Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Pogranicze w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyImpulsem do jej powołania było spotkanie z urodzonym nieopodal Czesławem Miłoszem. Misja została sformułowana w dialogu z poetą; można ją opisać jako „tworzenie tkanki łącznej dla różnych ludzi żyjących blisko siebie”. Chodzi o odrodzenie, pozytywne wartościowanie i aktualizowanie we współczesnym kontekście etosu współistnienia ludzi żyjących w silnym zróżnicowaniu kulturowym, etnicznym, pokoleniowym czy ideowym; o kształcenie nowej formacji obywatelskiej, która z jednej strony zna i szanuje tradycję i historię miejsca swojego zamieszkania, swojej „małej ojczyzny”, a z drugiej strony tworzy społeczeństwo otwarte, szanujące inność. Praca artystyczna jako medium odbudowywania wspólnoty i etosu współżycia na pograniczu obarczonym konfliktami stała się podstawą nowatorskiego programu „Pogranicza”. Opiera się on na praktykach kulturowych, w których wiedza jest zdobywana i pogłębiana w warsztatach artystycznych, poprzez własną twórczość, podróże i rozmowy z ludźmi.
Z czasem ukształtowały się wiodące pracownie: pracownia edukacji międzykulturowej i regionalnej z wieloma propozycjami współpracy dla sejneńskich szkół, Kronik sejneńskich – w której pięć już pokoleń wychowanków bada zapomnianą przeszłość miasteczka i pamięć jego mieszkańców, aby na tej podstawie tworzyć teatralną czy filmową opowieść o niegdysiejszych wielokulturowych Sejnach czy grę historyczną, opowiadającą o kulturze i codzienności pogranicza; Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego – w której kolejne „pokolenia” młodych muzyków przywróciły do życia zapomnianą tradycję muzyczną, a dziś współtworzą ją razem z najznakomitszymi przedstawicielami amerykańskiego klezmer revival np. w ramach programu Tratwa Muzykantów.
Jesteśmy na Patronite, bo wierzymy, że forma dobrowolnego, regularnego mecenatu najbliższa jest naszemu sposobowi działania i patrzenia na świat. Jeżeli zechcecie Państwo być z nami w naszej drodze, współtworzyć nasze miejsce i uczynić codzienną pracę, którą wykonujemy w Sejnach i Krasnogrudzie łatwiejszą - to z głębi serca dziękujemy!
SEJNEŃSKA AKADEMIA ARTYSTYCZNA:
Z SEJN W ŚWIAT. DZIECIĘCY UNIWERSYTET POGRANICZA:
POGRANICZE/UKRAINA:
SPOTKANIA POGRANICZA:
MUZYKA MIEJSCA. DŹWIĘKOWA MAPA SEJN:
WYDAWNICTWO POGRANICZE
Wydawnictwo Pogranicze od 30 już lat stara się zapełniać białe plamy na mapie przekładów na język polski literatury środkowoeuropejskiej. W naszej ofercie wydawniczej znaleźć można utwory, których tematyka bardzo często dotyka aktualnych problemów społeczno-politycznych szeroko pojętych pogranicz Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie tylko - staramy się odkrywać ważne, ale dawno już napisane książki, często zupełnie u nas nie znanych pisarzy zaliczanych do “panteonu klasyki środkowoeuropejskiej”. Istotną częścią naszej pracy jest także wspieranie współczesnych poetek i poetów poprzez wydawanie dwujęzycznych tomów poetyckich. Dotychczas, w ramach serii wydawniczej Inicjał, wydaliśmy i przetłumaczyliśmy współczesnych poetów polskich, litewskich, białoruskich, rumuńskich czy bośniackich, a od lutego 2022 roku nasza uwaga skupia się szczególnie na pisarzach ukraińskich. Rozpoczęliśmy wydawanie polsko-ukraińskich tomików poetyckich zawierających wiersze powstałe już po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Dziś na Bibliotekę Poezji Ukrainy “W obliczu wojny” składa się już 40 zbiorów współczesnych ukraińskich poetek i poetów, często młodych ludzi, których wiersze powstają na froncie, lub tych, którym wojna odebrała życie.
Wesprzyj działalność Autora Fundacja Pogranicze już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.