Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Piotr Kardas | Autorskie Festiwale Animacji: O!PLA, Rising of Lusitania w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNa wstępie kwestia dla mnie fundamentalna: z założenia nie aplikuję o publiczne granty i nie zabiegam o komersyjnych sponsorów, chcąc tworzyć alternatywny model działania i organizacji; alternatywny model życia, bo to, co robię, to moje życie.
Jednym ze sposobów na tworzenie owej alternatywy jest oparcie dużych festiwali na wsparciu społecznościowym - crowdfundingu.
Czemu tu jestem? Aby móc robić to, co kocham, na własnych zasadach.
A teraz zapraszam do lektury! :)
Cześć / dzień dobry / dobry wieczór wszystkim!
Nazywam się Piotr Kardas, choć niektórzy nazywają mnie "człowiekiem-od-festiwali", albo po prostu O!PLA. Ze sztuką filmową jestem związany odkąd pamiętam (dokładnie od roku 1995), choć przełomowy okazał się dla mnie rok 2010, kiedy to odkryłem na nowo i zakochałem się po uszy w Animacji, której poświęciłem kolejne lata; jej zglębianiu, promocji, popularyzacji i poszukiwaniu nowych dróg dotarcia z Nią do Widza; w kraju i za granicą. Istotne jest dla mnie również przekonanie odboirców, że animacji w każdym momencie ich życia ma do zaoferowania coś ciekawego i wartościowego; że tak jak literatura, teatr, czy film żywego planu może mówić o kwestiach ważnych i skłaniających do refleksji.
Swoją przygodę z animacją zaczynałem w łódzkim Se-ma-forze, gdzie m.in. współtworzyłem... festiwal (Se-Ma-For Film Festival, 2010-2011). Na początku 2012 postanowiłem zacząć działać zupełnie niezależnie, jako Animation Across Borders; poszukiwać i eksperymentować z nowymi sposobami organizacji i dystrybucji. Z założenia nie aplikuję więc o granty do ministerstwa czy innych instytucji, chcąc tworzyć alternatywny model działania i organizacji.
Od 2013 roku organizuję Ogólnopolski Festiwal (Polskiej) Animacji O!PLA (www.polskaanimacja.pl), który co roku dociera do bardzo wielu miejscowości w Polsce (w 2019 do ponad 100.), a także na całym świecie (przez te 10. lat O!PLA dotarła na wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy; ale to kwestia czasu... ;>). W międzyczasie zacząłem też tworzyć lub współtworzyć inne projekty związane z filmem animowanym, w tym moją drugą festiwalową córkę, Siostę O!PLA - Rising of Lusitania AnimaDoc Film Festival.
Za swoje działania zdobyłem kilka nagród, co zawsze jest dodatkowo motywujące: Plaster Kultury w 2013, 2019 i 2020 za "wydarzenie filmowe roku", oraz Punkt dla Łodzi w 2018 za organizowanie Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA i innych wydarzeń związanych z animacją.
Zdjęcie: Dom Literatury
O!PLA to moja Córka, a jej imię oznacza: „O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”. Przyszła na świat w 2013 roku jako całkowicie oddolna/niezależna inicjatywa, będąca przede wszystkim konsekwentnymi działaniami mającymi na celu odzyskanie kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy widzem (w każdym wieku!), a polską animacją autorską (tworzoną zarówno przez dorosłych, jak dzieci i młodzież), a także – za sprawą projektów towarzyszących – promocją, w kraju i za granicą, jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki. Jej założycielskie postanowienia są niezmienne i wciąż aktualne: NIEZALEŻNOŚĆ I PASJA.
Od początku moim zamiarem było docieranie ze sztuką animacji (filmami, prelekcjami, warsztatami, spotkania z twórcami, lekcjami animacji) przede wszystkim do mniejszych miejscowości, ale też zdjęcie "festiwalu filmowego" z piedestału niedostępności, czegoś przeznaczonego dla zamkniętego kręgu wybrańców czy "ludzi z brażny". Stąd oddanie głosu widzom i uczynienie z nich jedynego Jury na O!PLA. Stąd też ścisła współpraca z lokalnymi organizatorami: centrami/domami/ośrodkami kultury, bibliotekami, galeriami sztuki, kinami, klubokawiarniami, szkołami, którzy jako lokalni współorganizatorzy tworzą ze mną O!PLA.
Tworzenie festiwali oraz osięgnięcie zamierzonych celów wymaga twardej konsekwencji i całkowitego poświęcenia. Jako Spiritus Movens O!PLA i RISING OF LUSITANIA pracuję przez cały rok, w trybie niemalże 24/7, bo O!PLA to nie tylko Wiosna; to działania przez cały rok. A przy tym warto tu przypomnieć i podkreślić jedno z moich podstawowych założeń: tworzyć alternatywny model działania i organizacji.
Statuetki O!PLA czyli Tobołki Koziołka Matołka. W 2020 ze względu na kwarantannę Wielki Finał odbył się on-line. Był faktyczne wielki, bo trwał ponad 6 godzin...
Mój kręgosłum świadkiem! ;)
O!PLA to nie tylko Wiosna; to działania przez cały rok. Poza doprowadzaniem do pofestiwalowych projekcji THE BEST OF O!PLA i O!PLA FOCUS ON POLAND (praktycznie każdego dnia oznacza to dużo maili, rozmów telefonicznych, spotkań online, "przeczesywania" świata w poszukiwaniu potencjalnych miejsc) oraz trzymaniem ręki na pulsie Animacji, podejmuję też inne aktywności, a wśród nich m.in.:
Autor: Łukasz Rusinek
W 2019 roku doczekałem się drugiej córki, LUSITANI! A konkretnie RISING OF LUSITANIA AnimaDoc Film Festival (www.animadoc.pl) czyli festiwalu animowanych dokumentów. Podobnie jak O!PLA, Lusitania jest niezależna. Pierwsza edycja odbyła się w Liverpool (4 lata oto walczyłem, szukając ludzi i miejsca w mieście Beatlesów i Lusitanii). Kolejna miała odbyć się w Gdańsku, ale z przyczyn wiadomych ("pandemicznych") ostatecznie zrobiłem ją na początku września 2020 w moim mieście rodzinnym czyli Łodzi (ratunkowej dla tego festiwalu). Jednak nic nie jest stracone! W roku 2021 Lusitania zacumowała w Gdańsku. Rok 2022 to powrót do Łodzi, ale ostatni raz... Generalnie koncept jest taki, że co roku festiwal będzie odbywać się w innym mieście portowym.
Ponadto, od 2014 organizuję i koordynuję Międzynarodowy Dzień Animacji (MDA) w Łodzi oraz organizuję w ramach MDA projekcje polskiej animacji za granicą. Od 2021 jestem koordynatorem ogólnopolskim, przygotowując kuratorski program oraz tłumaczenia.
***
Pamiętajcie, że im większa będzie moja sakiewka, tym więcej będę mógł robić w ramach O!PLA i RISING OF LUSITANIA.
POMOŻECIE? :)
***
Pomimo niezależności chcę wynagradzać (i wynagradzam!) wspaniałych Artystów i Artystki, krórzy tworzą dla O!PLA i Lusitani cudowne spoty i plakaty.
Poniżej możecie zobaczyć spoty O!PLA 2024, a także RISING OF LUSITANIA:
*****
***
Autor: Bartosz Zarzycki
***
Twórcy: Konik Film Studio
***
Autorka: Katarzyna Radecka
***
Autor: Maciej Bednarek
***
Autor: Piotr Kaźmierczak
Autorka: Martyna Koleniec
***
Autorka: Zuzanna Rogala (aka ZuHa)
***
Autorka: Zuzanna Szor
***
Autor: Piotr Tokarz
Wesprzyj działalność Autora Piotr Kardas | Autorskie Festiwale Animacji: O!PLA, Rising of Lusitania już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.