Polskie Komputery

W Patronite od 23.08.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 682

Liczba Patronów: 649

Zostań Patronem
Kup na prezent
23 patronów
632 miesięcznie
50 976 łącznie
Polskie Komputery to prywatna inicjatywa kolekcjonera polskiego sprzętu informatycznego oraz entuzjasty historii polskiej informatyki. Celem kolekcji jest zachowanie pamięci polskiej myśli technicznej związanej z historią polskiej informatyki.

O Autorze

Życie pisze różne scenariusze. Nigdy nie myślałem, że będę interesował się polskim sprzętem informatycznym i historią polskiej informatyki oraz, że aż tak mnie to wciągnie.

Nazywam się Marcin Robert Kaźmierczak. 1 kwietnia 2016 roku rozpocząłem swoją przygodę z kolekcjonowaniem polskiego sprzętu informatycznego. Celem kolekcji Polskie Komputery jest zachowanie pamięci o polskiej myśli technicznej związanej z polską informatyką, polskich zakładach, które produkowały sprzęt informatyczny, a także o polskich inżynierach, którzy ten sprzęt konstruowali i wdrażali do produkcji.

Przez ostatnie trzy lata wykonałem 300% normy gromadząc w głównej mierze mikrokomputery, minikomputery oraz peryferia. Dziś kolekcja liczy już ponad 350 elementów (komputerów, drukarek, ploterów, czytników, dziurkarek, dokumentacji, oprogramowania) i cały czas rośnie. Kolekcja to nie tylko sprzęt, oprogramowanie, czy dokumentacja... To również ciekawa i niezwykle bogata Historia Polskiej Informatyki. Żeby ją zachować w profesjonalny sposób, wyznaczyłem dwa cele główne, które chciałbym z Waszą pomocą zrealizować.

Cel 1: ALBUM

Odbyłem już dziesiątki spotkań z ludźmi, którzy tworzyli polski przemysł informatyczny. Podczas tych spotkań zdałem sobie sprawę, że do tej pory nie powstała kompleksowa publikacja, która opisywałaby historię polskiej informatyki (lata 1948-1993) oraz zawierała zdjęcia archiwalne, zdjęcia komputerów (nie tylko z zewnątrz, ale również i w środku) i sprzętu peryferyjnego produkowanego w tym okresie. Tekst albumu oparty będzie na dokumentach archiwalnych i relacjach osób związanych z przemysłem komputerowym w Polsce.

Koncepcja okładki albumu.
Koncepcja okładki albumu. 

Wspierając moje działania na Patronite, przyczyniasz się do wydania unikatowego albumu "Historia Polskiej Informatyki 1948-1993". Całość zgromadzonych środków zostanie przeznaczona na wydanie albumu, z dołożeniem wszelkiej staranności o merytoryczność tekstu, jakość zdjęć, składu oraz druku publikacji. 

Kilka faktów...
1. Tekst powstaje - koszt zero.
2. Profesjonalne zdjęcia posiadanych przeze mnie komputerów oraz eksponatów muzealnych w Muzeach zrobię we własnym zakresie - koszt zero.
3. Skan zdjęć archiwalnych - koszt zero.
4. Przygotowanie do druku, zajmowałem się tym profesjonalnie od 1999 do 2012 roku i  dalej się tym zajmuję. Posiadam profesjonalny skalibrowany sprzęt, pozwalający na precyzyjne odwzorowanie koloru fotografowanego obiektu w druku - więc koszt zero.

Informuję Was o tym, ponieważ nie będę kreował wirtualnych kosztów i wydawał przekazanych przez Was funduszy na rzeczy, które mogę zrobić we własnym zakresie. 

Tekst albumu powstanie w edytorze TAG, na komputerze MAZOVIA 1016 

Najpoważniejszym kosztem tego przedsięwzięcia, którego nie jestem w stanie udźwignąć, będzie druk i oprawa. Do tej kwoty dojdzie również koszt praw autorskich do niektórych zdjęć archiwalnych, które nie były nigdy publikowane, a których agencje fotograficzne oddać za darmo nie chcą. Wstępny koszt tego przedsięwzięcia został oszacowany na kwotę 50 000 netto. Z racji tego, że kwota jest spora, postanowiłem prosić o wsparcie Was patronów - internautów. 

Dlaczego Patronite, a nie inna forma crowdfundingu?

Wszystkie inne platformy zmuszają do zebrania określonej kwoty w krótkim czasie. Dzięki Patronite mamy szansę ten koszt rozłożyć w czasie i nawet jeżeli nie uda się go za pomocą Patronite w pełni zrealizować, to będzie to krok, który zbliży nas do wydania tej publikacji. Nie przyjmuję do wiadomości innego scenariusza, niż ten, że ta publikacja powstanie. 

Znajda się pewnie i tacy, którzy zapytają wprost... ile zamierzam zarobić na albumie? Odpowiadam. ZERO. Ideą wydania tego albumu NIE JEST chęć zarobienia pieniędzy, a jedynie kompleksowe zebranie historii polskiej informatyki w jednej publikacji, zilustrowanej jak nigdy dotąd. Ci, którzy śledzą moje działania i profil Polskie Komputery na portalu Facebook, wiedzą doskonale, że nie robię tego z pobudek finansowych i jest to moja życiowa pasja, a zebrane przeze mnie materiały są tak ciekawe i unikatowe, że muszą zostać wydane w postaci drukowanej. 

Nakład i parametry techniczne

Album chciałbym wydrukować w ilości 500 sztuk. Format 30x30cm. 250 stron, kreda wysokiej jakości, gramatura 150,  druk offsetowy wysokiej jakości, w twardej oprawie, folia matowa. Całość w sztywnej obwolucie. 

Dystrybucja i koszt

Nad konkretnym modelem i szczegółami dystrybucji jeszcze pracuję. Jednostkowy koszt wydruku i oprawy albumu, przy zamówieniu 500 sztuk i objętości 250 stron, wynosi na chwilę obecną ok 100 PLN netto. 500 sztuk to optymalna ilość od której opłaca się taki wydruk zrobić, co rzutuje również na cenę końcową. Racjonalnym wydaje się uwzględnianie indywidualnego zaanagażowania poszczególnych patronów, którzy będą korzystali z niższych progów. Ambasadorzy i Mecenasi, którzy będą chcieli, mogą wspomóc projekt większym wsparciem. Liczę na to, że uda mi się znaleźć sponsora publikacji, który pokryje część kosztu wydruku. Także ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta. Od czegoś musimy zacząć...

Cel 2: WYWIADY, FILM

Chciałbym zarejestrować jak najwięcej materiału filmowego w postaci wywiadów z konstruktorami, inżynierami, którzy współtworzyli przemysł informatyczny. Mam nadzieję, że w miarę Waszego zaangażowania, będziemy mogli wspólnymi siłami taką serię wywiadów zarejestrować.

Pewnie ktoś zapyta czy istnieje szansa, żeby wywiady wzbogacić archiwalnymi materiałami filmowymi? Z tego co zdążyłem się zorientować jest to bardzo kosztowne. Korzystanie z nagrań archiwum TVP jest odpłatne i wykracza poza nasz zasięg finansowy, dlatego zdecydowałem się na zarejestrowanie wywiadów, które mogą zostać uzupełnione o fotografie sprzętu, czy też zdjeć z zakładów, w których były konstruowane. Materiały będą dostępne na portalu YouTube i będzie można je swobodnie odtwarzać, czy to w domowym zaciszu, czy na lekcjach informatyki. 

Towarzysz Edward powiedział kiedyś – "Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. No, więc jak – pomożecie?"

Więcej o samej kolekcji dowiesz się ze strony https://polskiekomputery.pl oraz odwiedzając profil https://www.facebook.com/polskiekomputery/

Zaproś do bycia patronem kolekcji Polskie Komputery swoich znajomych.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 8 zł
Daniel Skowroński
Daniel Skowroński
Próg: 32 zł
Krzysztof Jakubik
Krzysztof Jakubik
Próg: 32 zł
Anatol Orzęcki
Anatol Orzęcki
Próg: 32 zł
Andrzej Erenc
Andrzej Erenc
Próg: 8 zł
Sławek Grabiński
Sławek Grabiński
Próg: 32 zł