Wszystko, co musisz wiedzieć o Patronite. Notatka wizualna i jej historia

Obrazek posta

Witaj, Świecie! Witaj, Patronite!

Z okazji dołączenia do społeczności Patronite chciałbym:

  • opublikować notatkę wizualną (czyli to, co robię na co dzień) nt. tej platformy oraz tego, jakie są plusy bycia zarówno Autorem, jak i Patronem;
  • podzielić się krótką historią jej powstania wraz ze szkicem, co da Tobie także wgląd w to, jak powstają notatki wizualne oraz jak wykorzystuję je w swoich projektach.

Ta notatka ma na celu poszerzenie wiedzy nt. (i promocję) Patronite wśród szerszej społeczności. Przyznam, że sam dowiedziałem się o Patronite dopiero parę miesięcy temu, z kolei w mojej ankiecie, którą przeprowadziłem na Instagramie 2/3 głosujących obserwujących także przyznało, że nie słyszeli o Patronite... Gdybym wcześniej odkrył tę platformę, z pewnością byłbym już tutaj ;-)

Dlatego zachęcam nie tylko do lektury, ale także do udostępnienia tego artykułu swojej społeczności, jeśli jesteś Twórcą!

Jedziemy!

Zanim jeszcze podjąłem decyzję o dołączeniu do społeczności Patronite, robiłem rozeznanie na temat tej wspaniałej inicjatywy i, jak to zazwyczaj u mnie bywa, sporządzałem notatki (ponieważ czytania było naprawdę dużo) na własny użytek.

W tej roboczej notatce zawarłem najważniejsze info nt. samego Patronite, ale również tego, jak zarówno Twórcy, jak i ich Patroni mogą skorzystać z obecności na tej platformie.

A szkic wyglądał tak:

Kiedy już zawarłem w roboczej notatce całą niezbędną informację (m. in. to, w jaki sposób krok po kroku można założyć konto Autora), krok po kroku rozbudowywałem swój profil. Notatka służyła mi pomocą i była "ściągą", do której zerkałem w razie wątpliwości i w poszukiwaniu wskazówek, jak to zrobić najlepiej.

Jak widać, szkic notatki zawiera więcej info, niż ostateczna notatka "na czysto", ale być może stworzę też drugą notatkę, zawierającą pozostałe zagadnienia.

Warto zwrócić uwagę na to (w szczególności zwracam się tu do osób, które chcą zacząć tworzyć notatki wizualne), że moje notatki, robione na użytek własny, wcale nie są tak dopracowane i "ładne", jak te, które w ostateczności wrzucam na swoje media społecznościowe. I takie właśnie mają być! Notatki tworzymy dla siebie i muszą one być czytelne i zrozumiałe wyłącznie dla nas.

Ten szkic nie zawiera także aż tylu elementów wizualnych, jak wersja ostateczna, a mimo to świetnie spełniła swoją rolę i równie dobrze ją zapamiętałem, co też jest argumentem dla osób, które przed notowaniem wizualnym powstrzymuje brak rzekomego talentu plastycznego.

Jeśli chodzi o pismo/ czcionkę/ font, to także warto zauważyć, że w szkicu notatki nie dbałem zbytnio o piękną kaligrafię, a jedynie o to, by moje pismo było w miarę czytelne.

Poza tym większość treści w ogóle jest napisana ołówkiem, a nie flamastrami czy cienkopisami, jak to robię w swoich "publicznych" notatkach. W związku z tym pamiętaj, że trzeba korzystać z tego, co jest pod ręką - nie potrzebujesz jakichś wymyślnych narzędzi!

Kiedy już mój profil na Patronite został zweryfikowany, stworzyłem notatkę, którą widzieliście na samej górze wpisu, i opublikowałem na swoim profilu Kreatywne Notatki na Instagramie oraz Facebooku. Ponadto, wrzuciłem do wyróżnionych stories na Instagramie także film z przyspieszonym nagraniem tego, jak rysuję notatkę (z moją muzyką w tle), dlatego zapraszam na mój profil. W kolejnym poście na Instagramie i Facebooku wrzucę ten film jako post.

Gdybym z jakichś względów odroczył swoje dołączenie do Patronite, to i tak miałbym już szkic notatki na przyszłość, a może nawet i tak bym ją zrobił i opublikował.

Zresztą, w tym samym czasie robiłem rozeznanie nt. działania na Pintereście i także stworzyłem szkic notatki, na której podsumowałem lekturę kilkunastu artykułów. Efekt? Założyłem profil na Pinterest i zacząłem tam wrzucać swoje notatki! No i niedługo zrobię notatkę "na czysto" na ten temat - na pewno wielu osobom, działającym w mediach społecznościowych, przyda się ta wiedza.

(Jeśli tworzysz, ale nadal nie ma Cię (ani Twojej twórczości) w mediach społecznościowych, przeczytaj artykuł na moim blogu Jak media społecznościowe stymulują rozwój twórczy i kreatywność?, by wreszcie wykorzystać swój potencjał oraz potencjał mediów społecznościowych na 100%!)

Takich roboczych notatek mam mnóstwo - niektóre z nich są w segregatorach osobnych projektów, inne są włożone do książek, które czytałem. Opublikowane notatki są tylko częścią stworzonych przeze mnie prac - z notowania wizualnego korzystam na co dzień, przy każdej okazji, bez "parcia" na publikację wyników notowania. Dzięki temu poszerzam swoją wiedzę oraz rozbudowuję swoją wizualną bibliotekę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak robić takie notatki krok po kroku, zajrzyj do mojego artykułu Jak notować efektywnie? Rób notatki wizualne!.

Możesz także dowiedzieć się więcej nt. tworzenia map myśli, których elementy i ogólna struktura stanowią część moich notatek wizualnych, nawet tych, które wrzuciłem do tego postu - klikaj w artykuł Mapy myśli. Jak je tworzyć i jak z nich korzystać?.

To jak, zaczynasz swoją przygodę z notowaniem wizualnym? A może już korzystasz z potęgi narzędzi myślenia wizualnego? Jeśli tak, to daj znać, gdzie wykorzystujesz notatki wizualne i mapy myśli!

Vadim Gierko | Kreatywne Notatki

 

patronite notatki wizualne sketchnoting myślenie wizualne grafika sztuka nauka

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...