Planeta Abstrakcja

W Patronite od 21.09.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 19

Liczba Patronów: 19

Zostań Patronem
Kup na prezent
844 patronów
19 010 miesięcznie
485 930 łącznie
Planeta Abstrakcja to trochę takie google street view, tylko z żywymi ludźmi, którzy zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia :)

O Autorze

Cześć 👦👱‍♀️ Tu Borys i Ola.
Opowiemy wam trochę o naszym projekcie.




W naszej działalności staramy się być twórcami "map czasu"🗺. Podróżujemy po świecie i poszukujemy świadków obecnej epoki by nagrać ich spostrzeżenia na temat miejsc w jakich żyją.

Nasz kanał nigdy nie miał potencjału na zostanie jakimś Daily Vlogiem, albo kanałem najbardziej na czasie, ale myślimy że może stać się kanałem najbliżej ludzi.


NASZA INSPIRACJA🔐

Stworzenie takiego zamysłu nie było wcale oczywiste i zajęło nam sporo czasu.
Kluczową postacią w historii naszego nagrywania jest moja babcia, która była pierwszą bohaterką tych amatorskich filmików.

Babcia Bola👵 zawsze w bardzo barwny sposób opowiadała o wydarzeniach z przeszłości.
Śmierć marszałka Piłsudskiego to był dla niej moment kiedy "umarł dziadek wszystkich Polskich dzieci" a Poznański czerwiec 1956 roku to czas kiedy zamknęli najlepszą lodziarnię w mieście. Opowieści babci były proste, bez patosu. Opierały się głównie o jakieś detale, czasem całkowicie ignorując bieg wydarzeń, o jakim czytaliśmy w książkach.

Mojej babci na starsze lata część z tych historii zaczęła zlewać się z teraźniejszością, zdarzało jej się zapytać "czy Niemcy już wyszli z miasta? Czy możemy świętować? Może kupimy tort? Chcąc nie chcąc często świętowaliśmy z nią. Siedzieliśmy razem przy stole w kuchni w 1945 roku.

To wszystko uświadomiło nam, że historia nie dzieje się raz, tylko trwa w świadomości ludzi latami...
Te rozmowy z babcią zbiegły się w czasie z niepokojami w Europie - kryzysem migracyjny, wojną na wschodzie Ukrainy. Zainteresowaliśmy się wtedy "zagranicą".

Próbowaliśmy poznać świat słuchając ogólnodostępnych mediów. Chcieliśmy  dowiedzieć się co naprawdę dzieje się w głowach ludzi mieszkających w zasadzie tak blisko nas.
Szukaliśmy odpowiedników tych opowieści o dziadku wszystkich dzieci i zamkniętych lodziarniach, takich realnych, prawdziwych przeżyć. Szukaliśmy i nie mogliśmy znaleźć.

Odnosiliśmy wrażenie, że informacje płynące do nas ze świata są okrojone i pozbawione życia.
A przecież to takie ważne. Wierzymy, że niemalże wszystko co dzieje się na świecie ma pośrednio lub bezpośrednio wpływ na nas. Dlatego jeździmy, nagrywamy i rozmawiamy. Nie mamy żadnych z góry przyjętych założeń odnośnie przedstawianego przez nas świata. Nie chcemy ani "czarować" ani "odczarowywać". Staramy się po prostu zrozumieć.

Kieślowski zapytany kiedyś o to "Po co tworzyć filmy dokumentalne?" odpowiedział po prostu "Bo ciężko żyć w świecie nieopisanym..." Dwa razy podpisujemy się pod tym cytatem.


YOUTUBE🎬

AMERYKA POŁUDNIOWA🌎
                                                                    

Na Youtube część z Was poznała nasz kanał po publikacji materiałów o potomkach polskich osadników w Brazylii i Argentynie. Między bohaterami tych filmów a Wami - widzami zawiązała się pewna więź. Miejscowość Auria jak i rodzina Arlindo dostała dziesiątki kartek świątecznych, książek oraz zaproszeń do Polski, za co w ich imieniu serdecznie dziękujemy :) Po publikacji materiałów wielu z bohaterów odcinka (w tym Arlindo) odwiedziło nasz kraj pierwszy raz w życiu.

 

Po temacie polskości w Ameryce Łacińskiej ruszyliśmy dalej na północ. Nagraliśmy materiał o konflikcie skłóconych plemion na wyspie słońca.

 

Pojawiła się  też tematyka górnicza - odwiedziliśmy szyby kopalni w Peru, Boliwii i Wenezueli. Były to chyba najtrudniejsze w realizacji odcinki jakie powstały w tej serii. Materiał z La Rinconady "Najgorsze miejsce do życia" został doceniony w Grand Video Awards zyskując główną nagrodę w kategorii "publicystyka".



Zrobiliśmy też reportaż o tak zwanej dolinie długowieczności w Ekwadorze oraz o alternatywnej drodze emigracji z Syrii do Europy przez Amerykę Południową. Pokazaliśmy jak wygląda życie w Gujanie, Surinamie, północnej Brazylii i południowo wschodniej Wenezueli.


AZJA CENTRALNA🌏

Później Była Azja Centralna.



Obecnie montujemy serię z Afganistanu i w jej ramach pojawi się jeszcze kilka odcinków, jednak w czasie przeszłym możemy też mówić o dwóch kolejnych seriach - z Kazachstanu i Iranu, które już nagraliśmy i czekają w kolejce do montażu.💻

W Kazachstanie wybierzemy się na poligon nuklearny, gdzie poznamy historię ludzi łowiących ryby w ponuklearnych jeziorach, oraz pasterzy wypasających tam bydło. Porozmawiamy z członkami kazachskiej opozycji, odwiedzimy skupiska polskich zesłańców oraz dowiemy się dlaczego w jednej z wiosek na północy kraju wybuchła epidemia snu.

Potem będzie Iran - Iran w bardzo trudnym okresie. Byliśmy tam w czasie masowych protestów oraz silnego napięcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Momentami wydawało się, że kolejna wojna na bliskim wschodzie wisi na włosku.

Krótko mówiąc - przed nami jeszcze wiele historii do opowiedzenia...🗺

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Albina Dio
Albina Dio
Próg: 10 zł
Byrka
Byrka
Próg: 10 zł
Adam Andrzejewski
Adam Andrzejewski
Próg: 50 zł
HugeN
HugeN
Próg: 10 zł
izabela siczek
izabela siczek
Próg: 20 zł
Radosław Kałka
Radosław Kałka
Próg: 10 zł