Avatar użytkownika

Polskie Komputery

10
patronów
216 
miesięcznie
61 032 
łącznie
10
patronów
216 zł 61 032 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

8 zł miesięcznie
ELWRO 800 JUNIOR: Dziękuję, to bardzo miłe, że wspierasz moje działania. Twoje wsparcie jest dla mnie niezmiernie ważne. Cieszę się, że podoba Ci się to co robię. Zapraszam Cię na profil Polskie Komputery na Facebooku oraz stronę https://polskiekomputery.pl
16 zł miesięcznie
MERITUM: Bardzo Ci dziękuję za wsparcie moich działań. Będziesz mogła/mógł śledzić na bieżąco czym aktualnie się zajmuję, na specjalnie przygotowanej prywatnej grupie facebookowej Polskie Komputery, która będzie dostępna tylko dla Patronów od tego progu wzwyż.
32 zł miesięcznie
BOSMAN 8: Twoje wsparcie jest dla mnie bardzo cenne. Jeżeli przez conajmniej 3 miesiące będziesz wspierał moje działania w tym progu, w zamian umieszczę Twoje imię i nazwisko na specjalnej stronie z podziękowaniami w albumie oraz na końcu każdego materiału video przygotowanego przeze mnie. Oczywiście, masz również dostęp do przywilejów poprzedniego progu.
64 zł miesięcznie
COMPAN 8: Przyjaciel kolekcji Polskie Komputery. Na moje nowe wpisy czekasz z wypiekami na twarzy, Czytasz wszystko co opublikuję, zdjęcia oglądasz po kilkadziesiąt razy. Jeżeli przez conajmniej 3 miesiące będziesz wspierał w tym progu moje działania, wyślę Ci plakat z wybranym zdjęciem archiwalnym lub wybranym sprzętem z kolekcji Polskie Komputery. Otrzymujesz również wszystkie przywileje z poprzednich progów.
128 zł miesięcznie
ELWRO 523: Ambasador kolekcji Polskie Komputery. W zamian umieszczę Twoje imię i nazwisko na specjalnej stronie VIP z podziękowaniami, a jeżeli moje działania będziesz wspierał przez conajmniej 3 miesiące, otrzymasz specjalną koszulkę ambasadora kolekcji Polskie Komputery. Oczywiście, masz również dostęp do przywilejów poprzednich progów.
512 zł miesięcznie
Wybierz 512 zł
5 dostępnych miejsc
ODRA 1305: Mecenas kolekcji Polskie Komputery. Twoje wsparcie niesamowicie przyśpieszy moje działania. Pozwoli na przygotowanie materiałów o jeszcze lepszej jakości. Otrzymujesz wszystkie przywileje poprzednich progów. Dodatkowo na stronie głównej https://polskiekomputery.pl mogę umieścić logo Twojej firmy, a także link do Twojej strony w specjalnej strefie Mecenasa.
1024 zł miesięcznie
Wybierz 1024 zł
2 dostępne miejsca
RIAD R34: Chyba lubisz Polskie Komputery bardziej ode mnie... nie to niemożliwe... może nie bardziej, ale podobnie ;) Oczywiście otrzymujesz wszystkie możliwe przywileje z poprzednich progów oraz album w wersji specjalnej :) Sam jeszcze nie wiem co to będzie... niech to będzie zaskoczeniem... jak dla mnie to, że zdecydowałaś / zdecydowałeś się na wsparcie w tym progu.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Polskie Komputery w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Polskie Komputery to prywatna inicjatywa kolekcjonera polskiego sprzętu informatycznego oraz entuzjasty historii polskiej informatyki. Celem kolekcji jest zachowanie pamięci polskiej myśli technicznej związanej z historią polskiej informatyki.

Życie pisze różne scenariusze. Nigdy nie myślałem, że będę interesował się polskim sprzętem informatycznym i historią polskiej informatyki oraz, że aż tak mnie to wciągnie.

Nazywam się Marcin Robert Kaźmierczak. 1 kwietnia 2016 roku rozpocząłem swoją przygodę z kolekcjonowaniem polskiego sprzętu informatycznego. Celem kolekcji Polskie Komputery jest zachowanie pamięci o polskiej myśli technicznej związanej z polską informatyką, polskich zakładach, które produkowały sprzęt informatyczny, a także o polskich inżynierach, którzy ten sprzęt konstruowali i wdrażali do produkcji.

Przez ostatnie trzy lata wykonałem 300% normy gromadząc w głównej mierze mikrokomputery, minikomputery oraz peryferia. Dziś kolekcja liczy już ponad 350 elementów (komputerów, drukarek, ploterów, czytników, dziurkarek, dokumentacji, oprogramowania) i cały czas rośnie. Kolekcja to nie tylko sprzęt, oprogramowanie, czy dokumentacja... To również ciekawa i niezwykle bogata Historia Polskiej Informatyki. Żeby ją zachować w profesjonalny sposób, wyznaczyłem dwa cele główne, które chciałbym z Waszą pomocą zrealizować.

Cel 1: ALBUM

Odbyłem już dziesiątki spotkań z ludźmi, którzy tworzyli polski przemysł informatyczny. Podczas tych spotkań zdałem sobie sprawę, że do tej pory nie powstała kompleksowa publikacja, która opisywałaby historię polskiej informatyki (lata 1948-1993) oraz zawierała zdjęcia archiwalne, zdjęcia komputerów (nie tylko z zewnątrz, ale również i w środku) i sprzętu peryferyjnego produkowanego w tym okresie. Tekst albumu oparty będzie na dokumentach archiwalnych i relacjach osób związanych z przemysłem komputerowym w Polsce.

Koncepcja okładki albumu. Koncepcja okładki albumu. 

Wspierając moje działania na Patronite, przyczyniasz się do wydania unikatowego albumu "Historia Polskiej Informatyki 1948-1993". Całość zgromadzonych środków zostanie przeznaczona na wydanie albumu, z dołożeniem wszelkiej staranności o merytoryczność tekstu, jakość zdjęć, składu oraz druku publikacji. 

Kilka faktów...
1. Tekst powstaje - koszt zero.
2. Profesjonalne zdjęcia posiadanych przeze mnie komputerów oraz eksponatów muzealnych w Muzeach zrobię we własnym zakresie - koszt zero.
3. Skan zdjęć archiwalnych - koszt zero.
4. Przygotowanie do druku, zajmowałem się tym profesjonalnie od 1999 do 2012 roku i  dalej się tym zajmuję. Posiadam profesjonalny skalibrowany sprzęt, pozwalający na precyzyjne odwzorowanie koloru fotografowanego obiektu w druku - więc koszt zero.

Informuję Was o tym, ponieważ nie będę kreował wirtualnych kosztów i wydawał przekazanych przez Was funduszy na rzeczy, które mogę zrobić we własnym zakresie. 

Tekst albumu powstanie w edytorze TAG, na komputerze MAZOVIA 1016 

Najpoważniejszym kosztem tego przedsięwzięcia, którego nie jestem w stanie udźwignąć, będzie druk i oprawa. Do tej kwoty dojdzie również koszt praw autorskich do niektórych zdjęć archiwalnych, które nie były nigdy publikowane, a których agencje fotograficzne oddać za darmo nie chcą. Wstępny koszt tego przedsięwzięcia został oszacowany na kwotę 50 000 netto. Z racji tego, że kwota jest spora, postanowiłem prosić o wsparcie Was patronów - internautów. 

Dlaczego Patronite, a nie inna forma crowdfundingu?

Wszystkie inne platformy zmuszają do zebrania określonej kwoty w krótkim czasie. Dzięki Patronite mamy szansę ten koszt rozłożyć w czasie i nawet jeżeli nie uda się go za pomocą Patronite w pełni zrealizować, to będzie to krok, który zbliży nas do wydania tej publikacji. Nie przyjmuję do wiadomości innego scenariusza, niż ten, że ta publikacja powstanie. 

Znajda się pewnie i tacy, którzy zapytają wprost... ile zamierzam zarobić na albumie? Odpowiadam. ZERO. Ideą wydania tego albumu NIE JEST chęć zarobienia pieniędzy, a jedynie kompleksowe zebranie historii polskiej informatyki w jednej publikacji, zilustrowanej jak nigdy dotąd. Ci, którzy śledzą moje działania i profil Polskie Komputery na portalu Facebook, wiedzą doskonale, że nie robię tego z pobudek finansowych i jest to moja życiowa pasja, a zebrane przeze mnie materiały są tak ciekawe i unikatowe, że muszą zostać wydane w postaci drukowanej. 

Nakład i parametry techniczne

Album chciałbym wydrukować w ilości 500 sztuk. Format 30x30cm. 250 stron, kreda wysokiej jakości, gramatura 150,  druk offsetowy wysokiej jakości, w twardej oprawie, folia matowa. Całość w sztywnej obwolucie. 

Dystrybucja i koszt

Nad konkretnym modelem i szczegółami dystrybucji jeszcze pracuję. Jednostkowy koszt wydruku i oprawy albumu, przy zamówieniu 500 sztuk i objętości 250 stron, wynosi na chwilę obecną ok 100 PLN netto. 500 sztuk to optymalna ilość od której opłaca się taki wydruk zrobić, co rzutuje również na cenę końcową. Racjonalnym wydaje się uwzględnianie indywidualnego zaanagażowania poszczególnych patronów, którzy będą korzystali z niższych progów. Ambasadorzy i Mecenasi, którzy będą chcieli, mogą wspomóc projekt większym wsparciem. Liczę na to, że uda mi się znaleźć sponsora publikacji, który pokryje część kosztu wydruku. Także ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta. Od czegoś musimy zacząć...

Cel 2: WYWIADY, FILM

Chciałbym zarejestrować jak najwięcej materiału filmowego w postaci wywiadów z konstruktorami, inżynierami, którzy współtworzyli przemysł informatyczny. Mam nadzieję, że w miarę Waszego zaangażowania, będziemy mogli wspólnymi siłami taką serię wywiadów zarejestrować.

Pewnie ktoś zapyta czy istnieje szansa, żeby wywiady wzbogacić archiwalnymi materiałami filmowymi? Z tego co zdążyłem się zorientować jest to bardzo kosztowne. Korzystanie z nagrań archiwum TVP jest odpłatne i wykracza poza nasz zasięg finansowy, dlatego zdecydowałem się na zarejestrowanie wywiadów, które mogą zostać uzupełnione o fotografie sprzętu, czy też zdjeć z zakładów, w których były konstruowane. Materiały będą dostępne na portalu YouTube i będzie można je swobodnie odtwarzać, czy to w domowym zaciszu, czy na lekcjach informatyki. 

Towarzysz Edward powiedział kiedyś – "Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. No, więc jak – pomożecie?"

Więcej o samej kolekcji dowiesz się ze strony https://polskiekomputery.pl oraz odwiedzając profil https://www.facebook.com/polskiekomputery/

Zaproś do bycia patronem kolekcji Polskie Komputery swoich znajomych.

Cele Autora

Mamy to!
  • 75 000 zł
  • 13 968 zł brakuje
81%
Zebranie tej kwoty pozwoli na sfinalizowanie założeń projektu w 100%.

1. Opłacenie praw do zdjęć + skanowanie w Narodowym Archiwum Cyfrowym.
2. Opłacenie druku albumu o objętości 300 stron, formacie 30x30cm oraz oprawienie w twardej oprawie.
3. Pokrycie kosztów wysyłki albumu do Patronów.

Przez rok czasu, bez udziału sponsorów udało nam się zebrać 25000. Pracujemy nad pozyskaniem sponsorów, jednak sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pomaga nam. Mimo tej sytuacji nie przerywamy prac nad albumem i przygotowujemy materiał dalej.

Pierwsze prace
  • 5 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
Od tej kwoty możemy zacząć w ogóle myśleć o przygotowaniach do wydania albumu, choć kwota ta jest ułamkiem sumy końcowej, a praktycznie wszystkie niezbędne prace będę w stanie wykonać we własnym zakresie, to niezbędna jest ona do zakupu zdjęć z agencji fotograficznych oraz fundacji, która posiada sporo zdjęć z ELWRO. Agencje jak również fundacja sprzedadzą zdjęcia na preferencyjnych warunkach, mając na uwadze charakter tej publikacji. Zakup zdjęć pozwoli na przygotowanie wstępne makiet i określenie ich maksymalnej wielkości wykorzystania. Wszystko co zostanie z tego celu zasili konto następnego. Będę Was na bieżąco informował o wydatkach i rozliczał na podstawie faktur wystawionych przez te podmioty.
Zbieramy na druk
  • 35 000 zł
  • Cel osiągnięty!
100%
To minimalna kwota, którą musimy zebrać, aby jednostkowy koszt albumu zbliżył się do założonej granicy. Mamy pierwsze wyliczenie z drukarni. Podane ceny są za sztukę przy dwóch różnych objętościach stron. Zostały zrobione dwa wstępne wyliczenia dla 252 stron i 300. Oraz dla czterech różnych nakładów. Podana cena jest orientacyjna za sztukę netto. Jak sami widzicie, im więcej będzie chętnych, tym cena jednostkowa drastycznie spada. Dlatego najlepszą opcją będzie zebranie funduszy na 500 sztuk albumów. Wtedy koszt będzie pokrywał się ze wstępnymi założeniami. Jestem pewien, że nam się uda.

objętość 252 strony
100 - 250,10 zł + Vat
200 - 138,31 zł + Vat
250 - 103,99 zł + Vat
500 - 62,00 zł + Vat

objętość 300 strony
100 - 271,76 zł + Vat
200 - 147,85 zł + Vat
250 - 119,12 zł + Vat
500 - 71,20 zł + Vat

Wycena numer dwa:
nakład: 150 szt. cena jednostkowa: 194,958 PLN razem: 29 243,70 PLN
nakład: 250 szt. cena jednostkowa: 131,9348 PLN razem: 32 983,70 PLN
nakład: 500 szt. cena jednostkowa: 82,1374 PLN razem: 41 068,70 PLN

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Polskie Komputery już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Krzysztof Jakubik
Krzysztof Jakubik
32 zł
Andrzej Erenc
Andrzej Erenc
8 zł
Sławek Grabiński
Sławek Grabiński
32 zł
Mariusz Gieparda
Mariusz Gieparda
32 zł
Jarek Jagielski
Jarek Jagielski
16 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.