Czy na maturze podstawiać po drodze czy operować na symbolach? - oto jest pytanie!
Prawidłowa odpowiedź: podstawianie w obliczeniach pośrednich i tym samym branie do dalszych obliczeń wyniku obarczonego błędem przybliżenia nie jest poprawne. Takie błędy przybliżenia z obliczeń pośrednich mogą się skumulować i na koniec dostajemy znacząco inny wynik niż przy poprawnym rozwiązywaniu zadania.
Szybki przykład z próbnej z grudnia 2014:
rozwiązanie poprawne:
rozwiązanie niepoprawne:
Bardzo ładnie widać, że błędy przybliżeń w obliczeniach pośrednich moga doprowadzić do tego, że wynik końcowy (8,8 m) znacząco różni się od poprawnego (8,47 m).
Teraz zadanie z matury 2019:
Zwróćcie uwagę na 1.2: potrzebne jest w nim czas z 1.1.
Poprawne rozwiązanie, gdzie biorę wzór a nie przybliżoną wartość:
i teraz rozwiązanie CKE:
Te rozwiązania są identyczne! (No, dobra, wyglądają niezupełnie tak samo, ale to przez to, że ludzie CKE chujowo wybrali układ odniesienia.)
Wnioski: CKE wystarczyło coś 4,5 roku, żeby nauczyć się, że nie podstawia się danych w obliczeniach pośrednich. Trzeba chyba wysłać list gratulacyjny.
PS. To zadanie z próbnej 2014 można rozwiązać podstawiając bez sensu po drodze. Czas straci się na tym na pewno. Nadmiernej utraty precyzji obliczeń można uniknąć przepisując z kalkulatora do wielu miejsc po przecinku i takie wyniki przenosić do kolejnych etapów zadania.
Trwa ładowanie...