Newsletter nr. 4

Obrazek posta

1. Kończy się produkcja certyfikatów. Właściwie wszystko na ten temat we wstępie.

2. Miałem opublikować wyniki ankiet dotyczących zadań, struktur i kontroli nad służbami specjalnymi. Po wyborach jednak mi się odechciało. Na razie nie widać poważnych szans na reformę. Chyba, że w kierunku całkowicie sprzecznym z odczuciami większości osób biorących udział w ankietach. Na razie w ankietach łącznie wzięło udział 254 osoby. To dość duża próba, biorąc pod uwagę fakt, że większość tych osób nie jest przypadkowa i są to mniej lub bardziej wnikliwi obserwatorzy tego co się dzieje w służbach w Polsce i na świecie. Pomyślałem jednak, że odpowiedzi na te ankiety jednak będę jeszcze zbierał w różnych środowiskach i dopiero po zakończeniu tych działań opublikuję pełne wyniki.

Już teraz jednak mogę powiedzieć, że większość ankietowanych opowiada się za niezależną, pozarządową kontrolą nad działalnością operacyjną służb i za solidnymi reformami służb, w pierwszej kolejności CBA (z likwidacją włącznie).

Jeżeli ktoś z Państwa jeszcze tych ankiet nie wypełniał, to zapraszam. Może w jakiejś przyszłości coś z tego wyniknie (mam nadzieję, że prędzej niż później). Link do jednej z kluczowych ankiet zamieszczam pod postem.

3. Może to przesada, ale można powiedzieć, że świat był na granicy bardzo poważnej wojny. Konflikt chińsko-hinduski i hindusko-pakistański był tak poważny, że wojska chińskie wkroczyły na terytorium Indii zabijając 20 żołnierzy armii hinduskiej. Na szczęście konflikt udało się załagodzić dzięki mediacjom jednego z kluczowych doradców rządu z Dehli, byłego oficera wywiadu.

Z kolei relacje Dehli-Islamabad, po kryzysie związanym z ekspulsją dużych grup dyplomatów (nie ma co ukrywać, w największej części funkcjonariuszy pracujących w rezydenturach wywiadów), również na tej linii zaczęły się uspokajać. Z pewnością nie bez znaczenia dla tej sytuacji miała poprawa stosunków chińsko-indyjskich. Islamabad to sojusznik Pekinu w tej części Azji. Warto pamiętać, że wszystkie trzy państwa mają broń atomową.

4. Nie doszło do wkroczenia IDF na Zachodni Brzeg. Sprzeciwiały się temu opozycja izraelska (w tym partie kierowane przez byłych dowódców wojskowych), byli szefowie służb specjalnych, organizacje międzynarodowe, w tym Unia Europejska. Jedynym wyraźnym sojusznikiem Netanjahu pozostaje Donald Trump, a jak twierdzi obecne kierownictwo izraelskich służb, plan ma szanse powodzenia wyłącznie tak długo jak obecny prezydent USA pozostaje na stanowisku.

5. Służby amerykańskie i zachodnioeuropejskie (w tym należące do Sojuszu Pięciorga Oczu) ostrzegają przed aktywnością rosyjskich grup hakerów (w tym APT 29), którzy próbują się włamywać do laboratoriów medycznych, aby ukraść wyniki badań nad szczepionką na koronawirusa. To oczywiście nie jedyna aktywność Rosji w cyberprzestrzeni. O skuteczności akcji prowokacyjnych i dezinformacyjnych przekonał się ostatnio Andrzej Duda (chociaż na ewentualność współdziałania komików z SWR lub GRU wskazują tylko niezbyt mocne poszlaki). Także stosunki niemiecko-rosyjskie nadal są w cieniu hakerskich ataków na instytucje parlamentarne i rządowe w RFN.

6. Coraz większa liczba państwa zachodnich stawia ograniczenia dla budowy infrastruktury telekomunikacyjnej 5G w oparciu o urządzenia Huawei. Chińczycy traktują to jako rodzaj wojny handlowej, czy nawet poważnego sporu politycznego. Nie da się jednak zaprzeczyć, że przynajmniej kilka poważnych laboratoriów badawczych, wykryło "backdoory" w chińskim sprzęcie telekomunikacyjnym.

 

Ankieta

Czy uważasz, że czynności operacyjno-rozpoznawcze prowadzone przez służby specjalne i policyjne powinny być kontrolowane przez niezależny od rządu ośrodek zajmujący się ochroną prywatności i tajemnic obywateli?

Możesz wybrać 1 odpowiedź

Zaloguj się, aby móc oddać głos

służby specjalne reforma krótki kur szpiegowania wywiad szpiegostwo indie chiny pakistan rosja huawei

Zobacz również

Newsletter nr. 2
Certyfikaty
Newsletter nr. 5

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...