Newsletter nr. 3

Obrazek posta

1. Przeważająca część polityków i opinii publicznej sprzeciwia się aneksji Zachodniego Brzegu przez Izrael. Popiera ten projekt (a i to wstrzemięźliwie) jedynie prezydent Trump. Służby podobno naciskają, aby aneksja odbyła się jak najszybciej zanim POTUS przegra wybory. Ich poparcie pomysłu jest jednak o tyle wątpliwe, chociażby z tego powodu, że prawie wszyscy byli szefowie Mosadu i Shin Beth ostrzegają, że konsekwencje takiego kroku mogą być tragiczne.

Wojska Chińskie, które wkroczyły na teren Indii w rejonie miasta Ladakh zaczęły się wycofywać w poniedziałek (6 lipca). Nie oznacza to jednak, że się całkiem wycofały. Delhi koncentruje wojska, ale przede wszystkim identyfikuje i blokuje chińskie urządzenia w systemach telekomunikacyjnych, a także aplikacje w mediach społecznościowych, komunikatorach i innych platformach służących wymianie informacji. Nadal utrzymuje się napięcie w relacjach z Pakistanem. Obie strony oskarżają się o szpiegostwo i redukują personel placówek dyplomatycznych.

2. Państwa Unii Europejskiej coraz intensywniej oskarżają Rosję i Chiny. Przy czym nowe nie jest to, że w Europie działają chińscy i rosyjscy agenci tylko to, że zaczęli to zauważać politycy najwyższych szczebli (przede wszystkim niemieccy).

3. Bardzo dużo dzieje się na rynku produkcji i dostaw dronów i samolotów rozpoznania. Przynajmniej kilka państw uzupełnia swoją flotę dronów i samolotów rozpoznawczych.

4. W KKS problemy organizacyjne przeszkadzają w normalnym działaniu. Liczba subskrybentów rośnie tak szybko, że nie dajemy rady z wysyłką materiałów (certyfikatów, książek, newslettera), a także bieżącą produkcją programów i tekstów. Już nawet nie obiecujemy, że nadrobimy to w przyszłym tygodniu, ale nadrobimy na pewno.

5. Na stronie KKS i na Patronite.pl, opublikowaliśmy kilka ankiet dotyczących poglądów osób śledzących sytuację służ specjalnych  w Polsce. Jeszcze raz apelujemy do wszystkich o wypełnienie ankiety. Jej celem jest zebranie materiału do publikacji na temat optymalnego kierunku reform służb specjalnych w Polsce. Link pod newsletterem prowadzi do jednej z ankiet. Obok (na stronie Patronite.pl) są pozostałe trzy. Z góry dziękuję za wypełnienie :) .

Ankieta

Po wyborach prezydenckich prawdopodobnie będzie musiało dojść do działań na rzecz reformy służb specjalnych. Co Twoim zdaniem nowowybrany prezydent powinien zrobić w pierwszej kolejności:

Możesz wybrać 1 odpowiedź

Zaloguj się, aby móc oddać głos

izrael palestyna indie chiny wywiad kontrwywiad reformy

Zobacz również

Czy potrzebna jest zmiana systemu nadzoru nad wywiadem?
Newsletter nr. 4
Certyfikaty

Komentarze (2)

Trwa ładowanie...