Dlaczego jelita to drugi mózg?

Obrazek posta

Dlaczego jelita to drugi mózg?

Jelita to największy narząd trawienny, immunologiczny i hormonalny w ludzkim ciele. Drugi mózg — unerwiony jest przez tzw. enteryczny układ nerwowy, który funkcjonalnością przypomina mózg i jest w dużej mierze od niego niezależny. W czasie rozwoju płodowego, niemal równocześnie rozwija się ośrodkowy układ nerwowy i właśnie enteryczny, stąd jego niezależność. W odróżnieniu od innych narządów, np. serca czy mięśni jelita mogą pracować bez instrukcji płynących z mózgu (przykładem są osoby w stanie wegetatywnym). Poza tym zarówno w mozgu jak i jelitach tworzą się np. neuroprzekaźniki, np. serotonina, dopamina.

Jelita są także domem dla wielu mikroorganizmów — bakterii, grzybów, archeonów, pasożytów czy wirusów - to jest mikrobiota jelitowa. Z kolei ci lokatorzy korzystają z tego, że mogą się u nas zagościć, ale jednocześnie mają wpływ na funkcjonowanie jelit i jak się okazuje innych narządów, w tym mózgu.

Wzajemna komunikacja między jelitami a mózgiem to taka autostrada, na której dochodzi do przekania informacji między tymi narządami w dwóch kierunkach. Mówimy wówczas o osi mózg-jelito i jelito-mózg. Kluczową rolę w komunikacji mózg-jelito jelito-mózg odgrywa mikrobiota, która rozwija się niemalże jednocześnie wtedy, kiedy mózg.

Komunikacja zachodzi zarówno z góry na dół, jak i z dołu do góry. W jelitach do współpracy przyłącza się mikrobiota, bo bierze udział w trawieniu pokarmu, w działaniu układu odpornościowego czy wpływa na syntezę neuroprzekaźników - ponad 90% serotoniny i 50% dopaminy, dwóch ważnych neuroprzekaźników, powstaje właśnie w jelitach przy udziale mikrobioty.

 

Więcej na ten temat posłuchasz w 20 odcinku podcastu Diet&Mindfulness, w którym dodatkowo wyjaśniam:

  • co do pracy "mózgów" mają bakterie, wirusy i grzyby?
  • w jaki sposób nasze „mózgi” komunikują się ze sobą?
  • jaki wpływ na zdrowie fizyczne i mentalne ma zaburzenie tej komunikacji?

 

Podcastu posłuchasz na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts lub w aplikacji Patronite Audio.

dieta podcast mózg jelita zdroweodżywianie zdrowie jedzenie

Zobacz również

Słowniczek pojęć z odcinków dotyczących diety a depresji
Jelita a depresja - nowe materiały tylko dla Patronów!
Dziękuję Wam za wspólną podróż!

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...