej z wiosek na północy kraju wybuchła epidemia snu.

Potem będzie Iran - Iran w bardzo trudnym okresie. Byliśmy tam w czasie masowych protestów oraz silnego napięcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Momentami wydawało się, że kolejna wojna na bliskim wschodzie wisi na włosku.

Krótko mówiąc - przed nami jeszcze wiele historii do opowiedzenia...🗺

 

Cele Autora

Planeta Abstrakcja na pełen etat
  • 5 000 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Chcielibyśmy żeby projekt Planeta Abstrakcja stał się niezależnym medium będącym głosem "z zagranicy". Docelowo zajmiemy się głównie problematyką centralnoazjatycką, jednak najbliższe lata planujemy spędzić podróżując również po innych miejscach m.in. Ameryce Południowej i Afryce.

Do tej pory nasz schemat pracy wyglądał podobnie - pół roku w podróży, a potem pół roku we Francji na sprzątaniu w hotelu.
Ten model jest jednak bardzo wyczerpujący ponieważ ciężko łączyć ze sobą dwie prace, a montowanie odcinków, robienie rozeznania (bo nigdy nie korzystamy z zawodowych przewodników/fixerów "robiących tematy") i nauka języka to praktycznie praca na cały etat. Z kolejnymi odcinkami będzie jeszcze trudniej, a my nie chcemy uciekać od bardziej ambitnych tematów - dlatego zakładamy ten profil - chcemy w całości oddać się misji pokazywania świata.

Podsumowując w zasadzie jedyny cel jaki mamy, to móc robić to dalej. Chcemy iść przed siebie bez strachu o przyszłość.
Próg 5 tys złotych pozwoli nam na stopniowe wymiany sprzętu oraz pokrycie kosztów podróży.

Jeśli kiedykolwiek uzbieramy "więcej" to po prostu podejmiemy bardziej ambitne działania np. kupimy lepsze obiektywy, drona, polecimy na niedostępne północne rubieże Rosji, Falklandy, wyspę św Heleny? Kto wie :)

Każde wsparcie wiele dla nas znaczy. Dziękujemy, że jesteście 🧡

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Planeta Abstrakcja już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Ania Jaszcz
Ania Jaszcz
10 zł
Edyta Korupczyńska
Edyta Korupczyńska
50 zł
Błażej Kołda
Błażej Kołda
10 zł
Bartłomiej Żydek-Tomecki
Bartłomiej Żydek-Tomecki
10 zł
Mariusz Tybura
Mariusz Tybura
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.