Avatar użytkownika

Daga Bożek – Polarniczki

1
patron
25 
miesięcznie
350 
łącznie
1
patron
25 zł 350 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
"10" - tyle osób mniej więcej liczy skład całoroczny wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

/// Za wsparcie mojej działalności taką kwotą otrzymasz ode mnie wiadomość z podziękowaniami.
25 zł miesięcznie
"25" - tyle lat miał Henryk Arctowski, kiedy przygotowywał się do udziału w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej.

/// Za takie wsparcie otrzymasz ode mnie dostęp do zamkniętej grupy na FB, poświęconej projektowi Polarniczki.
Patronom z tego progu podziękuję raz w miesiącu w poście z Listą Patronów na FB.

[+ podziękowania z niższych progów]
50 zł miesięcznie
"50" - tyle lat minęło w 2007 roku od momentu założenia Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

/// Za taką pomoc otrzymasz regularny, cotygodniowy mailing z polarnymi ciekawostkami.

[+ podziękowania z niższych progów]
100 zł miesięcznie
"100" - tyle lat minęło w 1997 roku, kiedy w Antwerpii (Belgia) świętowano okrągłą rocznicę wypłynięcia Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej na statku Belgica, w której wzięło udział dwóch pierwszych polskich polarników - Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski.

/// W podziękowaniu za taką pomoc znajdziesz się na honorowej Liście Patronów Polarniczek na stronie internetowej https://polarniczki.pl.
Na powitanie wyślę Ci również egzemplarz książki "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata" z dedykacją.

[+ podziękowania z niższych progów]
400 zł miesięcznie
"400" - ok. tyle nazwisk polskich badaczek pracujących w stacjach badawczych udało mi się zebrać w momencie wydania książki "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata".

/// Za takie wsparcie chętnie poprowadzę webinarium (lekcja szkolna, prezentacja podczas konferencji czy spotkania firmowego) dotyczące regionów polarnych.

[+ podziękowania z niższych progów]
1000 zł miesięcznie
"1000" - tyle mniej więcej może liczyć społeczność polskich polarników, którzy zimowali, czyli pracowali przez cały rok w stacji polarnej.

/// W podzięce za taką pomoc chętnie wezmę udział w spotkaniu na żywo w Polsce (spotkanie autorskie, lekcja, wykład), podczas którego opowiem o regionach polarnych.

Jeśli masz inny pomysł na współpracę przy tak hojnym wsparciu, napisz, zadzwoń, skontaktuj się ze mną – na pewno coś ustalimy.

[+ podziękowania z niższych progów]

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Daga Bożek – Polarniczki w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Czy wiecie, ile Polska ma stacji polarnych? Od kiedy Polacy prowadzą badania naukowe w Arktyce i w Antarktyce? Co oznacza termin zimowanie i kiedy pierwsza kobieta została kierownikiem całorocznej ekspedycji polarnej? Zapraszam Was do uczestnictwa w wielowątkowej opowieści o polskiej polarystyce.

Nazywam się Daga Bożek

Jestem polarniczką i autorką kilku książek o tematyce polarnej. Uczestniczyłam w dwóch całorocznych wyprawach polarnych – do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (Arktyka) i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyka Zachodnia). Pracuję w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych, promujących badania w obszarach polarnych.
Otrzymałam Nagrodę Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego i zostałam finalistką konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”. Na projekt Polarniczki poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymałam stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Daga z pingwinem Adeli, Wyspa Króla Jerzego

Dlaczego polskie badania polarne?

Bo mamy czym się pochwalić w tej dziedzinie. A o rzeczach dobrych i inspirujących warto opowiadać.

Jesienią 2022 roku prowadziłam stoisko polarne podczas II Sowiogórskiego Pikniku Naukowego. Jednym z elementów wyposażenia, obok ekwipunku polarnego i gogli VR z filmami 360 ze Spitsbergenu, była dmuchana piłka globus. Wytrwale pokazywaliśmy na niej lokalizacje polskich stacji badawczych – młodsi podróżowali do nich palcami, a starsi głównie obserwowali. Drugiego dnia pikniku piłka nie wytrzymała i zaczęło z niej powoli schodzić powietrze. Ratowałam, jak mogłam, pieczołowitym zaklejaniem. I opowiadałam o tym, jak piękna jest Arktyka i że się topi. Kilkuletni chłopiec, obserwujący moje wysiłki, w końcu powiedział:

– Ta piłka jest jak nasza planeta. Jak o nią nie będziemy dbać, to straci powietrze.

 Czuję, że warto.

Polarniczki

W ramach projektu Polarniczki, który jest poświęcony działalności polskich badaczek w rejonach polarnych, powstała strona internetowa i książka (w wersji drukowanej i elektronicznej). Zainspirował on też reżysera Kubę Witka do nagrania filmu dokumentalnego

Opowiadam o polskich polarniczkach, ponieważ nikt wcześniej nie pochylił się nad tym wątkiem historii wypraw polarnych. Przeszukuję archiwa, wpatruję się w stare fotografie, tworzę spisy nazwisk i słucham historii - tych współczesnych i tych sprzed pół wieku. Zapisuję i tworzę opowieści.

Czuję, że to jest ważne.

Patronite to kolejny krok w rozwijaniu projektu i docieraniu do nowych odbiorców. Dlatego już teraz dziękuję Wam za wsparcie na tym nowym etapie mojej pracy.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Daga Bożek – Polarniczki już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
25 zł
Aleksandra Balcerak
Aleksandra Balcerak
10 zł
Urszula Kalata
Urszula Kalata
10 zł
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
10 zł
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.