Nie zwalniamy tempa!

Obrazek posta

Drogie Patronki, Drodzy Patroni! 

Oto krótkie podsumowanie ostatnich kilku tygodni... 

Sytuacja na arenie polityczno - prawnej jest w ostatnich tygodniach bardzo dynamiczna. 

Cały czas obserwujemy negocjacje między Polską, a Komisją Europejską dotyczące odblokowania funduszy z KPO. W Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prezydenta Andrzeja Dudy, którego żaden zapis nie wypełnia choćby jednego z 3 warunków (tzw. kamieni milowych) stawianych Polsce przez KE. 

Inicjatywa #WolneSądy nie zwalnia tempa i trwa w walce o praworządność. Nie poddajemy się, prostujemy fake newsy, którymi karmione są media przez partię rządzącą. Podkreślamy,  że sama akceptacja dokumentu KPO nie jest równoznaczna z wypłatą funduszy. Trzeba najpierw (1) zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, (2) przywrócić zawieszonych sędziów do orzekania i (3) zagwarantować niezależność procesu oceny sędziów w systemie dyscyplinowania. Wypełnienie ww. warunków jest możliwe i zostało zaproponowane przez partie opozycyjne i organizacje społeczne działające w ramach Porozumienia dla Praworządności, które złożyły w Sejmie RP projekt ustawy przywracającej praworządność. Został on odrzucony przez większość sejmową w pierwszym czytaniu...

Zobacz: Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram, Fakty po Faktach, 19.05.2022

Zobacz: Adw. Michał Wawrykiewicz, #Świat_PL, 20.05.2022

Jednocześnie cały czas naliczane są kary nałożone przez KE na Polskę za działanie nielegalnej Izby Dyscyplinarnej - dziś to 203 000 000 euro!

29 kwietnia 2022 r. odbyła się konferencja prasowa Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, współorganizowana przez Inicjatywę #WolneSądy, podczas której odniesiono się do najnowszych ustaleń w tzw. aferze hejterskiej, sytuacji sędziów zawieszonych za stosowanie prawa unijnego – przedstawiono listę 12 sędziów odsuniętych w ramach represji od orzekania za stosowanie wyroków europejskich trybunałów, sytuacji w neo-Krajowej Radzie Sądownictwa oraz projektów ustaw dotyczących funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej.

16 maja 2022 r. American Bar Association (ABA), największa organizacja prawnicza na świecie wezwała Prezydenta do wykonania wyroków europejskich trybunałow, między innymi w zakresie likwidacji Izby Dyscyplinarnej i przywrócenia zawieszonych sędziów do orzekania. ABA wyraziła zaniepokojenie, czy rozważane obecnie projekty legislacyjne w wystarczającym stopniu gwarantują:

  • bezstronność i niezależność organów odpowiedzialnych za powoływanie i dyscyplinowanie sędziów,
  • prawa poszczególnych sędziów i prawników,
  • a także prawo do rzetelnego procesu sądowego dla obywateli polskich.

Jak czytamy w liście, obawy ABA dotyczące obecnego stanu praworządności i niezależności sądów wynikają z analizy przeprowadzonej przez lokalne środowisko prawnicze, która sugeruje, że żadna z obecnych propozycji legislacyjnych dotyczących reformy sądownictwa w Polsce – w tym propozycja zastąpienia Izby Dyscyplinarnej – nie spełnia postulatów Komisji Europejskiej ani orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zobacz: List American Bar Association (ABA) do Prezydenta RP ws. praworządności w Polsce

A co robi PiS? Wybiera upolitycznioną neoKRS bis,  mającą za zadanie kontynuować działania neoKRS, stanowiącej grzech pierworodny zmian dokonanych w polskim sądownictwie. Jej przewodniczącą 24 maja 2022 zostaje Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie z nominacji Zbigniewa Ziobry, swojego kolegi ze szkoły. Jest ona skonfliktowana z krakowskimi sędziami - za wykonywanie wyroków ETPCz i TSUE przeniosła karnie czterech sędziów do innych wydziałów. Zawiesiła też za to na miesiąc sędziego Macieja Ferka i Annę Głowacką. 

W neoKRS bis znajduje się 4 nowych członków – Anna Dalkowska, Stanisław Zdun, Irena Bochniak i Krystyna Morawa-Fryźlewicz. Pozostałych 11 członków było już w KRS poprzedniej kadencji, w tym m.in. Rafał Puchalski, Dariusz Drajewicz, Maciej Nawacki, których nazwiska pojawiają się w kontekście afery hejterskiej i whatsappowej grupy Kasta/Antykasta.

Co robimy my?

Uświadamiamy! Na bieżąco komentujemy bieżące wydarzenia, nagrywamy nasz #SubiektywnyPrzeglądTygodnia (dostępny na Facebooku i Youtubie), w którym informujemy o istotnych wydarzeniach. Regularnie spotkamy się z komisarzami Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za praworządność, urzędnikami Komisji Europejskiej oraz parlamentarzystami, przedstawiając obywatelskie i eksperckie spojrzenie na zmiany dokonywane w polskim wymiarze sprawiedliwości, w szczególności z punktu widzenia standardów Unii Europejskiej. W Polsce spotykamy się z przedstawicielami dyplomatycznymi państw UE, prezentując powyższe zagadnienia. Oprócz tego na bieżąco komentujemy sprawy dotyczące polskiego i europejskiego sądownictwa w prasie zagranicznej. Organizujemy konferencje prasowe, wystąpienia, nagrywamy podcasty. 

Zobacz: Hejterzy dobrej zmiany - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - adw. Paulina Kieszkowska - Knapik, prof. Krystian Markiewicz (Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "IUSTITIA");

Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - adw. Michał Wawrykiewicz, b. prezydent RP Bronisław Komorowski;

Jak wychować społeczeństwo obywatelskie - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - adw. Sylwia Gregorczyk - Abram, dr. Anna Materska-Sosnowska oraz Agnieszka Milbrandt;

Nowe oblicza dyskryminacji - Studio Wolne Sądy podcast dla TOK FM - Maria Ejchart - Dubois, r. pr. Karolina Kędziora (Prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego).

Raportujemy! Tworzymy analizy, raporty, tłumaczenia, opinie prawne, infografiki. Na bieżąco aktualizujemy nasz Raport - "2000 dni bezprawia" (dziś to już ponad 2330 dni), który krok po kroku pokazuje w jaki sposób władza polityczna doprowadziła do destrukcji państwa prawa. Jesteśmy zapraszani na konferencje prasowe, wystąpienia. Spotykamy się z przedstawicielami zagranicznych Instytucji, które zajmują się tematem praworządności. Aktywnie uczestniczymy w procesach legislacyjnych w parlamencie jako eksperci lub obywatelscy krytycy proponowanych rozwiązań w sądownictwie.

17 maja 2022 r. Parlament Europejski podczas posiedzenia Komisji PETI rozpatrywał petycję Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS złożoną do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą destrukcji polskiej praworządności podczas trwającej wojny w Ukrainie. Petycję przedstawiała adw. Paulina Kieszkowska - Knapik. Została ona skierowana do dalszych prac.

Zobacz: Transmisja z posiedzenia komisji PETI, 17.05.2022 

25 maja 2022 r. adw. Sylwia Gregorczyk - Abram przeprowadziła wykład na Forum Przedsiębiorców w Gdyni o tym jak niezależność sądów wpływa na rozwój gospodarki.

W najbliższych dniach będziemy gościć (w roli panelistów) na konferencjach dotyczących praworządności w Kopenhadze i Oslo.

Walczymy! Reprezentujemy represjonowanych sędziów i prokuratorów, składamy skargi do ETPCz - kolejne z nich są komunikowane Polsce i w kolejnych udzielane są skarżącym zabezpieczenia. Występujemy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kluczowych postępowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, które mają zasadnicze znaczenie dla ochrony praworządności nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Prowadzimy także postępowania przed Polskimi organami wymiaru sprawiedliwości. 

23 maja 2022 r. nielegalna Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna, który po 839. dniach został przywrócony do orzekania. Obrońcami sędziego są SSO Dariusz Mazur, adw. Mikołaj Pietrzak i adw. Michał Wawrykiewicz w ramach Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS.

O przebiegu posiedzenia można przeczytać na stronie OKO.Press: https://oko.press/zwyciestwo-sedziego-pawla-juszczyszyna-wraca-do-pracy-slynny-nawacki-przegral/

Zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna było od samego początku bezprawne, tak jak bezprawna jest Izba Dyscyplinarna działająca w Sądzie Najwyższym, a "odwieszenie" sędziego służy temu, aby przekonać Komisję Europejską, że Polska wypełnia warunki konieczne do wypłaty środków z KPO. Świadczy o tym dobitnie to, że sędzia Juszczyszyn otrzymał już potwierdzenie ze swojego macierzystego sądu (Sąd Rejonowy w Olsztynie) o powrocie do czynności służbowych. Mimo ponad 20 letniego doświadczenia w sprawach cywilnych, sędzia został przydzielony do wydziału rodzinnego. To nowa forma szykany, uprzykrzania życia, z którą będzie trzeba dalej walczyć!

Dlatego tym bardziej teraz nasze aktywne działanie i uświadamianie (zarówno opinii publicznej, jak i przedstawicieli zagranicznych instytucji) jest szczególnie istotne. Nie możemy dać rządzącym zamydlić oczu Komisji Europejskiej. A KE nie może dać się nabrać na polityczne gierki ze strony władzy. Jak pokazują codzienne wydarzenia i działania władzy politycznej, destrukcja praworządności nie zwalnia. 

Walczmy dalej razem o Polskę sprawiedliwą, demokratyczną i respektującą prawo i wartości oraz o przywrócenie Polsce dobrego imienia i właściwej pozycji w Europie i na świecie. 

Dziękujemy za każde wsparcie!

Jeśli chcesz dołączyć do walki o praworządność zostań naszym Patronem i śledź nasze działania!

 

 

 

 

 

#WolneSądy #Patronite #praworządność

Zobacz również

Europejski Trybunał Praw Człowieka - sprawa SSN Włodzimierza Wróbla
Działamy - dzięki Wam! Podsumowanie naszych czerwcowych działań!
Osiągnęliśmy pierwszy cel na Patronite - dziękujemy!

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...