Nazywam się Marta Zwolińska, z wykształcenia jestem socjolożką. Nagrywam podcast o angażowaniu się w klimat Po co to eko, jestem certyfikowaną animatorką warsztatów na podstawie raportów IPCC Mozaika Klimatyczna.
Zawodowo przez 4 lata byłam związana z 3. sektorem, prowadząc stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny i projekty angażujące mieszkańców Górnego Śląska. Od 2014 roku zajmowałam się komunikacją, w tym komunikacją zmian w korporacji IT, a od 2019 roku marketingiem produktów IT nastawionych na ekologiczne rozwiązania dla miast (efektywność energetyczną dystrybutorów energii elektrycznej i oszczędność wody w przedsiębiorstwach wod-kan).
Brałam udział w proteście (rajdzie rowerowym) nieformalnej grupy Rodzice dla klimatu. Prywatnie jestem żoną, mamą dwójki chłopców. Pochodzę spod Bełchatowa, mieszkam w Katowicach.
Podcast i blog "Po co to eko" to zapis moich poszukiwań i odkryć związanych z życiem ze świadomością klimatyczną. Wiedząc, jaki jest stan klimatu i środowiska, szukam odpowiedzi na pytanie "OK, i co dalej? Co mamy z tym zrobić? Dlaczego mimo wiedzy i dostępnych rozwiązań tak trudno jest nam się społecznie zaangażować w klimat?". O tym rozmawiam z praktyczkami i praktykami ze świata nauki i środowisk aktywistycznych.
Tematy, które mnie interesują to zaangażowanie, emocje klimatyczne, komunikacja kryzysu klimatycznego, wychodzenie z wiedzą o klimacie z bańki "już przekonanych" i sprawiedliwa transformacja regionów wydobywczych. Promując bardziej odpowiedzialną konsumpcję, poświęcam uwagę drugiemu obiegowi i gospodarce o obiegu zamkniętym.
Kilka dotychczasowych odcinków to:
⦁ Przyszłość już tu jest. Joanna Erbel o książce "Wychylone w przyszłość".
⦁ Klimat i dezinformacja po polsku. Rozmowa z Pauliną Sobiesiak-Penszko i Filipem Pazderskim wokół raportu Instytutu Spraw Publicznych
⦁ Depresja klimatyczna i lęk klimatyczny oczami naukowców. Jak sobie pomóc?Wskazówki na bazie opracowania Australijskiego Towarzystwa Psychologicznego.
W tematach ekologicznych współpracowałam lub współpracuję z Europe Direct Śląskie (link), projektem sąsiedzkiej wymiany przedmiotów "Co za to", pisząc teksty na ich bloga (link), z Bankami Żywności (link), oraz firmami przetwarzającymi odpady RLG (link) i Elektroeko (link). Współpracowałam też z Uniwersytetem Śląskim w ramach projektu Duety Mocy, kierowanego do nauczycieli liceów.
----
IG: @martazwolinskaa
Podcast: www.pocotoeko.pl / Spotify