Sierpień - podsumowanie miesiąca

Obrazek posta

Drogie Patronki, Drodzy Patroni!

Co działo się w sierpniu? Jak co miesiąc zapraszamy na krótkie podsumowanie. 

Zacznijmy od dobrych wiadomości - Europejski Trybunał Praw Człowieka w sierpniu wydał kilka bardzo istotnych zabezpieczeń chroniących sędziów przed zawieszeniem przez powołaną na mocy prezydenckiej ustawy nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. To sygnał, że nowa Izba z neo-sędziami (tak jak zlikwidowana Izba Dyscyplinarna) nie będzie uznawana za legalny sąd. Zabezpieczenia zostały wydane w sprawach sędziów Adama Synakiewicza z Sądu Okręgowego w Częstochowie, Agnieszki Niklas-Bibik z Sądu Okręgowego w Słupsku, Marzanny Piekarska-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz Włodzimierza Wróbla, sędziego Sądu Najwyższego.

„Taki wniosek był konieczny, bo nie wiemy jak będzie ukształtowana nowa Izba. A nie możemy pozwolić by los sędziów, a zwłaszcza prof. Wróbla, był w rękach składu orzekającego, nie dającego gwarancji procesowych” – mówiła Oko.press adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, pełnomocniczka prof. Wróbla.

Zobacz: Artykuł "ETPCz chroni sędziego SN prof. Wróbla", Oko.press

Wcześniej ETPCz wydał zabezpieczenia chroniące ww. sędziów przed zawieszeniem przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. W związku z jej "likwidacją", sędziowie wystąpili o nowe zabezpieczenie obejmujące nową Izbę.

Dlaczego nowoutworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej również nie jest legalnym sądem? "W IOZ nadal mogą zasiadać neosędziowie powołani z udziałem neo-KRS, co naruszy standardy konstytucyjne, konwencyjne i prawo unijne" - mówił "Wyborczej" adw. Michał Wawrykiewicz.

Zobacz: Artykuł "Sędziowie jak drużyny piłkarskie. Manowska wylosowała kandydatów do nowej Izby Dyscyplinarnej", Gazeta Wyborcza

9 sierpnia 2022 r. byliśmy świadkami losowania członków nowej IOZ. W losowaniu brało udział w sumie 82 sędziów i tzw. neosędziów, jak nazywane są osoby powołane za pomocą upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa (przypominamy, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że neosędziowie nie gwarantują rzetelnego procesu, ale prezydencka ustawa dopuściła ich do losowania, a Prezydent Duda może wskazać takie osoby do IOZ). Wśród wylosowanych przez Małgorzatę Manowską, pełniącą funkcję pierwszej Prezes SN, 33 osób znajduje się 17 neosędziów, nielegalnie zasiadających w Sądzie Najwyższym. Z tej grupy Prezydent Andrzej Duda ma wybrać 11 osób.

W sierpniu nasiliły się także niestety represje na niezależnych sędziów...

Zaczęło się od uchylenia decyzji o przywróceniu sędziego Igora Tuleyi do orzekania. Sędzia informację o przywróceniu do pracy uzyskał telefonicznie. W dniu 8 sierpnia 2022 r. stawił w Sądzie Okręgowym w Warszawie o godzinie 8:45. Jednak znów nie wrócił do pracy. Pomimo, że w piątek, 5 sierpnia 2022 r, zgodnie z decyzją nowej prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej – Tomaszek, został przywrócony do orzekania, Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab oraz jego zastępca Przemysław Radzik uchylili decyzję nowej Prezes.

PosłuchajPrezes SN nie rozumie, o co chodzi KE w sprawie praworządności. Tymczasem sędzia Tuleya znowu został zawieszony, podcast TOK.fm, adw. Sylwia Gregorczyk - Abram, 8 sierpnia 2022 r.

Kto jeszcze? Dwie sędzie Sądu Apelacyjnego w Warszawie - Ewa Leszczyńska-Furtak oraz Ewa Gregajtys - zostały przeniesione z II Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyniku decyzji wiceprezesa tego sądu, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika.

Wobec bezprecedensowej decyzji o faktycznym przeniesieniu sędziów Sądu Apelacyjnego, wybitnych karnistek, które swoim doświadczeniem przy rozpoznawaniu spraw karnych gwarantują wysoki poziom orzecznictwa w tych sprawach, do Wydziału o zupełnie odmiennym profilu, sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie wystosowali oświadczenie, do którego przyłączyli się sędziowie innych sądów oraz prokuratorzy. Jest ich łącznie ponad 1500.

Treść oświadczenia, wraz z podpisami odważnych sędziów i prokuratorów dostępna jest na stronie Forum Współpracy Sędziów. Forum jest luźną formą współpracy niezależnych sędziów, znanych z obrony praworządności: https://forumfws.eu/glos-w-sprawie/oswiadczenie-sedziow-sa/

Zobacz: Artykuł "Aż 124 odważnych prokuratorów staje w obronie represjonowanych przez Radzika sędzi", Oko.press

 

Zobacz: Adw. Michał Wawrykiewicz - Program Tak Jest TVN 24, 10 sierpnia 2022 r.

W Dziennik Gazeta Prawna ukazał się wywiad z Małgorzatą Manowską, pełniącą funkcję pierwszej prezes Sądu Najwyższego, w którym wskazała, że „dziwi się” dlaczego KE nadal nalicza kary zasądzone przez TSUE i uważa, że UE przekroczyła czerwoną linię.  Nagraliśmy w związku z tym krótki poradnik dla dr hab. Manowskiej i rządzących o tym jak odzyskać miliardy euro z Funduszu Odbudowy. 

Warto wskazać, że 29 sierpnia 2022 r. kara nałożona na Polskę za niewykonanie zabezpieczenia TSUE w sprawie dot. systemu dyscyplinarnego sędziów wyniosła 300 MILIONÓW EURO!!! To już ponad 1,5 MILIARDA ZŁOTYCH... 

28 sierpnia 2022 r. cztery europejskie organizacje sędziowskie złożyły do TSUE skargę przeciwko Radzie Unii Europejskiej za akceptację Polskiego KPO. 

  • Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (Association of European Administrative Judges, AEAJ),
  • Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (European Association of Judges, EAJ),
  • Sędziowie dla Sędziów (Rechters voor Rechters) oraz
  • Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés, MEDEL).

 

To dowód wsparcia wszystkich sędziów europejskich dla sędziów polskich. Sędziowie nie zgadzają się na upolitycznienie kwestii praworządności i domagają się respektowania wyroków TSUE. Organizacje sędziów uznały, że zapisy o kamieniach milowych w polskim KPO, dotyczące przywrócenia praworządności i zaakceptowane przez Radę UE, nie spełniają orzeczeń TSUE i nie gwarantują niezawisłości sądów i sędziów w Polsce. To bezprecedensowy krok w historii działań społeczeństwa obywatelskiego na rzecz obrony przestrzegania praworządności i jej kluczowego komponentu, niezawisłości sędziowskiej, w państwach UE.

"To sygnał dla Komisji Europejskiej. Praworządność nie jest do negocjacji" - komentowała adw. Sylwia Gregorczyk - Abram w programie Fakty po Faktach. 

Zobacz: Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram w programie Fakty po Faktach, 29 sierpnia 2022 r.

Co jeszcze wydarzyło się w sierpniu? 

Byliśmy na Campus Polska Przyszłości!

Podczas Campusu braliśmy udział w panelu dyskusyjnym pt. „Czy warto jeszcze bronić praworządności?”, w którym udział wraz z Marią Ejchart - Dubois i Michałem Wawrykiewiczem wzięły udział europosłanka Róża Thun i prof. Ewa Łętowska. Panel prowadziła Kamila Gasiuk - Pihowicz. 

 

Zobacz: Transmisja z panelu dyskusyjnego pt. "Czy warto jeszcze bronić praworządności?"

Poprowadziliśmy także warsztaty dla młodzieży pt. "Czy Europa broni swoich wartości?"

Bardzo dziękujemy za interesująca dyskusje, pasjonujące i wnikliwe pytania, wspaniałą atmosferę. Poziom wiedzy i zaangażowania młodych ludzi zachwyca. Wasz głos jest dla nas ogromnie ważny, z każdego takiego spotkania wychodzimy bogatsi.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na to niezwykłe wydarzenie i za możliwość wzięcia udziału w licznych ogromnie interesujących debatach, dyskusjach, spotkaniach. A przede wszystkim za rozmowy z fantastyczną młodzieżą, przewietrzenie głów, nowe pomysły i energię do dalszej pracy. Wyjechaliśmy z przekonaniem, że Polska ma przed sobą piękną, europejską i nowoczesną Przyszłość.

Z Campusu pojechaliśmy do Sopotu, gdzie odbywa się międzynarodowa szkoła letnia dotycząca praworządności - Summer School on the Rule of Law, organizowana przez Uniwersytet SWPS i University of Oslo. Mieliśmy tam okazję porozmawiać o naszych działaniach i społeczeństwie obywatelskim, Komitecie Obrony Sprawiedliwości oraz poprowadzić warsztaty o postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Jedną z uczestniczek Summer School on the Rule of Law jest Gosia Majewska, prawniczka, która dołączyła do nas w kwietniu. Podczas intensywnego, trwającego 10 dni kursu bierze udział w licznych warsztatach, szkoleniach, debatach i dyskusjach dotyczących praworządności. Celem Summer School on the Rule of Law jest integracja naukowców, studentów studiów podyplomowych i profesjonalistów wokół idei rządów prawa. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny z możliwością prowadzenia badań i nawiązywania kontaktów. Wśród prowadzących zajęcia znajdują się znamienici prawnicy, wykładowcy i aktywiści. W ramach Summer School on the Rule of Law uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w obchodach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbywających się w Gdańsku oraz spotkaniu z laureatami Medalu Wolności Słowa (nagrody przyznawanej przez Fundację Grand Press). 

Przed nami wiele wyzwań, ale jesteśmy na nie gotowi i pełni nadziei! Bądźcie dalej z nami, dziękujemy za każde wsparcie! 

P.s. Zachęcamy również do posłuchania rozmowy o walce o praworządność, ale też o sprawach bardziej przyziemnych. Adw. Sylwia Gregorczyk - Abram była gościnią podcastu Bardzo Bardzo Serio, prowadzonego przez Grzegorza Markowskiego i Katarzynę Kasię. Rozmowa bardzo bardzo serio, ale z przymróżeniem oka :)

  • Przypominamy także o możliwości zapisania się do Newslettera Wolnych Sądów - cyklicznego opracowania, wysyłanego kilka razy w roku, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w którym rzetelnie i na bieżąco przekazujemy najważniejsze wydarzenia z Polski dotyczące wymiaru sprawiedliwości i naruszeń praworządności.

Newsletter ukazuje się w języku angielskim. Aby otrzymywać od nas newsletter, kliknij w poniższy link, wpisz swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”:

https://wolnesady.org/#newsletter

  • Patroni mogą także dołączyć do zamkniętej grupy na Facebooku, którą znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.facebook.com/groups/930236207611935
#WolneSady #Patronite #praworzadnosc

Zobacz również

Egipski prawnik Mohamed El-Baqer i polska inicjatywa "Wolne Sądy" laureatami Nagrody Prawo...
Wrzesień - podsumowanie miesiąca
Jest sobie kraj: Między szczytem a przepaścią. Michał Wawrykiewicz gościem Magdaleny M. Ba...

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...