Newsletter nr. 5

Obrazek posta

1. Czy to polskie Watergate? Pytania postawione we wstępie do newslettera dotyczą jeszcze jednej fundamentalnej kwestii. Kto i w jaki sposób powinien pełnić kontrolę nad służbami specjalnymi w Polsce. Coraz więcej pytanych o to ekspertów (także w ramach "Krótkiego kursu..." deklaruje, że uważa za słuszne wprowadzenie niezależnej od rządu kontroli. Natomiast uważa, że wywiad powinien być z tej kontroli wyłączony. Tymczasem sprawa Nowaka pokazuje, że również działania służby zagranicznej mogą być obciążone oczekiwaniami politycznymi i wywiad może być wykorzystywany do inwigilacji polityków za granicą. Nie tylko w ramach kontrwywiadu zagranicznego. Załączam do newslettera ankietę, którą już kilka razy publikowałem z apelem do tych, którzy jeszcze na nią nie odpowiadali o chwilę na jej wypełnienie. Myślę, że jej wyniki mogą być materiałem do przemyśleń, który może się przydać prędzej niż się nam wydaje.

2. Rozpocząłem wysyłkę dyplomów. Na razie powoli. Niektóre z nich są kaligrafowane ręcznie. Niektóre nie. Dlaczego? Kiedyś to wyjaśnię. Może okazać się, że niektórzy z Was dostaną po dwa dyplomy. To także wyjaśnię później. W końcu tez mam prawo mieć jakieś tajemnice.

3. Relacje amerykańsko- chińskie weszły w nową fazę. Władze USA nakazały zamknięcie konsulatu w Houston, wyjaśniając, że to był szpiegowski "hub" dla chińskiego wywiadu technologicznego. Chiny w ramach retorsji zapowiadają zamknięcie amerykańskiego konsulatu, w którymś z dużych miast Państwa Środka. Jednym z prawdopodobnych jest konsulat w Hongkongu. To chyba byłoby rzeczywiście bolesne dla interesów Stanów Zjednoczonych.

4. Trochę zmalało napięcie między Chinami a Indiami. Jednym z głównych negocjatorów wyjścia z kryzysu był doradca rządu w Delhi, były - wysokiej rangi - oficer hinduskiego wywiadu.

5. Pod koniec lipca (w wersji elektronicznej), a 12 sierpnia (w wersji papierowej) wchodzi do sprzedaży najnowsza powieść Grzegorza Kalinowskiego "Granatowy 44". Jednym z jej głównych wątków jest aktywność wywiadu AK w trakcie II Wojny Światowej.

 

 

Ankieta

Czy w ramach ewentualnej reformy służb specjalnych należałoby objąć, niezależną od rządu kontrolą, operacje zagraniczne wywiadu?

Możesz wybrać 1 odpowiedź

Zaloguj się, aby móc oddać głos

usa chiny indie ukraina niemcy rosja korupcja pranie pieniędzy bundeswehra grzegorz kalinowski

Zobacz również

Newsletter nr. 3
Afera Nowaka czy afera CBA?
Pegasus vs. Sławomir Nowak

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...