Pod Naporem

W Patronite od 01.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 325

Liczba Patronów: 238

Zostań Patronem
68 patronów
1 200 miesięcznie
9 380 łącznie
Pod Naporem to kanał na youtubie o najlepszych książkach i filmach, z perspektywy kulturoznawcy i pasjonata. Cel jest jeden – świadomie czytać i oglądać to, co zostanie z nami dłużej niż wystawki bestsellerów w dużych księgarniach albo pamięć o rankingach box office'u.

O Autorze

Minęły już trzy miesiące postanowienia, którego dotrzymuję dzięki Waszemu wsparciu!

➤ Od początku grudnia publikuję cztery odcinki miesięcznie

➤ Kanał od wznowienia działalności zyskał już 5 tysięcy nowych widzów

➤ Zorganizowałem livestreamy dla Patronów, podczas których rozdałem książki dobrane pod gusta szczęśliwców

➤ Rozszerzyłem tematykę literacko-kinową o odcinki dotyczące seriali

➤ Nie tracę sił, szukam nowych wyzwań, o których usłyszycie w przyszłości

Dziękuję!

 

Nazywam się Jacek Napora i przez ostatnie lata nagrywałem dla Was recenzje najróżniejszych tekstów kultury przy założeniu, że proste rzeczy można dogłębnie analizować, a skomplikowane jasno wytłumaczyć. Nieważna była dla mnie data publikacji książki czy premiery filmu, kraj pochodzenia autorów czy autorek ani to, co się o nich słyszy. Kierowałem się wyłącznie przeczuciem, że właśnie ta rzecz jest warta szerszej uwagi. Intuicja na razie mnie nie zawodziła, a wśród Was było mnóstwo osób, które wracały po swojej przygodzie lekturowej wdzięczni za wskazówkę, co zawsze było dla mnie naprawdę satysfakcjonujące!

Postanowiłem założyć Patronite z konkretnej przyczyny: chcę nadal kręcić dla Was filmy – i to dużo częściej! Od kilku lat robiłem to „po godzinach”, lecz dziś chcę już działać przy pełnym zaangażowaniu czasu i bez oszczędzania energii. W chwili skończenia studiów zorientowałem się, że to najfajniejsze zajęcie na świecie, opowiadać o tym, co się takiego przeczytało i obejrzało. W obliczu szalonych warunków rynku, na którym każda świetna proza wydana choćby rok temu jest warta mniej, niż naciągany hit sezonu, pozostaje mi obiecać, że to właśnie dzięki Waszemu wsparciu na kanale Pod Naporem regularnie będą pojawiać się kolejne filmy o tym, co najprawdopodobniej przeżyje nas wszystkich (a tymczasem da nam jeszcze mnóstwo frajdy i pola do rozmyślań).

Jeśli obdarzycie mnie zaufaniem, wywiążę się z obietnic i z przyjemnością odwdzięczę w kilku symbolicznych gestach:

 • transmitowaniem cyklicznych live’ów dla Patronów, podczas których będzie można poruszyć każdy nurtujący Was temat,
   
 • drobnymi podarunkami, takimi jak książka-niespodzianka dla wylosowanej spośród darczyńców osoby, ze specjalną dedykacją,
   
 • umieszczeniem Waszych pseudonimów lub imion i nazwisk w czołówce odcinka,
   
 • zawiązaniem grupy na FB, gdzie będziemy mogli poznać się bliżej, odbędą się głosowania nad kolejnymi tematami odcinków i zaczną pojawiać się bardziej spontaniczne rekomendacje czy opinie,
   
 • składając też przyrzeczenie, że z biegiem czasu wdzięczność znajdzie kolejne formy wyrazu.
   

Dla kogo jest kanał Pod Naporem?

Chciałbym odpowiedzieć, że jest dla wszystkich, ale zapewne byłoby to myślenie życzeniowe. Inaczej mówiąc, jeśli wiesz lub czujesz, że warto orientować się w różnych zjawiskach kultury, chcesz pielęgnować swój zmysł krytyczny i sprawnie nazywać swoje odczucia po seansie lub lekturze, Pod Naporem jest dla Ciebie!

Jaki jest cel długoterminowy?

Warunki ekonomiczne dla ludzi związanych z kulturą nie od dziś są trudne. Możliwość zbudowania bezpieczeństwa finansowego na dłuższą metę umożliwia pełne zaangażowanie w rozwój kanału oraz moich kompetencji. Pisanie książek naukowych i artystycznej fikcji, możliwość szerszej promocji najciekawszych zjawisk kulturowych, projekty edukacyjne i szkoleniowe, powstanie wydawnictwa – na razie to tylko migocące na horyzoncie pomysły, ale dzięki Waszej pomocy mogą stać się one w przyszłości rzeczywiste!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Najnowsi Patroni
Pola Marciniak
Pola Marciniak
Próg: 10 zł
andrzejbrzostowski
andrzejbrzostowski
Próg: 20 zł
Maciej Stas
Maciej Stas
Próg: 20 zł
Maja Madejowska
Maja Madejowska
Próg: 10 zł
Artur Negri
Artur Negri
Próg: 40 zł
Aleksander Pawlik
Aleksander Pawlik
Próg: 10 zł