Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 03.02.2023
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 2808
Liczba Patronów: 2330
Jestem polarniczką i autorką kilku książek o tematyce polarnej. Uczestniczyłam w dwóch całorocznych wyprawach polarnych – do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (Arktyka) i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyka Zachodnia). Pracuję w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych, promujących badania w obszarach polarnych.
Otrzymałam Nagrodę Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego i zostałam finalistką konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”. Na projekt Polarniczki poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymałam stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bo mamy czym się pochwalić w tej dziedzinie. A o rzeczach dobrych i inspirujących warto opowiadać.
Jesienią 2022 roku prowadziłam stoisko polarne podczas II Sowiogórskiego Pikniku Naukowego. Jednym z elementów wyposażenia, obok ekwipunku polarnego i gogli VR z filmami 360 ze Spitsbergenu, była dmuchana piłka globus. Wytrwale pokazywaliśmy na niej lokalizacje polskich stacji badawczych – młodsi podróżowali do nich palcami, a starsi głównie obserwowali. Drugiego dnia pikniku piłka nie wytrzymała i zaczęło z niej powoli schodzić powietrze. Ratowałam, jak mogłam, pieczołowitym zaklejaniem. I opowiadałam o tym, jak piękna jest Arktyka i że się topi. Kilkuletni chłopiec, obserwujący moje wysiłki, w końcu powiedział:
– Ta piłka jest jak nasza planeta. Jak o nią nie będziemy dbać, to straci powietrze.
Czuję, że warto.
W ramach projektu Polarniczki, który jest poświęcony działalności polskich badaczek w rejonach polarnych, powstała strona internetowa i książka (w wersji drukowanej i elektronicznej). Zainspirował on też reżysera Kubę Witka do nagrania filmu dokumentalnego.
Opowiadam o polskich polarniczkach, ponieważ nikt wcześniej nie pochylił się nad tym wątkiem historii wypraw polarnych. Przeszukuję archiwa, wpatruję się w stare fotografie, tworzę spisy nazwisk i słucham historii - tych współczesnych i tych sprzed pół wieku. Zapisuję i tworzę opowieści.
Czuję, że to jest ważne.
Patronite to kolejny krok w rozwijaniu projektu i docieraniu do nowych odbiorców. Dlatego już teraz dziękuję Wam za wsparcie na tym nowym etapie mojej pracy.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
"10" - tyle osób mniej więcej liczy skład całoroczny wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund i Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.
/// Za wsparcie mojej działalności taką kwotą otrzymasz ode mnie wiadomość z podziękowaniami.
Patroni: 3
"25" - tyle lat miał Henryk Arctowski, kiedy przygotowywał się do udziału w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej.
/// Za takie wsparcie otrzymasz ode mnie dostęp do zamkniętej grupy na FB, poświęconej projektowi Polarniczki.
Patronom z tego progu podziękuję raz w miesiącu w poście z Listą Patronów na FB.
[+ podziękowania z niższych progów]
Patroni: 0
"50" - tyle lat minęło w 2007 roku od momentu założenia Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
/// Za taką pomoc otrzymasz regularny, cotygodniowy mailing z polarnymi ciekawostkami.
[+ podziękowania z niższych progów]
Patroni: 0
"100" - tyle lat minęło w 1997 roku, kiedy w Antwerpii (Belgia) świętowano okrągłą rocznicę wypłynięcia Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej na statku Belgica, w której wzięło udział dwóch pierwszych polskich polarników - Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski.
/// W podziękowaniu za taką pomoc znajdziesz się na honorowej Liście Patronów Polarniczek na stronie internetowej https://polarniczki.pl.
Na powitanie wyślę Ci również egzemplarz książki "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata" z dedykacją.
[+ podziękowania z niższych progów]
Patroni: 0
"400" - ok. tyle nazwisk polskich badaczek pracujących w stacjach badawczych udało mi się zebrać w momencie wydania książki "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata".
/// Za takie wsparcie chętnie poprowadzę webinarium (lekcja szkolna, prezentacja podczas konferencji czy spotkania firmowego) dotyczące regionów polarnych.
[+ podziękowania z niższych progów]
Patroni: 0
"1000" - tyle mniej więcej może liczyć społeczność polskich polarników, którzy zimowali, czyli pracowali przez cały rok w stacji polarnej.
/// W podzięce za taką pomoc chętnie wezmę udział w spotkaniu na żywo w Polsce (spotkanie autorskie, lekcja, wykład), podczas którego opowiem o regionach polarnych.
Jeśli masz inny pomysł na współpracę przy tak hojnym wsparciu, napisz, zadzwoń, skontaktuj się ze mną – na pewno coś ustalimy.
[+ podziękowania z niższych progów]
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc