Daga Bożek – Polarniczki

W Patronite od 03.02.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2808

Liczba Patronów: 2330

Zostań Patronem
Kup na prezent
3 patronów
30 miesięcznie
165 łącznie
Czy wiecie, ile Polska ma stacji polarnych? Od kiedy Polacy prowadzą badania naukowe w Arktyce i w Antarktyce? Co oznacza termin zimowanie i kiedy pierwsza kobieta została kierownikiem całorocznej ekspedycji polarnej? Zapraszam Was do uczestnictwa w wielowątkowej opowieści o polskiej polarystyce.

O Autorze

Nazywam się Daga Bożek

Jestem polarniczką i autorką kilku książek o tematyce polarnej. Uczestniczyłam w dwóch całorocznych wyprawach polarnych – do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (Arktyka) i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyka Zachodnia). Pracuję w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych, promujących badania w obszarach polarnych.
Otrzymałam Nagrodę Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego i zostałam finalistką konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”. Na projekt Polarniczki poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymałam stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daga z pingwinem Adeli, Wyspa Króla Jerzego

Dlaczego polskie badania polarne?

Bo mamy czym się pochwalić w tej dziedzinie. A o rzeczach dobrych i inspirujących warto opowiadać.

Jesienią 2022 roku prowadziłam stoisko polarne podczas II Sowiogórskiego Pikniku Naukowego. Jednym z elementów wyposażenia, obok ekwipunku polarnego i gogli VR z filmami 360 ze Spitsbergenu, była dmuchana piłka globus. Wytrwale pokazywaliśmy na niej lokalizacje polskich stacji badawczych – młodsi podróżowali do nich palcami, a starsi głównie obserwowali. Drugiego dnia pikniku piłka nie wytrzymała i zaczęło z niej powoli schodzić powietrze. Ratowałam, jak mogłam, pieczołowitym zaklejaniem. I opowiadałam o tym, jak piękna jest Arktyka i że się topi. Kilkuletni chłopiec, obserwujący moje wysiłki, w końcu powiedział:

– Ta piłka jest jak nasza planeta. Jak o nią nie będziemy dbać, to straci powietrze.

 Czuję, że warto.

Polarniczki

W ramach projektu Polarniczki, który jest poświęcony działalności polskich badaczek w rejonach polarnych, powstała strona internetowa i książka (w wersji drukowanej i elektronicznej). Zainspirował on też reżysera Kubę Witka do nagrania filmu dokumentalnego

Opowiadam o polskich polarniczkach, ponieważ nikt wcześniej nie pochylił się nad tym wątkiem historii wypraw polarnych. Przeszukuję archiwa, wpatruję się w stare fotografie, tworzę spisy nazwisk i słucham historii - tych współczesnych i tych sprzed pół wieku. Zapisuję i tworzę opowieści.

Czuję, że to jest ważne.

Patronite to kolejny krok w rozwijaniu projektu i docieraniu do nowych odbiorców. Dlatego już teraz dziękuję Wam za wsparcie na tym nowym etapie mojej pracy.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Urszula Kalata
Urszula Kalata
Próg: 10 zł
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Próg: 10 zł
Aleksandra Balcerak
Aleksandra Balcerak
Próg: 10 zł
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Próg: 25 zł
Tadeusz Chelkowski
Tadeusz Chelkowski
Próg: 10 zł