Progi - Poradnik dla Autorów

Obrazek posta

Progi są jednym z najważniejszych elementów w Profilu Autora – dzięki nim Patroni widzą, jaką kwotą mogą wesprzeć Twoją pracę i co otrzymają w zamian! Jak dobrze je skonstruować?


Zacznijmy od treści progu – musi on zawierać trzy podstawowe elementy:

1. Podziękowanie 

To bardzo ważne, by z góry podziękować Patronom za chęć pomocy, wspierania Twojej pasji. W końcu – dotując Cię konkretną, comiesięczną kwotą, Patron świadomie rezygnuje z innych przyjemności… Nie wystarczy tu zdawkowe „dzięki”, warto wysilić się i napisać choćby jedno zdanie: „Wielkie dzięki za wsparcie! Jesteś bohaterem na moim profilu – Twoje 10 zł jest dla mnie prawdziwym komplementem! :D”

2. Nagroda

Każdy próg może zawierać symboliczną nagrodę, którą odwdzięczysz się Patronowi za jego hojność. Co to może być?  Zdjęcia i filmy, pokazujące Twoją pracę „od kuchni”, dedykowane materiały, tworzone specjalnie dla Patronów („co miesiąc Patroni będą mieli dostęp do wyjątkowego rysunku/filmu/innego materiału!”), tutoriale… Nagrodą może być też wpisanie na listę Patronów, dostępną na stronie czy facebooku – tak, żeby hojność Patronów mogli zobaczyć wszyscy! Świetnie działa też oddanie decyzji w ręce patronów - w progu 10 zł, autorka bloga Zwierz Popkulturalny zaoferowała Patronom możliwość zasugerowania tematu wpisu - to był strzał w dziesiątkę, próg subskrybowało ponad 40 patronów!

Najlepiej, zanim jeszcze siądziesz do tworzenia progów – przeczytaj, jak poradzili sobie z tym zadaniem inni Autorzy! Z pewnością znajdziesz u nich sporo inspiracji :) To oczywiście zaledwie ułamek możliwości – bo w tworzeniu nagród ogranicza Cię jedynie wyobraźnia! (i względy prawne…) Pamiętaj tylko, żeby nie proponować nagród, których nie będziesz w stanie dostarczyć.

3. Limit

Przy każdym progu możesz ustawić limit Patronów, którzy mogą go subskrybować. Po co korzystać z limitu? Wiąże się to z poprzednim punktem – jeśli w progu np. 100 zł oferujesz wykonanie dedykowanego rysunku – musisz zadać sobie pytanie, ILE takich prac w miesiącu jesteś w stanie wykonać. 5? 7? A może 10? Warto się dobrze zastanowić nad progami, których wypełnienie wymaga od Ciebie większej ilości pracy – i stosownie ograniczyć liczbę Patronów. Limit może być też wykorzystany jako narzędzie kreowania ekskluzywności – dany próg będzie mogła wykupić jedynie niewielka liczba Patronów, co może zwiększyć jego atrakcyjność. Np.  „Próg 200 zł może wykupić tylko 3 Patronów – czeka na nich wór nagród (wymień je!) i tytuł Oficjalnego, Wielkiego i Naczelnego Patrona Całej Mojej Twórczości :D”

Kwoty - pieniądze to nie wszystko...

Oczwywiście każdy próg musi też zawierać konkretne kwoty, którymi Patroni będą mogli wspierać Twoją  pracę. Jak dużo powinno być progów i jakimi wartościami dobrze jest operować? Zgodnie z naszymi doświadczeniami, standardowy rozkład progów, który przynosi dobre efekty to: 10 zł, 20 (lub 30) zł, 50 zł, 100 zł.

ALE! To  rozkład, który sprawdza się w przypadku posiadania solidnej społeczności (powyżej 10.000 subskrybentów na YouTube). W wypadku młodszych lub mniejszych społeczności, warto zacząć od 5 zł, przechodząc przez 10, 15 i 25 zł. Taki rozkład pozwoli znacznie zwiększyć szansę na przyciągnięcie Patronów.

Zasadniczo, nie warto ustawiać progów wyższych niż 100 zł – pamiętaj, że na Patronite kwota wsparcia ma być regularna i comiesięczna. Jedynie Autorzy z dużymi społecznościami mogą eksperymentować z wysokimi kwotami, choć nawet w ich przypadku takich wpłat jest relatywnie niewiele. Pamiętaj też, że kwota musi być adekwatna do nagród, zawartych w progu! Pamiętaj, żeby najniższa kwota wynosiła co najmniej 5 zł - inaczej sporą część wpłaty konsumować będzie prowizja. (sprawdź Tabelę prowizji operatorów płatności!)

Oczywiście możesz popuścić wodze fantazji i ustawić kwoty np. 14 zł, 28 zł etc.!

Możemy Ci coś poradzić? Dopracuj próg 10 zł i zawrzyj w nim możliwie jak najatrakcyjniejszą nagrodę. To właśnie ten próg – statystycznie – cieszy się największą popularnością wśród Patronów. Warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

(W kwestii progów warto myśleć kategoriami Patronów – 5 czy 10 zł miesięcznie nie będzie sporym obciążeniem dla ich budżetu i znacznie łatwiej przyjdzie im decyzja o objęciu Twojej pracy patronatem,  niż w przypadku kwoty np. 70 zł. Przy czym – przy mniejszych kwotach działa efekt skali – znacznie łatwiej jest zachęcić 30 patronów do wykupienia progu 10 zł, niż jednego do subskrybowania 300 zł miesięcznie)

 

Jeśli chcesz zachęcić Patronów do wyboru konkretnego progu, możesz wyróżnić go w specjalny sposób - korzystając z funkcji "Polecany próg". By ją uruchomić:

1) Przejdź do sekcji Progi w swoim panelu Autora
2) Zescrolluj nieco niżej do sekcji "Dodatkowe ustawienia"
3) Zaznacz pole "Pokaż odznakę "Polecany" na wybranym progu wsparcia"

4) Wybierz jeden próg, który zostanie oznaczony jako "polecany próg"
5) Kliknij "zapisz zmiany"

Gotowe!


Czas teraz na serię szybkich pytań i odpowiedzi:


1.    Czy po akceptacji profilu mogę dodawać nowe progi?
TAK


2.    Czy mogę edytować treść progu, który ma już patrona?
TAK, 

możesz edytować treść/limit/zdjęcie w progu, który ma aktywnych Patronów - natomiast nowa wersja progu musi zostać zaakceptowana przez zespół Patronite.  Jeśli chcesz wyedytować progi:

  1. Przejdź do sekcji Progi w panelu Autora
  2. Kliknij "edytuj" w oknie progu, który chcesz zmienić
  3. Wprowadź zmiany (w zakresie treści, zdjęcia i limitu Patronów. Pamiętaj, że nie można edytować kwoty aktywnego progu)
  4. Kliknij "zgłoś zmianę". Po weryfikacji, nasi administratorzy zatwierdzą nowe brzmienie progu. W przypadku wystąpienia pytań lub wątpliwości - będziemy kontaktować się mailowo.

Ważne! Pamiętaj, że zdecydowanie warto poinformować o zmianach aktywnych Patronów (szczególnie, jeśli zmieniasz zakres symbolicznych nagród, dostępnych w progach)


3.    A jeśli próg nie ma jeszcze patrona, czy mogę poddać go edycji?
TAK


4.    Jak dużo tekstu powinien zawierać opis progu?
Cóż – nie za dużo, nie za mało; najlepiej od 2-5 zdań. Generalna zasada mówi, że lepiej napisać ciut więcej, niż wrzucać w treść progu jedno zdanie np. standardowe „dzięki za wsparcie”.

5.    Ile progów mogę stworzyć?
Najlepiej zamknąć się w liczbie 5-7 progów.

6.    Czy mogę zaoferować nagrodę rzadziej niż raz na miesiąc?
Tak, dobrze jest to jednak dokładnie określić np. „raz na trzy miesiące otrzymasz niepublikowany nigdzie indziej film, w którym zobaczysz…”
 

7. Jak dodać grafiki progach?

Jeśli chcesz dodać dedykowane zdjęcia do jednego lub wielu progów:

1) Przejdź do sekcji Progi w swoim panelu Autora

2) Kliknij "edytuj" w oknie progu, który chcesz zmienić

3) W polu edycji kliknij w ikonę, która pozwala wysłać obrazek - a następnie wybierz zdjęcie, które chcesz dołączyć do progu. Dostosuj je, następnie kliknij "dodaj". 

4) Teraz możesz zapisać próg ze zdjęciem - lub, jeśli jest do próg w którym znajdują się aktywni Patroni, wysłać do akceptacji zgłoszenie zmiany progu.

5) Gotowe! Zdjęcie powinno poprawnie dodać się do progu.
 

8. Czy wyższy próg zawiera automatycznie nagrody z niższych progów?

W założeniu - tak. Serdecznie jednak zachęcamy do wyraźnego zaznaczenia tego faktu w opisie każdego progu! 

 

Jeśli macie więcej pytań – piszcie na kontakt@patronite.pl!

 

 

dla autorów zakładanie profilu

Zobacz również

Pięć pytań do: Lisich Spraw
Moda na sukces i złoto dla zuchwałych
Pięć pytań do: Ilony Myszkowskiej

Komentarze (34)

Trwa ładowanie...